آموزش, اخبار

روز جهانی آگاهی انکولوژی زنان

روز جهانی آگاهی انکولوژی زنان

20 سپتامبر مطابق با 29 شهریور به عنوان روز جهانی آگاهی انکولوژی زنان در تقویم ثبت شده است. تاریخچه این روز به سال 2019 به عنوان اولین روز جهانی آگاهی انکولوژی زنان (روز جهانی GO) با شعار “آگاهی، اقدام، امید، زندگی” برمی‌گردد.

انکولوژی

اصطلاح انکولوژی در لغت به معنای شاخه‌ای از علم است که به تومورها و سرطان‌ها می‌پردازد. کلمه “onco” به معنای توده یا تومور است و “logy” به معنای مطالعه است. سرطان‌های رحم، تخمدان، دهانه رحم و سایر سرطان‌های زنان از شایع‌ترین سرطان‌هایی هستند که سلامت زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با این حال، نه توسط عموم مردم و نه توسط سیاست‌گذاران و سایر ذینفعان شناخته شده نیستند. خود زنان نیز ممکن است به دلیل نا‌آگاهی از علائم بی اطلاع باشند یا ممکن است از مشورت با پزشک خجالت بکشند.

در روز جهانی GO(آگاهی انکولوژی زنان) انجمن‌های مختلف مانند انجمن انکولوژی زنان اروپا و گروه‌های حمایت از سرطان زنان از طریق کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات آموزشی در مورد انواع اصلی سرطان‌های زنانه: سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان، سرطان رحم و سرطان واژن به اشتراک می‌گذارند. تصاویر و پیام‌ها با استفاده از هشتگ‌های #WorldGODay و #GoForCheckup به اشتراک گذاشته می‌شوند تا گفتگوی جهانی درباره سرطان‌های زنان ایجاد شود.

ESGO (انجمن انکولوژی زنان اروپا)

انجمن اروپایی انکولوژی زنان(ESGO) که در سال 1983 تأسیس شد، یک سازمان و انجمن غیرانتفاعی رو به رشد با بیش از 2400 متخصص از سراسر اروپا و سراسر جهان است که به ارتقای بالاترین کیفیت مراقبت برای زنان مبتلا به سرطان‌های زنان اختصاص دارد. ESGO برای بهبود سلامت و رفاه زنان مبتلا به سرطان‌های زنان از طریق پیشگیری، مراقبت و آموزش تلاش می‌کند. هدف ESGO دستیابی به استانداردهای بالای آموزش حرفه‌ای و مراقبت از انکولوژی زنان در اروپا است. سالانه ESGO کارگاه‌های آموزشی متعددی را با تأکید ویژه بر کشورهای اروپایی که امکانات و آموزش کافی ندارند، سازمان‌دهی می‌کند و همچنین کمک هزینه‌های مسافرتی را برای افزایش ارتباطات و تحرک در موسسات مختلف اروپایی ارائه می‌کند.

روز جهانی GOENGAGE (شبکه اروپایی گروه‌های حمایت از سرطان زنان)

ENGAGE (شبکه اروپایی گروه‌های حمایت از سرطان زنان)، بخشی از ESGO (انجمن انکولوژی زنان اروپا)، به خوبی از نیاز به افزایش آگاهی در مورد سرطان‌های زنان آگاه بود و تصمیم گرفت یک روز ویژه برای این امر با مشارکت زنان، مراقبان، پزشکان، سیاست گذاران و شرکت‌های داروسازی در نظر بگیرد. ESGO چندین شبکه بسیار موفق و گروه‌های خاص مانند ENGAGE (شبکه اروپایی حمایت از سرطان‌های زنان) یا ENYGO (شبکه اروپایی انکولوژیست‌های زنان جوان) را راه‌اندازی کرد – بخش جوان ESGO که با نسل جوان حرفه ای نیازها را گرد هم می‌آورد و نشان می‌دهد. ESGO همچنین ENGOT (شبکه اروپایی گروه‌های آزمایش انکولوژیک Gynae) را تسهیل و پشتیبانی می‌کند و در تلاش است شبکه‌های مختلف فعال در تحقیقات سرطان زنان مانند ENITEC، INCIP و دیگران را ادغام کند.

سخن آخر

هر فردی در هر سنی ممکن است به سرطان مبتلا شود. اما سرطان با بالا رفتن سن شایع تر است و بیشتر موارد در افراد 50 ساله یا بالاتر رخ می‌دهد.

در هر سنی که هستید، همیشه بهتر است اگر چیزی برای شما عادی نیست به بدن خود گوش دهید و با پزشک خود صحبت کنید. همانطور که می‌دانید درمان سرطان هزینه‌های زیادی برای فرد مبتلا و خانواده‌اش دارد و ممکن است به دلیل مشکلات مالی فرد مبتلا به سرطان فرصت طلایی درمان را از دست دهد. به منظور کمک به مبتلایان سرطان می‌توانید از راه‌های کمک مالی به خیریه مهرسهیلا استفاده کنید تا امید به درمان را در بیماران زنده نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *