آموزش

9 خواص شگفت انگیز پوست انار که باعث تعجب شما می شود

pomegranate peel

خواص پوست انار و آب آن می‌تواند به بهبود فشار خون، سطح گلوکز و کلسترول خون و سایر موارد کمک کند. پوست قرمز انار حدود ۵۰ درصد میوه را تشکیل می‌دهد و آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به آب میوه انار دارد. پوست انار معمولا دور ریخته می‌شود و تصور می‌شود که غیرقابل خوردن است اما به طور منظم در موارد مختلف پزشکی و زیبایی در طب آیورودا، یک روش جایگزین با ریشه در فرهنگ هند، استفاده می‌شود.

پس از جدا شدن از میوه، می‌توان پوست آن را خشک کرد و به صورت پودر ریز درآورد تا در آب داغ خیسانده شود و به عنوان چای مصرف شود یا با آب مخلوط شود تا خمیری به دست آید که بتوان آن را به صورت موضعی استفاده کرد. پودر را می‌توان به عنوان مکمل نیز خریداری کرد. به لطف سطوح بالای آنتی اکسیدان، پوست انار فواید زیادی دارد. در این مطلب ۹ خاصیت پوست انار بیان شده است تا با این موارد بیشتر آشنا شویم.

 

خاصیت یک: به درمان برخی از بیماری های پوستی کمک می کند

پوست انار سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و پلی فنول‌ها است و حتی می‌تواند پرپیگمانتاسیون را درمان می‌کند، وضعیتی که با لکه‌های تیره پوست مشخص می‌شود. یک مطالعه شامل ۳۰ داوطلب مبتلا به هایپرپیگمانتاسیون نشان داد که استفاده از ماسک و سرم انار روزانه به مدت حدود ۱ ماه به روشن شدن مناطق پرپیگمانتاسیون بدون عوارض جانبی کمک کرد.

همچنین، تصور می‌شود که خمیر تهیه شده از پودر پوست انار و آب می‌تواند به درمان آکنه و سایر بیماری‌های پوستی، احتمالا به دلیل سطوح بالای آنتی اکسیدان‌ها، کمک کند. یک مطالعه نشان داد که انار یک درمان موثر آکنه است. با این حال، برای تایید نقش پوست انار در درمان آکنه، تحقیقات بیشتری، به ویژه مطالعات انسانی مورد نیاز است.

خواص پوست انار می‌تواند شما را در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش بی (UVB) محافظت کند و علائم پیری را کاهش دهد، اگرچه تحقیقات انسانی انجام نشده است. در نهایت، هنگامی که پوست انار به عنوان پماد استفاده می‌شود، باعث بهبود زخم می‌شود. باز هم مطالعات انسانی در این زمینه کم است.

 

خاصیت دوم: پوست انار می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد

فواید پوست انارپوست انار می‌تواند عوامل خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک ۳۰ روزه نشان داد که مکمل با ۱۰۰۰ میلی گرم عصاره پوست انار به عنوان یک عامل ضد التهابی باعث بهبود سطح کلسترول و قند خون در افراد دارای اضافه وزن و چاقی می‌شود. در مطالعه دیگری شامل ۳۷ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲، کسانی که ۵۰۰ میلی گرم عصاره پوست انار مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارو دریافت کردند، در فشار خون، کلسترول و هموگلوبین A۱c خود بهبود یافتند.

در مطالعات کوتاه‌مدت و کوچک، عصاره پوست انار در صورت مصرف به عنوان مکمل، سطح قند خون و نشانگرهای زیستی سلامت قلب را بهبود می‌بخشد. در این زمینه تحقیق بیشتری مورد نیاز است.

 

خاصیت سوم: پوست این میوه می تواند به جلوگیری از کاهش شنوایی تاثیر بگذارد

استرس اکسیداتیو یک عامل کمک کننده در کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن است. از آنجایی که پوست انار سرشار از آنتی اکسیدان است که به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می‌کند، ممکن است به جلوگیری از کاهش شنوایی کمک کند.

 

خاصیت چهارم: ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

نشان شده است که استرس اکسیداتیو در ایجاد بیماری آلزایمر نقش دارد. از آنجایی که پوست انار سرشار از آنتی اکسیدان است، ممکن است به بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به این بیماری کمک کند. یک مطالعه شامل ۳۶ بزرگسال سالم نشان داد که یک مکمل حاوی عصاره پوست انار، همراه با سایر گیاهان گیاهی، عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد.

 

مطالعه کنید: سرطان پوست: علائم، نحوه تشخیص، درمان، عوارض و لیزر موهای زائد

 

خاصیت پنجم: ممکن است خاصیت مبارزه با سرطان داشته باشد

پوست انار حاوی مقادیر زیادی پونیکالاژین، پلی فنل است که در برخی از مطالعات نشان داده است که خواص ضد سرطانی دارد. در یکی از این مطالعات، عصاره پوست انار به دلیل توانایی آن در القای مرگ سلول‌های سرطانی، درمان امیدوارکننده‌ای برای سرطان پروستات است.

در سلول‌های سرطان سینه، دهان و روده بزرگ، انار اثر ضد تکثیری دارد، به این معنی که به کند کردن یا توقف گسترش سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که پوست انار ممکن است برای سرطان کبد مفید باشد و به دلیل سطوح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، دارای خواص محافظتی از کبد باشد.

 

خاصیت ششم: ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد

خواص پوست اناردر یک مطالعه، ۳۰ داوطلب سالم از دهانشوی استفاده کردند و در مقایسه با استفاده از خواص پوست انار نتایج جالبی را نشان داد. بر همین اساس پوست انار به جلوگیری از ایجاد پلاک کمک می‌کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مطالعه قدیمی دیگری نشان داد که دهانشوی حاوی عصاره پوست انار از پوسیدگی دندان در گروهی متشکل از ۵۰ فرد سالم جلوگیری می‌کند. عصاره پوست انار دارای فعالیت ضد باکتریایی قوی است و برخی مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است به درمان بیماری‌های دندان و لثه کمک کند.

 

خاصیت هفتم: پوست انار خاصیت آنتی باکتریال دارد

پوست انار در برخی از فرهنگ‌ها به عنوان دهانشوی برای کمک به تسکین و درمان گلودرد استفاده می‌شود. در حالی که خواص ضد باکتریایی پوست انار توسط علم پذیرفته شده است اما مطالعاتی که اثربخشی پوست انار را در درمان گلودرد تأیید می‌کند، وجود ندارد. یکی دیگر از مزایای ضد باکتری پوست انار، مربوط به توانایی آن در کمک به بهبود زخم و مبارزه با عفونت است.

 

خاصیت هشتم: پوست انار می تواند به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که شامل التهاب در مفاصل می‌شود. تصور می‌شود که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی انار، ممکن است در کاهش شدت بیماری نقش داشته باشد.

براساس مطالعات انجام شده، ماده‌ای که در پوست انار یافت می‌شود، از التهاب مفاصل و آسیب غضروف در موش‌های مبتلا به آرتروز جلوگیری می‌کند. مطالعه حیوانی دیگری ترکیبی از مواد از جمله پوست انار را روی موش‌های مبتلا به آرتروز آزمایش کرد و محققان دریافتند که شروع بیماری را به تاخیر می‌اندازد و علائم آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 

خاصیت نهم: ممکن است به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند

برخی تحقیقات اولیه و مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که خواص پوست انار ممکن است به جلوگیری از تحلیل استخوان و بازسازی بافت استخوانی جدید کمک کند. دو مطالعه انجام شده بر روی موش‌ها نشان داد که تمام قسمت‌های گیاه انار، از جمله پوست، از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند و به احتمال زیاد به دلیل سطوح بالای آنتی اکسیدان است.

 

مطالعه کنید: علائم سرطان خون و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید

 

نحوه استفاده از پوست انار

نحوه استفاده از پوست انارپودر پوست انار را می‌توان در منزل جمع آوری کرد و طبق دستور زیر مصرف نمود. اگر می‌خواهید پودر انار مخصوص خود را بسازید، می‌توانید این کار را با انجام مراحل زیر انجام دهید:

  1. پوست را از میوه جدا کنید.
  2. پوسته‌ها را به مدت ۲ یا ۳ روز یا تا زمانی که کاملا خشک شوند، نزدیک پنجره با نور مستقیم خورشید قرار دهید.
  3. پوست‌ها را به مخلوط کن یا غذاساز اضافه کنید و به صورت پودر ریز خرد کنید.
  4. پودر را در دمای اتاق در ظرف دربسته نگهداری کنید.

از این پودر می‌توان برای تهیه ماسک صورت با ترکیب آن با آب کافی برای ایجاد خمیر استفاده کرد. از طرف دیگر، می‌توانید سعی کنید پودر را در آب داغ خیس کنید و سپس آن را صاف کنید تا به عنوان یک چای گیاهی از آن لذت ببرید.

مطالعات هیچ عارضه نامطلوبی از استفاده از پودر پوست انار پیدا نکرده اند، اما همیشه ایده خوبی است که قبل از امتحان هر چیز جدیدی با پزشک خود مشورت کنید. اگر تصمیم دارید از آن به صورت موضعی استفاده کنید، سعی کنید قبل از استفاده از آن در ناحیه وسیعی، یک تست چسب پوستی کوچک انجام دهید تا ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می‌دهد.

 

سخن نهایی

پوست انار اغلب دور ریخته می‌شود و تصور می‌شود غیرقابل خوردن است اما به لطف خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی قوی، فواید شگفت‌انگیزی را ارائه می‌دهد. برای بهره‌مندی از فواید پوست انار؛ می‌توانید پودر مخصوص خود را با خشک کردن و آسیاب کردن پوست‌ها درست کنید یا می‌توانید به سادگی پودر از پیش ساخته شده را خریداری کنید. در حالی که هیچ عوارض جانبی ثبت نشده است، ایده خوبی است که ابتدا هر مکمل یا درمان جدیدی را توسط پزشک خود اجرا کنید.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که موسسه خیریه مهرسهیلا تلاش می‌کند دانش ایرانیان عزیز را برای زندگی صحیح بهبود بخشد. موسسه خیریه در کرج با ارائه فرم داوطبین کمک به خیریه همواره تلاش می‌کند تا قدم مناسبی برای جامعه بردارد.

2 دیدگاه برای مطلب “9 خواص شگفت انگیز پوست انار که باعث تعجب شما می شود

  1. نصرالله گفت:

    آیا پوست انار بوی بد دهن را از بین می‌برد اگر به صورت دهان‌شویه استفاده گردد؟

  2. ادی عظیمی گفت:

    پوست انار باید خیلی خوب باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *