آموزش

چگونه مددکاری اجتماعی می تواند به بیماران مبتلا به سرطان کمک کند؟

social worker and cancer

مددکاری اجتماعی یک حرفه مبتنی بر عمل است که تغییرات اجتماعی، توسعه، انسجام و توانمندسازی مردم و جوامع را ارتقا می‌دهد. تقویت وظایف مددکاری اجتماعی شامل درک رشد انسانی، رفتار و نهادها و تعاملات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. متخصصان مددکاری اجتماعی که با خانواده‌ها و مؤسسات خیریه کار می‌کنند به ارائه و پیشبرد تأثیرات اجتماعی زیر کمک کرده اند:

 • حقوق شهروندی
 • بیمه بیکاری
 • از کار افتادگی
 • کمک به کارگران
 • کاهش مشکلات سلامت روان
 • سرطان
 • پیشگیری از سوء استفاده و غفلت از کودکان

در ایالات متحده، مددکاری اجتماعی بیش از ۱۰۰ سال با پیشگامان برجسته‌ای مانند جین آدامز، فرانسیس پرکینز، ویتنی ام. یانگ، جونیور، هری هاپکینز، دوروتی‌هایت و ژانت رنکین انجام شده است. مددکار تنها مختص کشور آمریکا نیست و در سراسر جهان شاهد هستیم برخی افراد در این زمینه فعالیت‌های به یادماندنی بدون چشم داشت انجام داده اند.

 

مددکار اجتماعی کیست؟

مددکار اجتماعی کیست؟مددکاران اجتماعی متخصصانی هستند که هدفشان ارتقای رفاه کلی و کمک به رفع نیازهای اساسی و پیچیده جوامع و مردم است. مددکاران اجتماعی با بسیاری از جمعیت‌ها و انواع مختلف مردم کار می‌کنند، به ویژه بر افرادی که آسیب پذیر، تحت ستم و در فقر زندگی می‌کنند، تمرکز دارند.

یک مددکار اجتماعی بسته به تخصص، عنوان شغلی و محل کار، ممکن است ملزم به مشارکت در فرآیندهای قانونی باشد که اغلب منجر به شکل‌گیری سیاست‌های اجتماعی می‌شود. آن‌ها برای انجام کار خود بر ارزش‌ها و اصول مددکاری اجتماعی و همچنین بر تحقیقات آکادمیک تکیه می‌کنند.

مددکاران اجتماعی برای رسیدگی به بی‌عدالتی‌های اجتماعی و موانع رفاه کلی مشتریان خود آموزش دیده و آموزش دیده اند. برخی از این موارد عبارتند از فقر، بیکاری، تبعیض و کمبود مسکن. آن‌ها همچنین از جوامعی حمایت می‌کنند که با معلولیت، مشکلات سوء مصرف مواد یا تجربه درگیری‌های خانگی زندگی می‌کنند.

مددکاران اجتماعی اغلب فعالیت خود را با تمرکز بر سطحی از مداخلات و انواع جوامعی تنظیم می‌کنند که می‌خواهند به آن‌ها خدمت کنند. به عنوان مثال، یک مددکار اجتماعی بالینی بر تشخیص، درمان و پیشگیری از مسائل ذهنی، عاطفی و رفتاری تمرکز می‌کند. از سوی دیگر، یک مددکار اجتماعی ممکن است بر روی تحقیق و توسعه برای برنامه‌های کوچک یا بزرگ برای کمک به جامعه تمرکز کند.

 

نقش باورهای فرهنگی مردان در حفظ و ارتقای سلامتی چیست؟

 

آیا حرفه مددکاری اجتماعی برای من مناسب است؟

آیا حرفه مددکاری اجتماعی به درد من می‌خورد؟ این موضوع بستگی به موارد مختلفی دارد. قبل از اینکه به هر حرفه‌ای بپردازید، چه در زمینه مددکاری اجتماعی یا یک رشته مرتبط، علایق شخصی، توانایی‌های منحصر به فرد و اهداف حرفه‌ای خود را در نظر بگیرید. حرفه شما به عنوان یک مددکار اجتماعی باید با این سه چیز هماهنگ باشد. برای تعیین اینکه آیا شغل مددکاری اجتماعی برای شما ارزشش را دارد یا خیر، این سوالات را از خود بپرسید:

 • این حرفه از هر نظر می‌تواند تنوع داشته باشد و آیا شما دوست دارید همواره به دیگران با فرهنگ‌های مختلف کمک کنید؟
 • آیا در حال حاضر اوقات فراغت خود را صرف کمک به جوانان در مناطق محروم می‌کنید یا از کودکان و نوجوانانی حمایت می‌کنید که آسیب‌های روحی یا سوء استفاده از اعضای خانواده را تجربه کرده اند؟
 • آیا از نظر احساسی انعطاف‌پذیر هستید و به دنبال چالش‌ها در محل کار هستید و همیشه راه حل‌های جدیدی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • آیا شما را به خاطر صبر، حرفه‌ای بودن و توانایی تشویق دیگران معروف هستید؟

شغل یک مددکار اجتماعی غالبا هم پاداش و هم از نظر احساسی زکات تلقی می‌شود. داشتن مهارت‌های بین فردی قوی، ابراز همدلی، ارتباط موثر، شنونده خوب و متفکر انتقادی، ممکن است منجر به پیروزی‌های بزرگ در کار شود.

اگر تصمیم به ورود به حوزه مددکاری اجتماعی دارید، به نیروی کار با رشد سریعی خواهید پیوست. طبق آمار اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) پیش‌بینی می‌شود که استخدام مددکاران اجتماعی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۹ سیزده درصد رشد کند. در مقابل، انتظار می‌رود همه مشاغل در همان دهه ۴ درصد رشد کنند. این رشد بدون تردید در سراسر جهان رخ خواهد داد.

 

مددکار اجتماعی چه وظایفی دارد؟

مددکار اجتماعی چه وظایفی دارد؟نقش یک مددکار اجتماعی شامل تخصص‌های متنوعی است و در ادامه مطلب برخی از مسئولیت‌های مشترک مددکاران اجتماعی بیان شده است که توسط حوزه‌های تخصصی مختلف سازماندهی شده‌اند:

 • مددکاران اجتماعی به کودکان، خانواده‌ها و مدارس، کارکنان موسسات خیریه و اعضای جامعه کمک می‌کنند تا مشکلات را حل نمایند. در برخی موارد، این موضوع ممکن است به معنای قرار دادن کودکان در مراکز نگهداری باشد. مددکاران اجتماعی کودک، خانواده و مدرسه نیز ممکن است والدینی را که در حال تلاش هستند با منابعی مرتبط کنند تا به مراقبت و تربیت بهتر فرزندانشان کمک کنند. آن‌ها در کنار دانش‌آموزان و معلمان برای مقابله با قلدری، ناتوانی‌های یادگیری، و سایر اختلالات و موانع کار می‌کنند.
 • مددکاران اجتماعی پزشکی و سلامت عمومی به بیماران مبتلا به سرطان و مبتلایان به مشکلات مزمن کمک می‌کنند تا مراقبت کافی تجربه کنند، به منابع عمومی مانند داروهای کمیاب دسترسی داشته باشند یا خدماتی مانند مراقبت‌های پرستاری در خانه را تجربه کنند. آن‌ها اغلب نقش مهمی در حمایت از جامعه دارند، زیرا در سیستم‌های متعدد مراقبت‌های بهداشتی و خدمات عمومی هدایت می‌شوند.
 • سلامت روان و سوء مصرف مواد. مددکاران اجتماعی از افرادی که مشکلات سلامت روان یا سوء مصرف مواد دارند، حمایت می‌کنند. درمان یکی از راهکارهای رایج است که توسط مددکاران اجتماعی برای کمک به مراجعان برای رسیدگی به این مشکلات استفاده می‌شود. کمک به افراد برای یافتن برنامه‌های توانبخشی در دسترس مالی یا مراقبت‌های بهداشت روانی طولانی‌مدت یکی دیگر از خدماتی است که ارائه می‌شود. مددکاران اجتماعی سلامت روان و سوء مصرف مواد نیز ممکن است در برنامه‌های پیشگیرانه شرکت کنند که به دنبال رفع مشکلات قبل از تشدید آن‌ها هستند.
 • مسئله این نیست که یک مددکار روزانه چه روندی را تجربه می‌کند، بلکه یک مددکار اجتماعی چه کاری انجام نمی‌دهد؟ هر روز، مددکاران اجتماعی را می‌توان در طیف وسیعی از کارهای مختلف یافت که براساس آن به اطرافیانشان کمک و حمایت می‌کنند.

 

مددکار اجتماعی کجا کار می کند؟

مددکاران اجتماعی را می‌توان در طیف گسترده‌ای از محیط‌های مختلف کار کنند و تخصص‌ها اغلب تعیین می‌کنند که کجا و چگونه کار می‌کنند. برخی از آن‌ها وقت خود را در یک دفتر می‌گذرانند، اگرچه ملاقات مشتریان خارج از محل کار نیز رایج است. کسانی که در موقعیت‌های مربوط به کودک، مدرسه و خانواده کار می‌کنند ممکن است تغییرات برنامه را تجربه کنند و به طور کلی نیاز به مسافرت بیشتر از همتایان مراقبت‌های بهداشتی خود دارند و تمایل دارند در نقش‌های خود ثابت قدم باشند.

حوزه مددکاری اجتماعی، زمینه‌های تمرکز متنوعی را برای کمک به دیگران فراهم می‌کند. می‌توانید مددکاران اجتماعی اختصاصی را در بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سلامت روان، زندان‌ها، پادگان‌های نظامی، مراکز ارشد، شرکت‌ها و موسسات خیریه مشاهده کنید. خارج از انظار عمومی، مددکاران اجتماعی دارای مجوز همچنین می‌توانند مراکز خصوصی را راه‌اندازی کنند که در مشکلات روابط، بیماری‌های روانی، اختلالات شخصیتی یا بیماری‌های روانی تخصص دارند.

 

مشاغل احتمالی در مددکاری اجتماعی

مهارت های مورد نیاز مددکاری اجتماعیامکانات متعددی برای مشاغل مددکاری اجتماعی در سطوح کلان، خرد و غیره وجود دارد. برخی از فرصت‌ها عبارت‌اند از:

 • مددکار اجتماعی نظامی. یک مددکار اجتماعی نظامی با اعضای نیروهای مسلح و خانواده‌هایشان کار می‌کند تا با چالش‌های منحصربه‌فردی که در مسیر کاری خود با آن روبرو هستند، به آن‌ها کمک کند. از طریق مشاوره و پشتیبانی، مددکاران اجتماعی نظامی می‌توانند پیچیدگی کار با مشتریان فعال و غیرنظامی را کنترل کنند که بخشی از ارتش هستند.
 • مددکار اجتماعی جامعه. یک مددکار اجتماعی جامعه به جای کار با یک فرد مجرد، یک گروه را به عنوان یک کل ارزیابی می‌کند و اقدامات و تغییراتی را برای بهبود همه افراد اعمال می‌کند. مددکاران اجتماعی جامعه برای برنامه‌های جدید برنامه ریزی و مدیریت می‌کنند یا روی تخصیص منابع به جامعه کار می‌کنند.
 • مددکار اجتماعی سلامت روان. بیماری‌های روانی می‌تواند چالش‌های بسیاری را برای مردم و خانواده‌ها در سراسر کشور ایجاد کند. کسانی که با اختلالات سلامت روان زندگی می‌کنند اغلب به حمایت و توجه بیشتری نیاز دارند که مددکاران اجتماعی می‌توانند ارائه کنند. یک مددکار اجتماعی سلامت روان وقت خود را صرف ارزیابی و درمان افراد مبتلا به مشکلات روانی می‌کند و برای رسیدگی به این مسائل رفتاری و عاطفی بازخورد و کمک ارائه می‌دهد.
 • مددکار اجتماعی مدرسه. اکثر مدارس ابتدایی و متوسطه یک مددکار اجتماعی (یا به نوعی معلم پرورشی) دارند که صدای و مدافع دانش آموزان آن‌هاست. یک مددکار اجتماعی مدرسه مستقیما با مدرسه، معلمان، والدین و کارکنان کار می‌کند تا مطمئن شود دانش آموزان می‌توانند در داخل و خارج از محیط مدرسه رشد کنند. این مددکاران اجتماعی روابط خود را با خانواده‌ها توسعه می‌دهند، منابع اجتماعی را توصیه می‌کنند و از خدمات بهداشت روانی و مدیریت بحران حمایت می‌کنند.

 

مهارت های مورد نیاز مددکاری اجتماعی

هر مددکار اجتماعی مجموعه متنوعی از مهارت‌ها را برای انجام کار خود به کار می‌گیرد. اما همانطور که قبلا گفتیم، مهارت‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند به ویژه برای کسانی که در این زمینه هستند مفید باشد. در ادامه چند نمونه ذکر شده است:

 • یکدلی. این مهارت مددکار اجتماعی را قادر می‌سازد تا خود را به جای افراد دیگر بگذارد. داشتن همدلی می‌تواند به مددکار اجتماعی درک عمیق‌تری از مشکلات فرد مورد نظر ارائه دهد.
 • سازمان دهی. مددکاران اجتماعی مسئولیت‌های روزانه زیادی دارند، باید بسیار سازماندهی شوند. مقدار کاغذ و پرونده می‌تواند از خدمات شبکه، تماس، صورتحساب و سازماندهی برای همه جمع شود.
 • ارتباط. مددکاران اجتماعی باید واضح، مختصر و شفاف با مراجعان و خانواده‌هایشان یا ارائه‌دهندگان خدمات و همکارانشان صحبت کنند. ارتباط قوی می‌تواند به کاهش سوء تفاهم‌ها و از بین بردن سایر موانع ارتباطی کمک کند.
 • حل مسئله. هیچ موردی یکسان نیست و یک مددکار اجتماعی اغلب سخت تلاش می‌کند تا بهترین راه حل را در شرایط سخت پیدا کند. یک مهارت خوب برای حل مشکل می‌تواند به افراد کمک کند تا بهترین خدمات و پشتیبانی مورد نیاز را دریافت کنند.
 • صبر. به عنوان یک مددکار اجتماعی، با افراد مختلفی کار خواهید کرد. حفظ صبر و درک مشتریان با پیشینه‌های نژادی و اجتماعی اقتصادی مختلف یکی از اجزای اصلی تمرین مددکاری اجتماعی است.

 

آشنایی با احادیث پیرامون نیکوکاری و تاکید بر اهمیت کار نیک

 

مددکاران اجتماعی چگونه می توانند به بیماران مبتلا به سرطان کمک کنند؟

تشخیص سرطان بر هر بخش از زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. این سفر هم چالش برانگیز و هم پرهزینه است و بسیاری که برای اولین بار آن را تجربه می‌کنند، احساس می‌کنند که چگونه باید با تغییراتی کنار بیایند که سرطان به وجود می‌آورد. اینجاست که مددکاران اجتماعی وارد عمل می‌شوند. نانسی بورستلمن، مددکاری اجتماعی می‌گوید:

نقش ما این است که به بیماران کمک کنیم درباره تأثیرات تشخیص خود فکر کنند، خواه موقعیت‌های کاری، صحبت با فرزندان، اضطراب و افسردگی یا سایر تغییراتی که باعث نگرانی می‌شود. وظیفه ما این است که به آن‌ها کمک کنیم تا بتوانند روی درمان خود تمرکز کنند و بهترین کیفیت زندگی ممکن را داشته باشند.

مددکاران اجتماعی با طیف گسترده‌ای از مسائل به افراد مختلف کمک می‌کنند و وقتی صحبت از منابعی می‌شود که می‌تواند به بیماران و مراقبان در طول درمان کمک کند، دانش زیادی هستند.

بخش عمده‌ای از نقش مددکاری اجتماعی شامل مشاوره درباره زندگی و غم و اندوه برای بیماران و عزیزان آن‌ها است، مانند زمانی که با سفارش استند تسلی قصد داریم تسلی بخش باشیم. ملاقات با یک مددکار اجتماعی می‌تواند به بیمار کمک کند تا برنامه‌ریزی کند که چگونه می‌تواند تشخیص و پیش آگاهی خود را برای دوستان و خانواده توضیح دهد و همچنین چگونه ترتیباتی را برای آینده انجام دهد.

یک مددکار اجتماعی به افراد در طیف وسیعی از محیط ها، از موسسات خیریه گرفته تا مدارس و بیمارستان‌ها کمک می‌کند. مددکاران اجتماعی می‌توانند با افراد یا در جوامع یا سازمان‌های بزرگ کار کنند و به انواع بیماری‌ها از درمان اعتیاد گرفته تا بیماری‌های مزمن و خدمات حمایت از کودکان کمک کنند.

کار یک مددکار اجتماعی فراتر از کمک به افراد نیازمند است. از ترویج ارزش‌های اصلی شفقت و خدمت به دیگران گرفته تا چارچوب‌بندی تحقیقات در این زمینه تا اطلاع‌رسانی به سیاست‌ها، مددکاران اجتماعی فعالانه به حقوق بشر و بی‌عدالتی‌های اجتماعی می‌پردازند و از آن دفاع می‌کنند. آن‌ها افراد، جوامع را تقویت می‌کنند و سعی می‌کنند صدای ناشنیده را برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *