آموزش

نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی چیست؟

how culture influences health beliefs

همه فرهنگ‌ها دارای سیستم‌هایی از باورهای بهداشتی هستند تا توضیح دهند که چه چیزی باعث بیماری می‌شود، چگونه می‌توان آن را معالجه کرد یا پیشگیری کرد و چه کسی باید در این فرآیند مشارکت داشته باشد. میزان درک بیماران از آموزش‌های مربوطه به عنوان داشتن ارتباط فرهنگی برای آن‌ها می‌تواند تأثیر عمیقی بر پذیرش‌شان از اطلاعات ارائه شده و تمایل آن‌ها به استفاده از آن داشته باشد.

جوامع صنعتی غربی مانند ایالات متحده که بیماری را نتیجه پدیده‌های علمی طبیعی می‌دانند، از درمان‌های پزشکی برای مبارزه با میکروارگانیسم‌ها یا استفاده از فناوری‌های پیچیده برای تشخیص و درمان بیماری‌ها حمایت می‌کنند. جوامع دیگر بر این باورند که بیماری نتیجه پدیده‌های ماوراء طبیعی است و دعا یا سایر مداخلات معنوی را ترویج می‌کنند که با نارضایتی احتمالی نیروهای قدرتمند مقابله می‌کند.

یک مطالعه نشان داد که گروهی از بزرگسالان کامبوج با حداقل تحصیلات رسمی تلاش‌های قابل‌توجهی برای پیروی از درمان انجام دادند، اما این کار را به گونه‌ای انجام دادند که با درک اساسی خود از نحوه عملکرد داروها و بدن مطابقت داشت.

 

مسن ترین فرد خانواده می تواند بر فرهنگ تاثیر بگذارد

نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی چیست؟آسیایی‌ها و جزایر اقیانوس آرام یک گروه قومی بزرگ در ایالات متحده هستند. چندین باور فرهنگی مهم در میان آسیایی‌ها و ساکنان جزایر اقیانوس آرام وجود دارد که خوب است از آن‌ها آگاه باشید. خانواده با حمعیت بالا یک فرد نفوذ قابل توجهی دارد و مسن‌ترین مرد خانواده اغلب تصمیم گیرنده و سخنگوی است. منافع و ناموس خانواده مهمتر از تک تک اعضای خانواده است. اعضای بزرگتر خانواده مورد احترام هستند و اقتدار آن‌ها اغلب بدون تردید است.

در میان فرهنگ‌های آسیایی، حفظ هماهنگی یک ارزش مهم است. بنابراین، تاکید زیادی بر پرهیز از درگیری و رویارویی مستقیم وجود دارد. با توجه به رعایت اختیارات، ازعدم موافقت با توصیه‌های متخصصان بهداشت و درمان خودداری می‌شود. با این حال، عدم توافق نشان نمی‌دهد که بیمار و خانواده با توصیه‌های درمانی موافق هستند یا از آن‌ها پیروی خواهند کرد. در بین بیماران چینی، از آنجایی که رفتار فرد منعکس کننده خانواده است، بیماری روانی یا هر رفتاری که نشان دهنده‌عدم کنترل خود باشد ممکن است باعث شرم و گناه شود. در نتیجه، بیماران چینی ممکن است تمایلی به بحث در مورد علائم بیماری روانی یا افسردگی نداشته باشند.

برخی از فرهنگ‌ها مانند هند و پاکستان، تمایلی به پذیرش تشخیص بیماری شدید عاطفی یا عقب ماندگی ذهنی ندارند زیرا احتمال ازدواج سایر اعضای خانواده را به شدت کاهش می‌دهد. در فرهنگ ویتنامی، باورهای عرفانی بیماری جسمی و روانی را توضیح می‌دهند. سلامتی به عنوان نتیجه تعادل هماهنگ بین قطب‌های سرد و گرم تلقی می‌شود که بر عملکردهای بدن حاکم است. ویتنامی‌ها به‌راحتی مشاوره و مداخلات بهداشت روانی غربی را نمی‌پذیرند، به‌ویژه زمانی که انتظار می‌رود خودافشایی وجود داشته باشد. با این حال، در صورت جلب اعتماد، امکان پذیرش کمک وجود دارد.

 

سرطان چیست و چگونه بوجود می آید؟

 

فرهنگ برخی از کشورهای غربی

مهاجران روسی اغلب به مراقبت‌های پزشکی ایالات متحده با درجه‌ای از بی‌اعتمادی نگاه می‌کنند. تجربه روسیه با پزشکان یک رابطه استبدادی بوده است که در آن تبادل آزاد اطلاعات و بحث آزاد معمول نبود. در نتیجه، بسیاری از بیماران روسی به سختی می‌توانند از یک پزشک سؤال کنند و آشکارا در مورد نگرانی‌های پزشکی صحبت کنند. بیماران انتظار یک رویکرد پدرانه دارند، متخصص از بیماران نمی‌پرسد که می‌خواهند چه کار کنند، بلکه به آن‌ها می‌گوید که چه کاری انجام دهند. این اتکا به تخصص پزشک، انگیزه بیمار را برای یادگیری بیشتر در مورد مراقبت از خود و رفتارهای بهداشتی پیشگیرانه تضعیف می‌کند.

اگرچه اسپانیایی‌ها دارای میراث قوی هستند که شامل خانواده و مذهب می‌شود اما هر یک از زیرگروه‌های جمعیت اسپانیایی دارای باورها و آداب و رسوم فرهنگی متفاوتی هستند. اعضای بزرگتر خانواده و سایر بستگان مورد احترام هستند و اغلب در مورد مسائل مهم مربوط به سلامتی و بیماری با آن‌ها مشورت می‌شود. بسیاری از بیماران اسپانیایی تبار که بیماری را اراده خدا یا مجازات الهی ناشی از رفتار گناه‌آلود قبلی یا فعلی می‌دانند، دیدگاه‌های مشترکی دارند. بیماران اسپانیایی تبار ممکن است ترجیح دهند از داروهای خانگی استفاده کنند و ممکن است با یک درمانگر عامیانه، معروف به کوراندرو، مشورت کنند.

 

فرهنگ برخی از کشورهای افریقایی

بسیاری از آمریکایی‌های آفریقایی تبار در فرهنگی مشارکت می‌کنند که بر اهمیت خانواده و کلیسا متمرکز است. پیوندهای خویشاوندی گسترده‌ای با پدربزرگ و مادربزرگ، خاله، عمو، پسرعمو یا افرادی وجود دارد که از نظر بیولوژیکی خویشاوندی ندارند اما نقش مهمی در سیستم خانواده دارند. معمولا برای تصمیم گیری‌های مهم مرتبط با سلامت با یکی از اعضای اصلی خانواده مشورت می‌شود. کلیسا یک سیستم حمایتی مهم برای بسیاری از آمریکایی‌های آفریقایی تبار است.

جنبه‌های فرهنگی مشترک برای بومیان آمریکا معمولا شامل جهت گیری در زمان حال و ارزش‌گذاری برای همکاری است. بومیان آمریکا نیز ارزش زیادی برای اعتقادات خانوادگی و معنوی قائل هستند. آن‌ها معتقدند که وضعیت سلامت زمانی وجود دارد که فرد در هماهنگی کامل با طبیعت زندگی کند. بیماری به عنوان یک تغییر در وضعیت فیزیولوژیکی فرد نیست بلکه به عنوان‌عدم تعادل بین فرد بیمار و نیروهای طبیعی یا ماوراء طبیعی دیده می‌شود. بومیان آمریکا ممکن است از یک مرد یا زن دارویی استفاده کنند که به عنوان شمن شناخته می‌شود.

 

باورهای فرهنگی چه تاثیری بر ارتقای سلامتی مردان دارد؟

باورهای فرهنگی چه تاثیری بر ارتقای سلامتی مردان دارد؟همانطور که اشاره شد، هر گروه قومی دیدگاه‌ها و ارزش‌های خاص خود را به سیستم مراقبت‌های بهداشتی می‌آورد و بسیاری از باورها و شیوه‌های بهداشتی مراقبت‌های بهداشتی با فرهنگ سنتی مراقبت‌های بهداشتی متفاوت است. متأسفانه، انتظار بسیاری از متخصصان این بوده است که بیماران با ارزش‌های رایج مطابقت داشته باشند. چنین انتظاراتی اغلب موانعی را برای مراقبت ایجاد کرده است که با تفاوت زبان و آموزش بین بیماران و ارائه دهندگان با پیشینه‌های مختلف ترکیب شده است.

تفاوت‌های فرهنگی بر نگرش بیماران در مورد مراقبت‌های پزشکی و توانایی آن‌ها برای درک، مدیریت و کنار آمدن با دوره بیماری، معنای تشخیص و پیامدهای درمان پزشکی تأثیر می‌گذارد. بیماران و خانواده‌هایشان ایده‌ها و ارزش‌های خاص مربوط به مفاهیم سلامت و بیماری، گزارش علائم، انتظارات برای نحوه ارائه مراقبت‌های بهداشتی و باورهای مربوط به دارو و درمان را به فرهنگ می‌آورند.

علاوه بر این، ارزش‌های خاص فرهنگ بر نقش‌ها و انتظارات بیمار، میزان اطلاعات مورد نظر درباره بیماری و درمان، نحوه مدیریت مرگ و میر، الگوهای سوگواری، نقش‌های جنسیتی و خانوادگی و فرآیندهای تصمیم‌گیری تأثیر می‌گذارد.

تنوع بین فرهنگی نیز در کشور عزیزمان نیز وجود دارد. استراتژی‌هایی در ادامه ذکر شده است که می‌توانید در کار با بیماران از فرهنگ‌های مختلف استفاده کنید.

 

دمنوش بابونه چه خاصیتی دارد؟

 

استراتژی ‌های کار با بیماران در محیط‌ های فرهنگی مختلف

  • در مورد سنت‌های فرهنگی بیماران مختلف اطلاعات جمع آوری کنید که از آن‌ها مراقبت می‌کنید.
  • به زبان بدن، عدم پاسخگویی یا ابراز اضطراب دقت کنید که ممکن است نشانه این باشد که بیمار یا خانواده درگیر هستند و احتمالا در گفتن به شما مردد هستند.
  • از بیمار و خانواده سؤالات باز بپرسید تا اطلاعات بیشتری در مورد فرضیات و انتظارات آن‌ها به دست آورید.
  • وقتی اطلاعاتی به شما داده می‌شود که ارزش‌هایی متفاوت از ارزش‌های شما را نشان می‌دهد، قضاوت نکنید.

در طول این مطلب مشاهده کردیم که در هر کجای دنیا زندگی کنیم با فرهنگ‌ها مختلفی رو به رو خواهیم شد و این موضوع فقط مخصوص ایران نیست. موسسه خیریه مهرسهیلا قصد دارد براساس باورهای فرهنگی در مردان به رشد سلامتی و ارتقای آن کمک کند زیرا کارهای بشردوستانه صرفا به پرداخت آنلاین به خیریه و داوطلب شدن برای خیریه نیست. امیدوارم از این مطلب نهایت لذت برده باشید و برای کمک به ارتقای سلامتی مردان اطراف‌تان تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *