آموزش

۱۰ راه برای کنترل فشار خون بالا بدون استفاده از دارو

high blood pressure

امروز افراد زیادی از مشکل فشار خون بالا دست و پنجه گرم می‌کنند و نگران مصرف دارو و اختلال آن با دیگر داروها هستند. اما نگران نباشید، در این مطلب ما ۱۰ روش درمان خانگی فشار خون بالا بدون استفاده از دارون بیان کردیم.

سبک زندگی نقش مهمی در درمان خانگی فشار خون بالا شما دارد. اگر با استفاده از یک شیوه زندگی سالم فشار خون خود را با موفقیت کنترل کنید، ممکن است بدون نیاز به دارو فشار خون بالای خود را کاهش دهید.

 

1.وزن خود را کنترل کنید

اغلب افزایش وزن با فشار خون رابطه مستقیم دارد و اضافه وزن می‌تواند باعث اختلال در تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب) شود که فشار خون شما را بیشتر افزایش می‌دهد. کاهش وزن یکی از موثرترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل فشار خون است. کاهش وزن حتی اندکی در صورت اضافه وزن یا چاقی می‌تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.

 

2.به طور منظم ورزش کنید

فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریمفعالیت بدنی منظم مانند ۱۵۰ دقیقه در هفته یا حدود ۳۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته، در صورت داشتن فشار خون بالا، می‌تواند فشار خون شما را حدود ۵ تا ۸ میلی متر جیوه کاهش دهد. مهم است که ثابت قدم باشید زیرا اگر ورزش را متوقف کنید، فشار خون شما می‌تواند دوباره افزایش یابد.

ورزش‌های هوازی همچون پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا یا رقصیدن می‌توانند به کاهش فشار خون شما کمک کند و به راحتی درمان خانگی فشار خون بالا را تجربه کرده اید. همچنین می‌توانید تمرینات تناوبی با شدت بالا را امتحان کنید، که شامل دوره‌های کوتاه متناوب فعالیت شدید با دوره‌های ریکاوری بعدی با فعالیت سبک‌تر است. تمرینات قدرتی همچنین می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. حداقل دو روز در هفته تمرینات قدرتی را در نظر بگیرید. در مورد ایجاد یک برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

 

3.رژیم غذایی سالم داشته باشید

فشار خون بالا درمان خانگیخوردن یک رژیم غذایی سرشار از غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و چربی اشباع شده و کلسترول می‌تواند فشار خون شما را تا ۱۱ میلی متر جیوه کاهش دهد. این برنامه غذایی به عنوان رژیم غذایی روش‌های غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) شناخته می‌شود. ما پیشنهاد می‌کنیم خواص مواد غذایی زیر برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید:

 

4.مصرف سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهید

حتی کاهش اندک سدیم در رژیم غذایی می‌تواند سلامت قلب شما را بهبود بخشد و در صورت داشتن فشار خون بالا، فشار خون را حدود ۵ تا ۶ میلی متر جیوه کاهش دهد. تأثیر مصرف سدیم بر فشار خون در گروه‌های مختلف افراد متفاوت است.

 

5.مصرف الکل را متوقف کنید

نوشیدن بیش از حد الکل در واقع می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. همچنین می‌تواند اثربخشی داروهای فشار خون را کاهش دهد.

 

6.سیگار را ترک کنید

هر نخ سیگاری که می‌کشید، فشار خون شما را برای دقایقی پس از اتمام سیگار افزایش می‌دهد. ترک سیگار به بازگشت فشار خون به حالت عادی کمک می‌کند. ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد و سلامت کلی شما را بهبود بخشد. افرادی که سیگار را ترک می‌کنند ممکن است بیشتر از افرادی که هرگز سیگار را ترک نکرده‌اند، عمر کنند.

 

۷.مصرف کافئین را کاهش دهید

نقش کافئین در فشار خون هنوز مورد بحث است. کافئین می‌تواند فشار خون را تا ۱۰ میلی متر جیوه در افرادی که به ندرت مصرف می‌کنند، افزایش دهد. اما افرادی که به طور منظم قهوه می‌نوشند ممکن است تاثیر کمی بر فشار خون خود احساس کنند یا هیچ تاثیری نداشته باشند. اگرچه اثرات طولانی مدت کافئین بر فشار خون مشخص نیست اما ممکن است فشار خون کمی افزایش یابد.

برای اینکه ببینید آیا کافئین باعث افزایش فشار خون شما می‌شود یا خیر، فشار خود را ظرف ۳۰ دقیقه پس از نوشیدن یک نوشیدنی کافئین دار بررسی کنید. اگر فشار خون شما بین ۵ تا ۱۰ میلی متر جیوه افزایش یابد، ممکن است به اثرات افزایش فشار خون کافئین حساس باشید. با پزشک خود در مورد اثرات کافئین بر فشار خون خود مشورت کنید.

 

8.استرس خود را مدیریت کنید

استرس مزمن ممکن است به فشار خون بالا کمک کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات استرس مزمن بر فشار خون مورد نیاز است. اگر با خوردن غذای ناسالم، نوشیدن الکل یا سیگار به استرس واکنش نشان دهید، استرس‌های گاه به گاه نیز می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود.

کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چه چیزی مانند کار، خانواده، امور مالی یا بیماری باعث استرس شما می‌شود. هنگامی که بدانید چه چیزی باعث استرس شما می‌شود، در نظر بگیرید که چگونه شما می‌توانید استرس را از بین ببرید یا کاهش دهید. یکی از بزرگترین مشکلات امروز ابتلا به سرطان است که خود استرس‌زا می‌باشد. موسسه مهرسهیلا برای کمک به این افراد کمک مالی به خیریه را پیشنهاد می‌دهد.

 

9.فشار خون خود را در خانه کنترل کنید و به طور منظم به پزشک مراجعه کنید

درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانهدرمان خانگی فشار خون بالا می‌تواند به شما کمک کند فشار خون خود را کنترل کنید، مطمئن شوید که تغییرات سبک زندگی شما موثر است و به شما و پزشکتان در مورد عوارض بالقوه سلامتی هشدار می‌دهد. دستگاه‌های فشار خون به طور گسترده در دسترس هستند. قبل از شروع با پزشک خود در مورد درمان خانگی فشار خون بالا مشورت کنید.

 

10.روی کمک دیگران حساب باز کنید

خانواده و دوستان می‌توانند به بهبود سلامت شما کمک کنند. آن‌ها ممکن است شما را تشویق کنند که از خود مراقبت کنید، شما را به مطب دکتر ببرند یا با شما یک برنامه ورزشی را شروع کنند تا فشار خون خود را پایین نگه دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *