آموزش

میوه های خشک و 9 مزیت شگفت انگیز آنها برای سلامتی

eating dry fruits everyday

میوه خشک نوعی میوه کم آب است. بیشتر رطوبت آن به طور طبیعی یا از طریق برخی روش‌های رایج حذف می‌شود. برخی از تکنیک‌های مورد استفاده برای حذف رطوبت میوه از اشعه‌های خورشید یا دستگاه‌های مخصوص استفاده می‌کنند. آجیل و میوه‌های خشک بیشترین ارزش غذایی میوه‌های تازه را دارند. در نتیجه آن‌ها بسیار سودمند هستند. آجیل‌های طبیعی عبارتند از: بادام، پسته، خرما، بادام هندی، گردو و فندق. در عین حال کشمش و انجیر یا موارد دیگر شکل خشک میوه‌ها هستند.

 

1.میوه های خشک تقویت کننده سیستم ایمنی هستند

میوه های خشک تقویت کننده سیستم ایمنی هستندمیوه‌های خشک سرشار از پتاسیم، منیزیم، کلسیم، روی، فسفر و ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین A ،D ،B۶ ،K۱ و E هستند. این مواد مغذی برای یک سیستم ایمنی سالم ضروری هستند. طبق یک مطالعه، میوه‌های خشک با سطوح بالای پلی فنل‌ها با نشان دادن اثرات ضد التهابی به بهبود ایمنی کمک می‌کنند. این خاصیت به دلیل خواص آنتی اکسیدانی چندین میوه خشک است. همچنین به از بین بردن رادیکال‌های آزاد و کاهش استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

 

2.میوه های خشک به کاهش وزن کمک می کنند

میوه‌های خشک سرشار از کربوهیدرات و فیبر غذایی هستند. در نتیجه، آن‌ها یکی از بهترین گزینه‌های میان وعده هستند. فیبر رژیمی شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارد و میل به خوردن بین وعده‌های غذایی را کنترل می‌کند. در نتیجه مصرف کالری شما کاهش می‌یابد. در عین حال، فیبر غذایی برای روده سالم مفید است و حرکات روده را بهبود می‌بخشد.

مصرف محدود کالری و داشتن روده سالم دو عامل اصلی کاهش وزن هستند. بنابراین، میوه‌های خشک سرشار از فیبر غذایی به کاهش وزن کمک می‌کنند. طبق مطالعات انجام شده، میزان چربی موجود در برخی آجیل‌ها به زمان زیادی نیاز دارد تا در بدن شما جذب شود. از این رو از افزایش وزن جلوگیری می‌کند.

 

3.میوه های خشک برای سلامت روده مفید هستند

بهبود سلامت روده یکی دیگر از مزایای فیبرهای غذایی موجود در میوه‌های خشک است. میوه‌های خشک سرشار از فیبر غذایی هستند، هم محلول و هم نامحلول. این فیبرهای غذایی به حجیم شدن مدفوع کمک می‌کنند. در نتیجه، میوه‌های خشک به حفظ حرکات روده سالم کمک می‌کنند. یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که میوه‌های خشک مانند آلو حاوی بیفیدوباکتری هستند که به بهبود سلامت گوارش کمک می‌کنند.

 

4.میوه های خشک مزایای مراقبت از پوست به همراه دارند

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که تمایل دارند به اکسیژن داخل بدن بچسبند. به همین دلیل، سلول‌های سالم با کمبود اکسیژن مواجه می‌شوند که منجر به استرس اکسیداتیو می‌شود. طبق مطالعات، استرس اکسیداتیو می‌تواند منجر به چندین بیماری پوستی و التهاب مزمن شود. بنابراین، یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می‌تواند به شما در دستیابی و حفظ پوست سالم کمک کند.

 

5.میوه های خشک سلامت قلب را بهبود می بخشند

بسیاری از میوه‌های خشک مانند گردو سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. امگا ۳ به کاهش سطح‌تری گلیسیرید در خون کمک می‌کند که به کنترل کلسترول کمک می‌کند. در نتیجه به جلوگیری از گرفتگی رگ‌ها کمک می‌کند و در نتیجه احتمال حملات قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین امگا ۳ به جلوگیری از ایجاد پلاک در رگ‌ها کمک می‌کند.

یک مطالعه اخیر ثابت می‌کند که خوردن انواع خاصی از آجیل مانند بادام، گردو و پسته ممکن است به کاهش احتمال بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری عروق کرونر قلب کمک کند. این مطالعه از توصیه‌های افزایش مصرف آجیل‌های مختلف به عنوان بخشی از الگوهای غذایی سالم حمایت می‌کند.

 

6.میوه های خشک از سلامت استخوان پشتیبانی می کنند

میوه‌های خشک سرشار از مواد مغذی سالم مانند منیزیم، بور، ویتامین K و کلسیم هستند. این مواد مغذی بر سلامت استخوان ما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، ساختار اسکلتی ما مملو از کلسیم است و چندین میوه خشک مانند زردآلو خشک، انجیر و غیره به دادن مقادیر کافی کلسیم کمک می‌کند. در نتیجه، آن‌ها به جلوگیری از مشکلات مربوط به استخوان و تقویت استخوان‌های ما کمک می‌کنند.

کمبود کلسیم در بدن می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان شود. در این شرایط استخوان‌ها شکننده می‌شوند که احتمال شکستگی‌های غیرمنتظره را افزایش می‌دهد. بنابراین، مصرف میوه‌های خشک سالم می‌تواند به کاهش احتمال پوکی استخوان کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف کم بور ممکن است منجر به مشکلات استخوانی شود.

 

7.میوه های خشک برای دیابت نوع 2 مفید هستند

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ همبستگی مثبتی بین میوه‌های خشک و دیابت نوع ۲ نشان می‌دهد. آجیل و میوه‌های خشک می‌توانند به طور موثر با بیماری‌های متابولیک مانند دیابت نوع ۲ مقابله کنند. درشت مغذی ها، ریز مغذی‌ها و سایر ترکیبات زیست فعال منحصر به فرد آن‌ها مسئول تأثیر مثبت بر دیابت هستند.

میوه‌های خشک حاوی فیبر، چربی، مواد معدنی و سایر مولکول‌های زیست فعال هستند. این مولکول‌ها به تعدیل چندین مکانیسم ژنی در سطوح سلولی و مولکولی کمک می‌کنند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که فیبر رژیمی موجود در بسیاری از میوه‌های خشک مانند بادام هندی با کنترل سطح انسولین به کاهش افزایش قند خون کمک می‌کند.

 

8.پیشگیری از سرطان با میوه های خشک

پیشگیری از سرطان با میوه های خشکمطالعات متعددی تأثیر میوه‌های خشک را در پیشگیری از سرطان ثابت می‌کند. به عنوان مثال، میوه‌های خشک مانند بادام به دلیل محتوای ویتامین A، سرشار از مواد مغذی گیاهی هستند. این مواد مغذی دارای خواصی برای کمک به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان هستند. یافته‌های یک مطالعه رابطه معکوس بین مصرف میوه‌های خشک و سرطان را نشان می‌دهد.

طبق این مطالعه، افزایش مصرف میوه‌های خشک مانند کشمش، انجیر، آلو خشک و خرما به ۳ تا ۵ وعده یا بیشتر در هفته ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، پانکراس، روده بزرگ، معده و مثانه کمک کند.

 

9.مدیریت فشار خون با مصرف میوه خشک آسان تر است

سطوح پایین منیزیم در بدن ما ممکن است منجر به فشار خون بالا شود. این موضوع می‌تواند منجر به بسیاری از اختلالات دیگر مانند سکته مغزی، نارسایی کلیه و حتی حملات قلبی شود. یکی از محبوب‌ترین میوه‌های خشک، بادام است که به طور طبیعی سرشار از منیزیم است و تقریبا ۷۶.۵ میلی گرم منیزیم در هر ۲۸ گرم از وعده‌های غذایی دارد. بنابراین، گنجاندن بادام در رژیم غذایی می‌تواند بسیار مفید باشد.

یک مطالعه نشان می‌دهد که افزودن منیزیم به مکمل‌های غذایی می‌تواند به کاهش فشار خون در بزرگسالان مبتلا به فشار خون دیابتی کمک کند. منیزیم به عنوان یک گشادکننده عروق طبیعی عمل می‌کند و از انقباض رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند. در نتیجه به حفظ فشار خون سالم کمک می‌کند.

 

سخن پایانی

میوه‌های خشک و آجیل سرشار از پروتئین، انرژی و بسیاری از درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها هستند. همچنین آن‌ها یک منبع انرژی عالی با قندهای طبیعی هستند. آجیل‌ها و میوه‌های مختلف ارزش غذایی متفاوتی دارند و ترکیب مناسبی از آن‌ها می‌تواند منبعی از میان وعده‌های غذایی باشد. میوه‌های خشک و آجیل سالم هستند و طعم فوق‌العاده آن‌ها، گنجاندن آن‌ها را در رژیم غذایی بسیار آسان می‌کند. بنابراین، کلوچه‌ها و چیپس‌های خود را با میوه‌های خشک سالم جایگزین کنید. از آن‌ها به عنوان میان وعده استفاده کنید یا آن‌ها را در اسموتی و میلک شیک درست کنید تا ارزش غذایی آن‌ها را به دست آورید.

لازم به ذکر است موسسه خیریه سهیلا خدماتی همچون استند تبریک؛ استند تسلیت و کمک مالی به خیریه را ارائه می‌دهد تا قدمی کوچکی در راه کمک به هموطنان عزیزمان برداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *