آموزش

بهترین غذای ضد سرطان و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

بهترین غذای ضد سرطان و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

هیچ غذایی انسان را در برابر سرطان به طور کامل محافظت نمی‌کند. اصطلاح غذاهای ضد سرطان به غذاهایی اطلاق می‌شود که اگر فرد آن‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. این مقاله به بررسی بهترین غذاهای ضد سرطان می‌پردازد و علمی را توضیح می‌دهد که این ادعاها را تأیید می‌کند. غذاهایی که حاوی ترکیبات طبیعی هستند که دارای خواص ضد سرطانی قوی هستند و به عنوان بهترین غذای ضد سرطان را در ادامه مطلب مطالعه خواهید کرد

سیب

ماده های طبیعی که سرطان را از بین می برند کدام اند؟عبارت «یک سیب در روز بیماری را دور نگه می‌دارد» در واقع کاملا درست است. سیب حاوی پلی فنول‌هایی است که خواص ضد سرطانی امیدوارکننده‌ای دارد. پلی فنول‌ها ترکیبات گیاهی هستند که ممکن است از التهاب، بیماری‌های قلبی عروقی و عفونت‌ها جلوگیری کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که پلی فنول‌ها دارای خواص ضد سرطانی و مبارزه با تومور هستند.

به عنوان مثال، پلی فنل فلورتین پروتئینی به نام ناقل گلوکز ۲ (GLUT2) را مهار می‌کند که در رشد سلولی در مراحل پیشرفته در انواع خاصی از سرطان نقش دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در مجله تجزیه و تحلیل غذا و دارو نشان می‌دهد که فلورتین سیب به طور قابل توجهی از رشد سلول‌های سرطان سینه جلوگیری می‌کند، در حالی که روی سلول‌های طبیعی تأثیر نمی‌گذارد.

توت ها

توت‌ها سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرهای غذایی هستند. دانشمندان به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و فواید بالقوه سلامتی به توت‌ها علاقه زیادی نشان داده‌اند. یک مطالعه نشان می‌دهد که آنتوسیانین، ترکیبی در توت سیاه است، نشانگرهای زیستی سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که اثرات ضد التهابی زغال اخته می‌تواند از رشد تومورهای سرطان سینه در موش جلوگیری کند.

سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم پیچ حاوی مواد مغذی مفیدی از جمله ویتامین C، ویتامین K و منگنز هستند. سبزیجات چلیپایی همچنین حاوی سولفورافان هستند که یک ترکیب گیاهی با خواص ضد سرطانی است. یک مطالعه نشان می‌دهد که سولفورافان به طور قابل توجهی رشد سلول‌های سرطانی را مهار می‌کند و مرگ سلولی را در سلول‌های سرطانی روده بزرگ تحریک می‌کند.

مطالعه دیگری نشان می‌دهد که سولفورافان در ترکیب با جنیستئین، ترکیبی در سویا، می‌تواند به طور قابل توجهی از رشد و اندازه تومور سرطان سینه جلوگیری کند. همچنین سولفورافان هیستون داستیلاز، آنزیمی مهار می‌کند که با ایجاد سرطان ارتباط دارد. یک بررسی ۳ تا ۵ وعده سبزیجات چلیپایی در هفته را برای بهترین اثرات پیشگیری از سرطان توصیه می‌کند.

هویج

برترین موادغذایی ضد سرطانهویج حاوی چندین ماده مغذی ضروری از جمله ویتامین K، ویتامین A و آنتی اکسیدان است. همچنین هویج حاوی مقادیر زیادی بتاکاروتن است که مسئول رنگ متمایز نارنجی است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بتاکاروتن نقش حیاتی در حمایت از سیستم ایمنی دارد و ممکن است از انواع خاصی از سرطان جلوگیری کند.

بررسی هشت مطالعه نشان می‌دهد که بتاکاروتن با کاهش خطر سرطان سینه و پروستات ارتباط دارد. تجزیه و تحلیل دیگری نشان می‌دهد که مصرف بیشتر هویج باعث کاهش ۲۶ درصدی خطر ابتلا به سرطان معده می‌شود.

ماهی چرب

ماهی‌های چرب از جمله سالمون، ماهی خال مخالی و آنچوی سرشار از مواد مغذی ضروری مانند ویتامین B، پتاسیم و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. یک مطالعه نشان داد، افرادی که رژیم غذایی آن‌ها سرشار از ماهی‌های آب شیرین بود، ۵۳ درصد کمتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نسبت به افراد دیگر قرار گرفتند.

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف روغن ماهی در مراحل بعدی زندگی با کاهش قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط دارد. در نهایت، مطالعه‌ای که روی ۶۸۱۰۹ نفر انجام شد، نشان داد افرادی که حداقل چهار بار در هفته مکمل‌های روغن ماهی مصرف می‌کنند، ۶۳ درصد کمتر از افرادی که این مکمل‌ها را مصرف نمی‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند.

گردو

به گفته مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا، همه آجیل‌ها خواص پیشگیری از سرطان را نشان می‌دهند، اما دانشمندان بیشتر از سایر انواع آجیل، گردو را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

گردو حاوی ماده‌ای به نام پدونکولاژین است که بدن آن را به اورولیتین تبدیل می‌کند. اورولیتین‌ها ترکیباتی هستند که به گیرنده‌های استروژن متصل می‌شوند و ممکن است در پیشگیری از سرطان سینه نقش داشته باشند. در یک مطالعه حیوانی، موش‌هایی که گردو کامل و روغن گردو دریافت کردند، نسبت به موش‌هایی که روغن گیاهی دریافت کردند، ژن‌های سرکوب‌کننده تومور بالاتری داشتند.

حبوبات

مواد غذایی قاتل سرطانحبوبات، مانند لوبیا، نخود و عدس، سرشار از فیبر هستند که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان در فرد کمک کند. یک متاآنالیز از ۱۴ مطالعه نشان می‌دهد که بین مصرف بیشتر حبوبات و خطر کمتر ابتلا به سرطان کولورکتال ارتباط وجود دارد.

مطالعه دیگری رابطه بین مصرف فیبر لوبیا و خطر ابتلا به سرطان سینه را بررسی می‌کند. نتایج مطالعه نشان می‌دهد افرادی که رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر لوبیا مصرف می‌کنند، ۲۰ درصد کمتر از افرادی که فیبر دریافتی روزانه خود را تامین نمی‌کنند، به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

مکمل ها و داروها

اگرچه غذاهای ذکر شده در بالا محصولات روزمره هستند و به راحتی در دسترس می‌باشند، برخی از افراد ممکن است مایل نباشند تغییرات قابل توجهی در رژیم غذایی یا سبک زندگی ایجاد کنند. در این مورد، مکمل‌ها و داروهای زیادی در دسترس هستند که حاوی ترکیبات ضد سرطانی هستند.

ویتامین‌های A ،C و E به دلیل خواص ضد سرطانی خود قابل توجه هستند و به عنوان مکمل در اکثر داروخانه‌ها موجود هستند. بیشتر ترکیبات گیاهی ذکر شده در مطلب بهترین غذاهای ضد سرطان مانند فلورتین، آنتوسیانین و سولفورافان، به شکل قرص هستند. داروهای بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در برخی افراد کاهش دهند. همیشه قبل از شروع یک رژیم دارویی یا مکمل جدید با یک متخصص مشورت کنید.

سخن پایانی

تحقیقات در مورد پیشگیری از سرطان با کمک بهترین غذای ضد سرطان هنوز در مراحل اولیه است و نیاز به آزمایشات بیشتری دارد. دانشمندان بیشتر مطالعات ذکر شده را روی سلول‌ها یا موش‌ها انجام دادند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که خوردن یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه‌های تازه، سبزیجات و چربی‌های خوب به سلامت کلی کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *