آموزش

4 خاصیت مهم و شگفت انگیز عناب که هر کسی باید بداند

Jujube tea benefits

میوه عناب که به خرمای قرمز یا چینی نیز معروف است، بومی آسیای جنوبی است اما در سراسر جهان محبوب شده است. این میوه‌های گرد کوچک حاوی دانه روی درختچه‌ها یا درختان گلدار بزرگ (Ziziphus jujuba) رشد می‌کنند. وقتی رسیده، قرمز تیره یا بنفش هستند و ممکن است کمی چروک به نظر برسند.

به دلیل طعم شیرین و بافت جویدنی آن‌ها، اغلب آن‌ها را خشک می‌کنند و در آب نبات‌ها و دسرها در بخش‌هایی از آسیا استفاده می‌شود که معمولا در آنجا رشد می‌کنند. در طب جایگزین، آن‌ها به طور گسترده‌ای برای بهبود خواب و کاهش اضطراب استفاده می‌شوند. این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد خواص عناب خشک و میوه آن بدانید، از جمله تغذیه، فواید و کاربردهای آن را برای شما بیان می‌کند.

 

خواص عناب خشک و میوه آن

خواص عناب خشک و میوه آنمیوه عناب کالری کمی دارد اما سرشار از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. عناب به دلیل محتوای فیبر بالا و کالری کم، یک میان وعده عالی و سالم است. آن‌ها حاوی مقادیر کمی از چندین ویتامین و مواد معدنی هستند، به ویژه سرشار از ویتامین C هستند، یک ویتامین مهم با خواص آنتی اکسیدانی و تقویت کننده سیستم ایمنی که اهمیت بالایی دارد.

همچنین آن‌ها حاوی مقدار مناسبی پتاسیم هستند که نقش حیاتی در کنترل عضلات و تعادل الکترولیت ایفا می‌کند. علاوه بر این، میوه‌های عناب حاوی کربوهیدرات‌هایی به شکل قندهای طبیعی هستند که انرژی بدن شما را تامین می‌کند. با این حال، عناب خشک که بیشتر در بسیاری از نقاط جهان در آشپزی مصرف می‌شود و از آن استفاده می‌شود، قند و کالری بسیار بیشتری نسبت به میوه‌های تازه دارد. در طول خشک شدن، قندهای موجود در میوه غلیظ می‌شوند و ممکن است در طول فرآوری شکر اضافی افزوده شود.

 

آشنایی با مهم ترین فواید میوه عناب

میوه عناب از دیرباز در طب جایگزین برای درمان بیماری‌هایی مانند بی‌خوابی و اضطراب استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که این میوه ممکن است فواید بسیار چشمگیری برای سیستم عصبی، ایمنی و هضم شما داشته باشد. در ادامه برخی از مهمترین خواص عناب خشک و میوه آن را بررسی می‌کنیم.

 

سرشار از آنتی اکسیدان

میوه‌های عناب سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی متعددی هستند که در درجه اول حاوی فلاونوئیدها، پلی ساکاریدها و اسیدهای‌تری ترپنیک هستند. همچنین آن‌ها حاوی سطوح بالایی از ویتامین C هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز عمل می‌کند.

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که می‌توانند از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد اضافی جلوگیری کرده و آن‌ها را معکوس کنند. تصور می‌شود که آسیب رادیکال‌های آزاد عامل اصلی چندین بیماری مزمن، از جمله دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و برخی سرطان‌ها باشد. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره سرطان کسب کنید، این مطلب را مطالعه کنید: سرطان چیست

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که می‌توانند از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد اضافی جلوگیری کرده و آن‌ها را معکوس کنند. تصور می‌شود که آسیب رادیکال‌های آزاد عامل اصلی چندین بیماری مزمن، از جمله دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و برخی سرطان‌ها باشد. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره سرطان کسب کنید، این مطلب را مطالعه کنید: سرطان چیست

به دلیل توانایی آن‌ها در مبارزه با رادیکال‌های آزاد، آنتی اکسیدان‌ها ممکن است چندین فواید سلامتی را ارائه دهند. نتایج یک مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی فلاونوئیدهای عناب به کاهش استرس و التهاب ناشی از آسیب رادیکال‌های آزاد در کبد کمک می‌کند. در واقع، بیشتر فواید میوه عناب به محتوای آنتی اکسیدانی آن‌ها مربوط می‌شود.

 

خواب و عملکرد مغز را بهبود می بخشد

مهم ترین فواید میوه عنابعناب به طور گسترده در طب جایگزین برای بهبود کیفیت خواب و عملکرد مغز استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌های منحصر به فرد آن‌ها ممکن است مسئول این اثرات باشد. عصاره میوه و دانه عناب باعث افزایش زمان و کیفیت خواب می‌شود. همچنین، این میوه اغلب توسط پزشکان طب جایگزین برای کاهش اضطراب تجویز می‌شود.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است حافظه را بهبود بخشد و به محافظت از سلول‌های مغز در برابر آسیب‌های ناشی از ترکیبات تخریب‌کننده اعصاب کمک کند. تحقیقات روی موش‌ها حتی نشان می‌دهد که عصاره دانه عناب ممکن است به درمان زوال عقل ناشی از آلزایمر کمک کند. تحقیقات انسانی بیشتری برای درک کامل اینکه چگونه عصاره عناب ممکن است بر مغز و سیستم عصبی شما تأثیر بگذارد مورد نیاز است.

 

ممکن است ایمنی را تقویت کرده و با سلول های سرطانی مبارزه کند

عناب ممکن است ایمنی را تقویت کرده و با رشد سلول‌های سرطانی مبارزه کند. نتایج یک مطالعه بیان کرد که پلی ساکاریدهای عناب که قندهای طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی هستند، ممکن است رادیکال‌های آزاد را دفع کنند، سلول‌های مضر را خنثی کنند و التهاب را کاهش دهند. کاهش سطح التهاب و رادیکال‌های آزاد می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲ کمک کند.

نتایج مطالعه دیگری نشان داد که لیگنین‌های عناب، نوعی فیبر با خواص آنتی اکسیدانی، تولید سلول‌های ایمنی را تقویت می‌کند و سرعت خنثی‌سازی ترکیبات مضر توسط این سلول‌ها را افزایش می‌دهد. در یک مطالعه دیگر، خواص عناب خشک سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های کشنده طبیعی را تقویت کرد که می‌تواند سلول‌های مهاجم مضر را از بین ببرد.

میوه عناب همچنین سرشار از ویتامین C است که تصور می‌شود خواص ضدسرطانی قوی دارد. یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که تزریق ویتامین C با دوز بالا باعث از بین رفتن سلول‌های سرطانی تیروئید می‌شود. به علاوه، مطالعات لوله آزمایش نشان داده‌اند که عصاره عناب انواع مختلفی از سلول‌های سرطانی، از جمله سلول‌های سرطانی تخمدان، دهانه رحم، سرطان سینه، کبد، سرطان روده بزرگ و سرطان پوست را از بین می‌برد.

محققان بر این باورند که فواید میوه عناب در درجه اول نتیجه ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در میوه است. با این حال، بیشتر این مطالعات بر روی حیوانات انجام شده است، بنابراین قبل از اینکه بتوان نتیجه گیری قطعی کرد، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

 

ممکن است عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بخشد

محتوای فیبر بالای عناب ممکن است به بهبود روند هضم غذا کمک کند. حدود ۵۰ درصد کربوهیدرات موجود در میوه از فیبر است که به دلیل اثرات مفید گوارشی آن شناخته شده است. این ماده مغذی به نرم شدن و حجیم شدن مدفوع شما کمک می‌کند. در نتیجه حرکت غذا از طریق دستگاه گوارش شما را تسریع می‌کند و یبوست را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، عصاره عناب ممکن است به تقویت پوشش داخلی معده و روده کمک کند و خطر آسیب ناشی از زخم، آسیب و باکتری‌های مضر را کاهش دهد که ممکن است در روده شما وجود دارد. در یک مطالعه، عصاره پلی ساکارید عناب پوشش روده موش‌های مبتلا به کولیت را تقویت کرد که علائم گوارشی آن‌ها را بهبود بخشید. در نهایت، فیبر موجود در عناب ممکن است به عنوان غذا برای باکتری‌های مفید روده شما عمل کند و به آن‌ها اجازه رشد و غلبه بر باکتری‌های مضر را بدهد.

 

آیا مصرف میوه عناب معایبی به همراه دارد؟

چگونه میوه عناب را مصرف کنیم؟برای اکثر مردم، میوه عناب برای خوردن بی‌خطر است. با این حال، اگر از داروی ضد افسردگی ونلافاکسین یا سایر مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SSNRIs) استفاده می‌کنید، باید از مصرف عناب اجتناب کنید زیرا ممکن است با این داروها تداخل داشته باشد.

علاوه بر این، یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که خواص عناب هشک ممکن است اثرات برخی داروهای تشنج از جمله فنی توئین، فنوباربیتون و کاربامازپین را تقویت کند. اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، ممکن است بخواهید قبل از افزودن میوه عناب به رژیم غذایی خود، هر گونه نگرانی احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

چگونه میوه عناب را مصرف کنیم؟

میوه‌های عناب کوچک و شیرین هستند و خشک شده آن، بافت جویدنی و طعمی شبیه خرما دارند. این میوه‌ها زمانی که خام هستند طعمی شیرین و سیب مانند دارند و می‌توان آن‌ها را به عنوان یک میان وعده مغذی مصرف کرد. آن‌ها حاوی یک گودال با دو دانه هستند که باید قبل از خوردن آن را جدا کرد.

عناب خشک نیز معمولا برای استفاده در دسرها یا خوردن آن‌ها مانند آب نبات به ویژه در آسیا به فروش می‌رسد. با این حال، به خاطر داشته باشید که میوه‌های خشک کالری بیشتری نسبت به میوه‌های تازه دارند. همچنین، آن‌ها منبع غلیظ قند هستند بنابراین باید آن‌ها را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

 

سخن پایانی

میوه‌های عناب که به خرمای قرمز یا چینی نیز معروف هستند، کالری کمی دارند و سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند. به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی آن‌ها، ممکن است برخی از مزایای سلامتی را ارائه دهند اما تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است. اگر ونلافاکسین یا داروهای ضد تشنج خاصی مصرف می‌کنید، باید از مصرف این میوه خودداری کنید. اگرچه عناب تازه و خشک بسیار مغذی هستند، به خاطر داشته باشید که عناب‌های خشک شده دارای قند و کالری بیشتری در هر وعده هستند، بنابراین بهتر است در حد اعتدال از آن‌ها لذت ببرید.

لازم به ذکر است موسسه خیریه در کرج به نام مهرسهیلا قصد دارد با افزایش آگاهی نسبت به بیماران مبتلا به سرطان اقدامی انجام دهد و در کنار این تصمیم مهم شما می‌توانید از طریق قلک خیریه و کمک مالی از طریق درگاه پرداخت آنلاین در این مسیر همراه ما باشید تا به هموطنان عزیزمان کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *