آموزش

دمنوش بابونه چه خاصیتی دارد؟

health benefits of chamomile tea

بابونه (Matricaria recuita) گیاهی گلدار از خانواده گل مروارید (Asteraceae) است. بومی اروپا و آسیای غربی است و اکنون در سراسر جهان یافت می‌شود. بوی این گیاه کمی شبیه سیب است که ممکن است نام آن را بهتر توضیح دهد، در واقع بابونه به معنای سیب زمینی یونانی است. دو نوع مختلف بابونه به نام بابونه آلمانی و بابونه رومی وجود دارد. بابونه آلمانی که گونه‌ای قوی‌تر و پرمصرف‌ترین نوع برای اهداف دارویی در نظر گرفته می‌شود، گیاهی است که در مطلب بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد.

بابونه از زمان بقراط، پدر علم پزشکی، در ۵۰۰ سال قبل از میلاد به عنوان یک داروی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه برای شرایط مختلفی استفاده می‌شود. این موضوع شامل تب، سردرد، مشکلات کلیه، کبد و مثانه، ناراحتی‌های گوارشی، اسپاسم عضلانی، اضطراب، بی‌خوابی، تحریکات پوستی، کبودی، نقرس، زخم، درد روماتیسمی، تب یونجه، التهاب، بواسیر، قولنج، و اختلالات قاعدگی است.

نام عمومی Matricaria از کلمه لاتین ماتریکس به معنای رحم گرفته شده است، زیرا از بابونه در طول تاریخ برای درمان اختلالات دستگاه تناسلی زنان استفاده می‌شده است. آلمانی‌ها بابونه را alles zutraut می‌نامند که به معنای قادر به انجام هر چیزی است. در واقع، بابونه آنچنان نوشدارو یا درمان همه چیز در نظر گرفته می‌شد که یکی از نویسندگان آن را به عنوان «نوار پزشکی دوران قبل از مک گیور» توصیف کرد.

در دوران مدرن، بابونه بیشتر به صورت خوراکی برای کمک به بی‌خوابی، اضطراب و ناراحتی‌های گوارشی مصرف می‌شود، اگرچه به عنوان یک درمان احتمالی برای دیابت نیز مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین به صورت موضعی برای رفع بیماری‌های پوستی و کمک به بهبود زخم استفاده می‌شود. با این حال، این تحقیق برای هیچ یک از این فواید ادعایی قوی نیست، زیرا بابونه به خوبی در افراد مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 

بابونه در چه مواردی استفاده می شود؟

بابونه در چه مواردی استفاده می شود؟بابونه ممکن است به عنوان یک داروی خواب‌آور شناخته شود، اما قوی‌ترین شواهد برای این گیاه نشان می‌دهد که ممکن است برای اضطراب نیز مفید باشد. در ادامه خواص بابونه می‌پردازیم:

 

بی خوابی

بابونه یکی از پرکاربردترین درمان‌های جایگزین برای بهبود خواب و درمان بی‌خوابی است. با این حال، علیرغم شهرت آن به عنوان گیاهی که خواب را تسهیل می‌کند، تحقیقات محکم کمی در مورد اثربخشی آن وجود دارد. جالب اینجاست، علیرغم این واقعیت که استفاده از فرآورده‌های گل بابونه را برای اهداف دیگر (از جمله اسپاسم گوارشی و بیماری‌های پوستی باکتریایی) در سال ۱۹۸۴ تایید کرد، کمیسیون E، همتای آلمان با سازمان غذا و داروی ایالات متحده، مجوزی برای این کار صادر نکرد. به دلیل‌عدم وجود تحقیقات منتشر شده در این زمینه، آن را به عنوان یک کمک خواب استفاده می‌کند.

مطالعات انسانی اندک هستند که انجام شده‌اند، دارای اشکالات طراحی هستند (به عنوان مثال، بدون گروه کنترل) و نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند. به عنوان مثال، در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ هفده فرد مبتلا به بی‌خوابی، ۲۷۰ میلی گرم عصاره بابونه را دو بار در روز مصرف کردند (مقداری که فقط با عصاره غلیظ می‌توان به دست آورد، نه یک چای) به مدت یک ماه و همچنین یک دفترچه یادداشت برای خواب داشتند. هنگامی که محققان یادداشت‌های روزانه خود را با کسانی که دارو مصرف می‌کردند مقایسه کردند، تفاوت قابل توجهی در سرعت به خواب رفتن بیماران یا میزان خواب آن‌ها پیدا نکردند.

در مقابل، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ بر روی ۷۷ سالمند در خانه‌های سالمندان نشان داد که وقتی به شرکت‌کنندگان ۴۰۰ میلی‌گرم کپسول بابونه دو بار در روز به مدت چهار هفته داده شد، در مقایسه با افرادی که هیچ درمانی دریافت نکردند، بهبود قابل توجهی در کیفیت خواب مشاهده شد. به طور مشابه، هنگامی که محققان در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ چهل زن را به مدت دو هفته یک فنجان چای بابونه در روز مصرف کرده بودند، به طور تصادفی در مقایسه با گروه کنترلی که چای ننوشیده بودند، امتیاز کمتری کسب کردند. مشکلات خواب و علائم افسردگی با این حال، این بهبود چهار هفته پس از قطع نوشیدن چای از بین رفت که نشان می‌دهد اثرات مثبت بابونه محدود به کوتاه مدت است.

در مورد اینکه چگونه بابونه می‌تواند به القای خواب کمک کند، تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که دارای اثرات آرام بخش و ضد اضطراب است. یک مطالعه گزارش داد که آپیژنین، یکی از اجزای بابونه، در همان مکان‌های گیرنده در مغز با بنزودیازپین‌هایی مانند والیوم متصل می‌شود. مطالعه دیگری نشان داد که عصاره بابونه در دوز ۳۰۰ میلی گرمی باعث کوتاه شدن قابل توجهی در مدت زمان خواب موش‌ها شد، در حالی که تحقیقات دیگر روی موش‌ها نشان داد که بابونه می‌تواند زمان خواب ناشی از داروهای خواب‌آور مانند باربیتورات‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

اضطراب

تحقیقات نشان داده است که بابونه در کاهش اضطراب فواید معنی‌داری دارد و پایگاه جامع داروهای طبیعی می‌گوید (اثربخشی داروهای طبیعی را بر اساس شواهد علمی ارزیابی می‌کند) که بابونه احتمالا برای اضطراب مؤثر است.

اولین کارآزمایی بالینی کنترل شده عصاره بابونه در سال ۲۰۰۹ نشان داد که این عصاره ممکن است در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی خفیف تا متوسط که یکی از شایع‌ترین اختلالات اضطرابی است، اثر ضد اضطرابی داشته باشد. شرکت کنندگان ۲۰۰ میلی گرم تا ۱۱۰۰ میلی گرم بابونه در روز به مدت هشت هفته مصرف کردند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم عصاره بابونه سه بار در روز به مدت ۱۲ هفته به طور قابل توجهی علائم متوسط تا شدید اختلال اضطراب فراگیر، یکی از شایع‌ترین اختلالات اضطرابی را کاهش می‌دهد. علاوه بر تسکین اضطراب، تحقیقات نشان می‌دهد که عصاره بابونه ممکن است اثرات ضد افسردگی نیز داشته باشد.

 

قلک خیریه مهرسهیلا پیام آور محبت شماست…

 

مشکلات گوارشی

مطالعات اولیه نشان می‌دهد که بابونه هلیکوباکتر پیلوری را مهار می‌کند، باکتری که می‌تواند در ایجاد زخم معده نقش داشته باشد. اعتقاد بر این است که بابونه در کاهش اسپاسم عضلات صاف مرتبط با اختلالات التهابی مختلف دستگاه گوارش مانند بیماری التهابی روده مفید است، اگرچه تحقیقات برای تأیید این استفاده مورد نیاز است.

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که عصاره بابونه دارای خواص ضد اسهالی و آنتی اکسیدانی قوی است که به صورت وابسته به دوز به موش‌ها در برابر اسهال ناشی از روغن کرچک و تجمع مایع روده‌ای داده شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ روی بیش از ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به اسهال حاد نشان داد که یک محصول تجاری حاوی ترکیبی از مر، زغال قهوه و عصاره گل بابونه به خوبی قابل تحمل، ایمن و به اندازه درمان‌های معمولی موثر است.

 

التیام زخم

مصرف موضعی بابونه ممکن است بتواند بهبود زخم را تسریع کند. مطالعات نشان می‌دهد که مواد موجود در بابونه می‌تواند ویروس‌ها و باکتری‌ها از جمله استافیلوکوکوس اورئوس، عامل عفونت استاف را از بین ببرد، التهاب را کاهش دهد و از رشد زخم‌ها جلوگیری و درمان کند.

یک مطالعه مقدماتی که بابونه و کورتیکواستروئیدها را برای درمان زخم در لوله‌های آزمایش و حیوانات مقایسه کرد، به این نتیجه رسید که بابونه باعث بهبود سریع‌تر زخم می‌شود. حیواناتی که با بابونه درمان شده‌اند، نه روز قبل از حیواناتی که با کورتیکواستروئیدها درمان می‌شوند، بهبود کامل زخم را نشان دادند.

بابونه به بهبود زخم در انسان نیز کمک کرد. در یک مطالعه کوچک که اثربخشی ترکیب اسطوخودوس و اسانس بابونه را بر روی بیماران مبتلا به زخم‌های مزمن ساق پا بررسی کرد، محققان گزارش دادند که چهار بیمار از پنج بیمار گروه بابونه و روغن اسطوخودوس، زخم‌های خود را با بیمار پنجم بهبود می‌بخشند.

همچنین در مطالعه دیگری نسبت به استفاده از پماد هیدروکورتیزون یک درصد در بهبود ضایعات پوستی پس از یک عمل جراحی برتری داشت. زخم‌هایی که با استفاده از کمپرس بابونه به مدت یک ساعت یک بار در روز درمان می‌شوند، پنج تا شش روز سریعتر از زخم‌هایی بهبود می‌یابند که یک بار در روز با هیدروکورتیزون درمان می‌شوند. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

اگزما

بابونه اغلب برای درمان تحریکات خفیف پوست، از جمله آفتاب سوختگی، بثورات، زخم‌ها و حتی التهاب‌های چشم استفاده می‌شود، اما ارزش آن در درمان این شرایط نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

نشان داده شده است که کاربردهای موضعی بابونه در درمان اگزما موثر است. در یک کارآزمایی نیمه‌سوکور که به‌عنوان یک مقایسه نیمه‌سویه انجام شد، یک کرم تجاری بابونه برتری خفیفی نسبت به هیدروکورتیزون با دوز پایین ۰.۵ درصد و تفاوت حاشیه‌ای را در مقایسه با دارو نشان داد.

 

دیابت

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که چای بابونه می‌تواند قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. در یک مطالعه، ۶۴ شرکت‌کننده که سه بار در روز چای بابونه را بعد از غذا به مدت هشت هفته مصرف کردند، نسبت به افرادی که آب می‌نوشیدند، کاهش معنی‌داری در نشانگرهای دیابت و همچنین کلسترول کل داشتند. همچنین برخی از فعالیت‌های ضد چاقی را به نمایش گذاشت. در حالی که بابونه ممکن است مکمل مفیدی برای درمان‌های موجود باشد، محققان خاطرنشان کردند که مطالعات بزرگتر و طولانی‌تری برای ارزیابی سودمندی بابونه در مدیریت دیابت مورد نیاز است.

 

بهداشت دهان و دندان

برخی از مطالعات اولیه که اثربخشی دهانشویه بابونه را ارزیابی کردند، نشان دادند که احتمالا به دلیل فعالیت‌های ضد میکروبی و ضدالتهابی، التهاب لثه و پلاک را در مقایسه با گروه شاهد کاهش می‌دهد.

 

در ادامه بخوانید: 7 مزیت استفاده از خرمالو که شما از آن اطلاع ندارید

 

انتخاب و آماده سازی دمنوش بابونه

عوارض جانبی احتمالی مصرف بیش از حد بابونهاز سرهای گلدار گیاه بابونه برای تهیه چای، عصاره مایع، کپسول یا قرص استفاده می‌شود. این گیاه را می‌توان به‌عنوان کرم یا پماد روی پوست مالید یا به‌عنوان دهان‌شویه استفاده کرد. برای تهیه چای، یک قاشق چای‌خوری پر از گل بابونه را در دو سوم فنجان آب جوش ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از صاف کردن دم کنید. همچنین می‌توانید مدل‌های تجاری بخرید و حتی بابونه به صورت کپسول نیز موجود است.

به عنوان غرغره یا دهانشویه، به صورت چای آماده کنید، سپس بگذارید خنک شود. هر چند وقت یکبار غرغره کنید. همچنین می‌توانید با ۱۰ تا ۱۵ قطره عصاره مایع بابونه آلمانی (معروف به تنتور) در ۱۰۰ میلی لیتر آب گرم، دهان خود را شستشو دهید. هیچ دوز استانداردی از بابونه وجود ندارد و دوزهای مورد استفاده در مطالعات متفاوت است. به عنوان مثال، کپسول‌های حاوی ۲۲۰ تا ۱۱۰۰ میلی گرم عصاره بابونه آلمانی به مدت هشت هفته برای کمک به کاهش اضطراب مصرف می‌شود.

 

عوارض جانبی احتمالی مصرف بیش از حد بابونه

بابونه بخشی از همان خانواده گیاهی است که گل داوودی هستند، بنابراین افراد مبتلا به آلرژی به این گیاهان ممکن است در مصرف داخلی یا موضعی بابونه واکنش نشان دهند، گاهی اوقات شدیدا واکنش می‌دهند. اگرچه واکنش‌ها در بابونه رومی شایع‌تر است، اگر پس از مصرف بابونه، استفراغ، تحریک پوست یا واکنش‌های آلرژیک (سفتی سینه، خس‌خس سینه، کهیر، بثورات، خارش) را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

موارد منع مصرف بابونه

موارد منع مصرف بابونهبابونه حاوی کومارین است، یک ترکیب طبیعی با اثرات ضد انعقاد یا رقیق کننده خون است. این دارو نباید با کومادین (وارفارین) یا سایر داروها یا مکمل‌هایی ترکیب شود که دارای اثر مشابه هستند یا توسط افراد مبتلا به اختلالات خونریزی بدون نظارت پزشک استفاده شود.

یک مورد مجزا از یک زن ۷۰ ساله گزارش شده است که پس از نوشیدن چهار تا پنج فنجان چای بابونه برای گلودرد و استفاده از لوسیون پوستی بابونه چهار تا پنج بار در روز دچار خونریزی داخلی شدید شد. این زن به دلیل عارضه قلبی تحت درمان با داروی وارفارین بود. اعتقاد بر این است که چای بابونه (و احتمالا لوسیون) به طور هم افزایی با وارفارین عمل کرده و باعث خونریزی می‌شود. به دلیل نگرانی در مورد خونریزی، بابونه نباید دو هفته قبل یا بعد از جراحی استفاده شود.

بابونه آلمانی ممکن است مانند استروژن در بدن عمل کند. اگر شرایطی دارید که ممکن است با قرار گرفتن در معرض استروژن بدتر شود، از جمله شرایط حساس به هورمون مانند سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروم رحم، بدون مشورت با پزشک خود از آن استفاده نکنید.

به خاطر داشته باشید که بابونه به هر شکلی که باشد باید به عنوان مکمل و نه جایگزینی برای رژیم دارویی معمول شما استفاده شود. اگر از هر نوع دارویی استفاده می‌کنید، قبل از مصرف بابونه با پزشک خود صحبت کنید. ارائه یک تصویر کامل از آنچه برای مدیریت سلامت خود انجام می‌دهید به آن‌ها کمک می‌کند تا مراقبت هماهنگ و ایمن را تضمین کنید.

همچنین توجه داشته باشید که همه مکمل‌ها از نظر ایمنی آزمایش نشده‌اند و به دلیل اینکه مکمل‌های غذایی تا حد زیادی کنترل نشده‌اند، ممکن است محتوای برخی از محصولات با آنچه در برچسب محصول مشخص شده است متفاوت باشد. همچنین توجه داشته باشید که ایمنی مکمل‌ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که شرایط پزشکی دارند یا دارو مصرف می‌کنند ثابت نشده است.

 

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. در پایان به این موضوع اشاره می‌کنیم، شما همواره می‌توانید کمک‌های انسان دوستانه خود را از طریق پرداخت آنلاین در اختیار هموطنان عزیزمان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *