آموزش

جدیدترین روش های درمان سرطان

جدیدترین روش های درمانی سرطان

همیشه وقتی صحبت از انواع درمان‌ سرطان می‌شود، تنها شیمی درمانی و پرتودرمانی به ذهن عموم مردم خطور می‌کند. اما در این مقاله با بررسی روش‌های درمانی جدید این ذهنیت را تغییر می‌دهیم.

در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی در زمینه درمان بیماری سرطان شکل گرفته است. در نتیجه، افراد مبتلا به سرطان و پزشکان گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارند و به مرور زمان گزینه‌های بیشتری نیز به لطف پیشرفت دانش اضافه می‌شود.

ایمونوتراپی

یکی از مواردی که پروسه مبارزه با سرطان را سخت می‌کند این است که سلول‌های سرطان می‌توانند سیستم ایمنی شما را دور بزنند.این بدین معناست که بدن فرد مبتلا یا سلول‌های سرطان را به عنوان تهدید نمی‌بیند یا قدرت اینکه با آن‌ها مبارزه کند را ندارد.

اما برخی از داروهای ایمونوتراپی جدید این سلول‌های سرطان را به گونه‌ای شناسایی می‌کند که تشخیصشان برای بدن به عنوان خطر آسان تر باشد. این داروها همچنین می‌توانند سیستم ایمنی و قدرت دفاع بدنتان را قوی تر کنند تا بدن توانایی حمله به تومورها را داشته باشد.

این نوع درمان در حال حاضر روی برخی از انواع سرطان جواب می‌دهد. البته با پیشرفت دانش و تکنولوژی داروهای بسیار بیشتری در دست تولید است.

ایمونوتراپیFDA(سازمان غذا و داروی ایالات متحده) نوعی ژن درمانی به نام CAR T-cell therapy را تایید کرده است. این روش از برخی از سلول‌های ایمنی بدن به نام سلول‌های T برای درمان سرطان استفاده می‌کند. بدین صورت که پزشک سلول‌ها را از خون شما جدا می‌کند و با افزودن ژن‌های جدید تغییرشان می‌دهد تا بهتر بتوانند سلول‌های سرطانی را پیدا کرده و از بین ببرند.

در همین راستا، دارویی به نامtisagenlecleucel (Kymriah) برای درمان کودکان و بزرگسالان جوان تا سن 25 سال مبتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B که با روش‌های درمانی دیگر بهتر نشده‌اند، تایید شده است. اما دانشمندان در حال کار بر روی نسخه‌ای از درمان با سلول‌های T CAR برای بزرگسالان و انواع دیگر سرطان هستند.

Tisagenleleucel و axicabtagene هر دو برای درمان انواع خاصی از لنفوم سلول B در بزرگسالان تایید شده‌اند که نسبت به روش‌های دیگر درمان مقاومت نشان داده‌اند.

همچنین FDA اخیرا یک درمان جدید به نامbrexucabtagene autoleucel (Tecartus) را برای بیماران مبتلا به لنفوم سلول گوشته که با دیگر روش‌های درمان بهبود نیافتند یا پس از درمان با برگشت بیماری مواجه شدند، تأیید کرده است.

پزشکی شخصی(ارائه خدمات پزشکی متناسب با ویژگی‌های مولکولی فرد)

قبلاً بیشتر افراد مبتلا به نوع و مرحله خاصی از سرطان درمان مشابهی داشتند. اکنون، پزشکان می‌دانند که راه‌حلی که به یک فرد کمک می‌کند ممکن است برای شخص دیگر به خوبی جواب ندهد یا اصلا تاثیرگذار نباشد.

ژن‌های بدن می‌توانند به پزشکان ایده بهتری در مورد اینکه کدام روش درمانی بیشتر کمک می‌کند و تاثیرگذار است، دهند. برخی از داروها نیز هدفمندتر هستند. به جای از بین بردن تمام سلول‌ها، حتی سلول‌های سالم، می‌توانند فقط روی سلول‌های سرطانی کشنده تمرکز کنند. این امر به سلول‌های سیستم ایمنی و داروها اجازه می‌دهد تا به تومورها نفوذ کرده و مقابله کنند.

تصویربرداری‌ های پیشرفته

پیشرفت در تصویربرداری، کسب اطلاعات در مورد سرطان را برای پزشکان آسان‌تر کرده است. مطالعات برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک‌های تصویربرداری و آگاهی از سرطانی که در مقابل آن قرار دارند، ادامه دارد.

برای مثال، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی چند پارامتری(mp-MRI)، می‌تواند حتی ضعیف‌ترین آسیب‌های عروق خونی در یک تومور جدید پروستات را نشان دهد. در نتیجه چنین نمای نزدیکی می‌تواند به پزشکان در تصمیم گیری بهترین روش درمان کمک کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی چند پارامتری(mp-MRI)تصویربرداری طول عمر فلورسانس(FLI) برای کمک به زنان مبتلا به سرطان سینه استفاده می‌شود. یک اسکن توسط این تکنیک به پزشکتان این اطلاعات را می‌دهد که آیا پروتئین‌هایی دارید که به رشد سلول‌های سرطانی شما کمک می‌کند یا خیر. اگر این اسکن را انجام دهید، پزشک می‌تواند درمانی را تجویز کند که با بیشترین احتمال می‌تواند مانع رشد تومور شود.

به لطف تصویربرداری دقیق‌تر توسط ابزارهای پیشرفته، امکان از بین بردن تومورها وجود دارد. به عنوان مثال، پزشکان می‌توانند از تکنیکی به نام کرایوآبلیشن(انجماد) برای درمان استفاده کنند. این بدان معناست که پزشک دیگر مجبور نیست تمام یا بخشی از ریه بیمار را در صورت حمله سلول‌های سرطانی خارج کند.

به طور مثال به واسطه لیزر کانونی MRI، گرمای زیاد لیزر سلول‌های سرطانی پروستات را هدف قرار می‌دهد. پس اگر پزشک از این طریق بتواند سرطان را در تصویربرداری ببینند، می‌توانند به محل دقیق آن برسند و آن را از بین ببرند.

درمان‌های بدون دارو

روش‌های درمانی بدون دارو مانند یوگا، ماساژ، مدیتیشن و هیپنوتیزم می‌تواند کمک کند در طول درمان سرطان، زندگی بهتری داشته باشید. این روش‌ها استرس را از بین می‌برد و به بهبود روحیه فرد مبتلا کمک می‌کند.

یوگا برخی از این روش‌های درمانی حتی می‌توانند عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی یا پرتودرمانی را آسان تر کند.

سبک زندگی سالم

ضروری است که بدانید باید باید باید مصرف غذاهای چرب را کاهش دهید و تحرک بیشتری داشته باشید. این نکات روزمره در عین ساده و بی هزنیه بودن راه‌های بسیار خوبی برای جلوگیری از سرطان اند.

ورزش کردن می‌تواند خطر ابتلا به 13 سرطان مختلف را کاهش دهد. منظور از ورزش کردن دویدن ماراتن یا استفاده از تجهیزات پیشرفته نیست؛ تنها 30 دقیقه پیاده روی در روز بسیار مفید و تاثیرگذار است.

سخن آخر

هر فردی در هر سنی ممکن است به سرطان مبتلا شود. اما سرطان با بالا رفتن سن شایع تر است و بیشتر موارد در افراد 50 ساله یا بالاتر رخ می‌دهد.

در هر سنی که هستید، همیشه بهتر است اگر چیزی برای شما عادی نیست به بدن خود گوش دهید و با پزشک خود صحبت کنید. همانطور که می‌دانید درمان سرطان هزینه‌های زیادی برای فرد مبتلا و خانواده‌اش دارد و ممکن است به دلیل مشکلات مالی فرد مبتلا به سرطان فرصت طلایی درمان را از دست دهد. به منظور کمک به مبتلایان سرطان می‌توانید از راه‌های کمک مالی به خیریه مهرسهیلا استفاده کنید تا امید به درمان را در بیماران زنده نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *