آموزش

7 فایده بی نظیر که ویتامین C به بدن شما هدیه می دهد

vitamin c benefits

ویتامین C یک ویتامین ضروری است و بدن شما نمی‌تواند آن را تولید کند. با این حال، نقش‌های بسیار اساسی دارد و با مزایای سلامتی چشمگیر مرتبط است. محلول در آب است و در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات از جمله پرتقال، توت فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج یافت می‌شود. مصرف روزانه توصیه شده برای ویتامین C برای زنان ۷۵ میلی گرم و برای مردان ۹۰ میلی گرم است. در ادامه ۷ فایده علمی اثبات شده مصرف مکمل ویتامین C بیان شده است.

 

1.ویتامین C خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند سیستم دفاعی بدن شما را تقویت کند. آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. آن‌ها این کار را با محافظت از سلول‌ها در برابر مولکول‌های مضر به نام رادیکال‌های آزاد انجام می‌دهند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف ویتامین C می‌تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. این موضوع به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب کمک می‌کند.

 

2.ویتامین C به مدیریت فشار خون بالا کمک کند

فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می‌دهد که علت اصلی مرگ و میر در جهان است. مطالعات نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا و بدون فشار خون کمک کند.

 

3.ویتامین C خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد

ویتامین C خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهدبیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. عوامل زیادی خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند، از جمله فشار خون بالا، سطح‌تری گلیسیرید بالا یا کلسترول بد (LDL) و سطوح پایین کلسترول HDL (خوب). ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند که ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

به طورکلی، به نظر می‌رسد که مصرف حداقل ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. با این حال، اگر قبلا یک رژیم غذایی غنی از ویتامین C مصرف می‌کنید، ممکن است مکمل‌ها مزایای بیشتری برای سلامت قلب نداشته باشند.

 

4.ویتامین C سطح اسید اوریک خون را کاهش دهد و به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند

نقرس نوعی آرتریت است که تقریبا ۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه مفاصل انگشتان بزرگ پا است. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات ناگهانی و شدید درد را تجربه می‌کنند.

علائم نقرس زمانی ظاهر می‌شود که اسید اوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد. اسید اوریک یک ماده زائد است که توسط بدن تولید می‌شود. در سطوح بالا، ممکن است متبلور شده و در مفاصل رسوب کند. جالب است که چندین مطالعه نشان داده‌اند که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کند و در نتیجه از حملات نقرس محافظت کند.

 

5.ویتامین C به جلوگیری از کمبود آهن کمک می کند

ویتامین C به جلوگیری از کمبود آهن کمک می کندآهن یک ماده مغذی مهم است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. برای ساخت گلبول‌های قرمز خون و انتقال اکسیژن در سراسر بدن ضروری است. مکمل‌های ویتامین C می‌توانند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کنند. ویتامین C به تبدیل آهنی که جذب ضعیفی دارد، مانند منابع گیاهی آهن، به شکلی که جذب آن آسان‌تر است، کمک می‌کند.

این موضوع به ویژه برای افرادی که رژیم غذایی بدون گوشت دارند مفید است، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است. در واقع، صرف مصرف ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C ممکن است جذب آهن را تا ۶۷ درصد بهبود بخشد. در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در افراد مستعد کمبود آهن کمک کند.

 

6.ویتامین C ایمنی را تقویت می کند

یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل‌های ویتامین C برای افراد تقویت سیستم ایمنی است، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت‌های سیستم ایمنی بدن نقش دارد. اول، ویتامین C به تشویق تولید گلبول‌های سفید معروف به لنفوسیت‌ها و فاگوسیت‌ها کمک می‌کند که در محافظت از بدن در برابر عفونت موثر است. دوم، ویتامین C به این گلبول‌های سفید کمک می‌کند تا عملکرد مؤثرتری داشته باشند و در عین حال از آسیب مولکول‌های بالقوه مضر مانند رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

سوم، ویتامین C بخشی ضروری از سیستم دفاعی پوست است. به طور فعال به پوست منتقل می‌شود، جایی که می‌تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و به تقویت موانع پوست کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C ممکن است زمان بهبود زخم را کوتاه کند.

 

7.ویتامین C از حافظه و تفکر شما محافظت می کند

ویتامین C از حافظه و تفکر شما محافظت می کندزوال عقل اصطلاح گسترده‌ای است که برای توصیف علائم ضعف تفکر و حافظه استفاده می‌شود. این بیماری بیش از ۳۵ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد و معمولا در بین افراد مسن رخ می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز، ستون فقرات و اعصاب (که در مجموع به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شوند) می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است و سطوح پایین این ویتامین با اختلال در توانایی تفکر و به خاطر سپردن مرتبط است. همچنین شما می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره خواص ویتامین E و خواص عناب مطالعه کنید.

 

سخن پایانی

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که باید از رژیم غذایی یا مکمل‌ها دریافت شود. با بسیاری از مزایای سلامتی چشمگیر مانند افزایش سطح آنتی اکسیدان، کاهش فشار خون، محافظت در برابر حملات نقرس، بهبود جذب آهن، تقویت ایمنی، و کاهش خطر بیماری قلبی و زوال عقل مرتبط است. به طور کلی، مکمل‌های ویتامین C یک راه عالی و ساده برای افزایش مصرف ویتامین C شما در صورت تلاش برای دریافت مقدار کافی از رژیم غذایی هستند.

در پایان این مطلب باید به خدمات موسسه خیریه در کرج به نام مهرسهیلا اشاره کنیم که علاوه بر افزایش آگاهی، بر روی موضوعاتی همچون کمک مالی به خیریه و سفارش استند تسلیت تمرکز دارد تا از این طریق بتوانید به بیماران مبتلا به سرطان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *