آموزش

12 فایده شگفت انگیز دمنوش آویشن برای سلامتی

benefits thyme

آویشن گیاهی از خانواده نعناع است که احتمالا آن را از مجموعه ادویه‌های خود می‌شناسید اما بسیار بیشتر از یک ماده اولیه است. دامنه استفاده از آن قابل توجه است و طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، بیش از ۴۰۰ زیرگونه دارد. مصریان باستان از آن برای مومیایی کردن خود استفاده می‌کردند، در حالی که یونانیان باستان از آن به عنوان بخور استفاده می‌کردند. در این مطلب قصد داریم فواید دمنوش آویشن را با یکدیگر بررسی کنیم، لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

خواص دمنوش آویشن و تاثیرات آن بر بدن

خواص دمنوش آویشن و تاثیرات آن بر بدنآویشن به دلیل طعم متمایزش تا به امروز یکی از مواد اصلی آشپزی باقی مانده است. اما آویشن همچنین دارای تعدادی از خواص دارویی مفید است و فواید آویشن عبارت‌اند از:

 • مبارزه با آکنه
 • کاهش فشار خون
 • کمک به کاهش سرفه
 • تقویت ایمنی بدن
 • ضد عفونی کردن
 • دفع آفات
 • رایحه درمانی
 • تقویت خلق و خو
 • کاربردهای آشپزی
 • جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی
 • کمک به درمان عفونت‌های قارچی
 • کمک به درمان معده و سرماخوردگی
 • مفید برای دوران قاعدگی
 • احتمالا در برابر انواع خاصی از سرطان کمک می‌کند

در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

 

خواص آویشن برای آکنه

اگر از خرید و امتحان داروهای آکنه بدون نسخه و بدون نتیجه خوب خسته شده اید، ممکن است خوش شانس باشید. آویشن به دلیل خواص ضد باکتریایی خود شناخته شده است و ممکن است آینده‌ای به عنوان یک عنصر مبارزه با آکنه داشته باشد. در یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۱۰، مشخص شد که اسانس آویشن دارای فعالیت ضدباکتریایی در برابر P. acnes است، باکتری که تصور می‌شود باعث آکنه می‌شود. با این حال، ما هنوز نمی‌دانیم که آیا روغن آویشن واقعا جوش‌ها را کاهش می‌دهد یا خیر.

 

خواص آویشن برای فشار خون

خواص آویشن برای فشار خوننتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که فواید دمنوش آویشن می‌تواند ضربان قلب را در موش‌های مبتلا به فشار خون بالا به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین توانست کلسترول آن‌ها را کاهش دهد. با این حال، برای تایید این اثرات به مطالعات انسانی بیشتری نیاز داریم.

 

خواص آویشن برای سرفه کردن

اسانس آویشن که از برگ‌های آن به دست می‌آید، اغلب به عنوان یک درمان طبیعی سرفه استفاده می‌شود. در یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۶، ترکیبی از آویشن و برگ پیچک به کاهش سرفه و سایر علائم برونشیت حاد کمک کرد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ ترکیبی از عصاره آویشن و پامچال را برای کاهش التهاب و مخاط نشان داد. دفعه بعد که با سرفه یا گلودرد مواجه شدید، سعی کنید کمی چای آویشن بنوشید.

 

خواص آویشن برای ضد عفونی کردن

کپک یک آلاینده معمول و بالقوه خطرناک هوا است که می‌تواند در خانه شما کمین کند. هنگامی که آن را شناسایی کردید، می‌خواهید اقدامات لازم را برای خلاص شدن از شر آن یک بار برای همیشه انجام دهید و در برخی موارد، روغن آویشن ممکن است پاسخگو باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که آویشن ممکن است در کنترل پوسیدگی کپک خاکستری در میوه گواوا موثر باشد. یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که آویشن را می‌توان به عنوان یک ضد عفونی کننده در خانه‌هایی استفاده کرد که غلظت کم کپک وجود دارد.

 

کاربرد آویشن برای آشپزی

آویشن یک ماده فوق‌العاده است که در غذاهای سراسر جهان، به ویژه در فرانسه، ایتالیا و در سراسر دریای مدیترانه استفاده می‌شود. آویشن یک ماده اصلی در این سس پستو است که می‌توانید از آن به عنوان چاشنی استفاده کنید یا به پاستا یا برنج اضافه کنید. هنگام تهیه گوشت یا مرغ می‌توان از برگ‌های تازه یا شاخه‌های کامل استفاده کرد. آویشن نیز یک ماده عالی برای استفاده با ماهی است. ماکارونی با قارچ و آویشن یک غذای مورد علاقه بزرگسالان است و راهی عالی برای افزودن مقداری آویشن به رژیم غذایی شماست.

 

خواص آویشن برای عفونت باکتریایی

آیا تا به حال مسمومیت غذایی داشته اید؟ آویشن ممکن است بتواند به پیشگیری از آن کمک کند. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که روغن آویشن به عنوان یک نگهدارنده طبیعی محصولات غذایی در برابر چندین باکتری متداول موجود در مواد غذایی پتانسیل نشان می‌دهد که حتی در غلظت‌های پایین باعث بیماری انسان می‌شوند.

علاوه بر این، نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که روغن آویشن در برابر سویه‌های مقاوم باکتری‌های استافیلوکوک، انتروکوک، اشریشیا و سودوموناس مؤثر است. توجه به این نکته مهم است و این بدان معنا نیست که مصرف روغن آویشن از مسمومیت غذایی شما جلوگیری می‌کند. بعلاوه، اگر قرار بود مکمل‌های آویشن را به طور منظم مصرف کنید، احتمالا تعداد زیادی از باکتری‌های خوب روده خود را از بین می‌برید.

 

خواص آویشن برای عفونت قارچی

آویشن فقط به طور بالقوه در برابر باکتری‌ها موثر نیست و در مورد قارچ نیز ممکن است کمی آسیب ببیند. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان داد که دوزهای بسیار پایین اسانس آویشن در برابر کاندیدا آلبیکنس، یکی از علل شایع عفونت‌های قارچی، حتی زمانی که قارچ به داروی فلوکونازول مقاوم بود، موثر است. با این حال، تحقیقات انسانی مورد نیاز است تا بدانیم آیا مصرف روغن آویشن می‌تواند کاندیدا را درمان کند یا خیر.

 

خواص دمنوش برای سرطان

خواص دمنوش برای سرطاننتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که هر دو اسانس آویشن و میخک باعث مهار خطوط سلولی سرطان سینه می‌شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ این نتایج را تکرار کرد. این مطالعات تنها شواهدی از فواید بالقوه آویشن برای سرطان ارائه می‌دهند و مطالعات انسانی بیشتری برای تایید هرگونه فواید بالقوه مورد نیاز است. اگر تمایل دارید مطالب مرتبط با خواص را مطالعه کنید، در ادامه پیشنهادهایی برای شما اماده کرده‌ایم:

 

سخن نهایی

آویشن گیاهی همه کاره است که کاربردهای مفیدی دارد. با این حال، بیشتر تحقیقات در مطالعات انجام شده است، بنابراین شواهد علمی برای حمایت از این کاربردهای مفید نسبتا ضعیف است. استفاده از آویشن نباید جایگزین مراقبت و درمان پزشکی شود. اگر علاقه‌مند به بررسی فواید آویشن هستید، ممکن است بخواهید با یافتن یک متخصص واجد شرایط، مانند یک متخصص طبیعی یا استئوپات، همراه با درمان معمولی، طب مکمل و جایگزین را کشف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *