آموزش

11 خواص زنجبیل تازه که هر فردی باید در مورد آن بداند

benefits of ginger

زنجبیل گیاهی گلدار است که منشا آن جنوب شرقی آسیا است و خواص زنجبیل تازه برای زنان و مردان بی‌مانند است. این گیاه یکی از سالم‌ترین (و خوشمزه ترین) ادویه‌های روی کره زمین است. این گیاه متعلق به خانواده Zingiberaceae است و با زردچوبه، هل و گالنگال ارتباط نزدیکی دارد.

ریزوم (قسمت زیر ساقه) قسمتی است که معمولا به عنوان ادویه استفاده می‌شود. اغلب به آن ریشه زنجبیل می‌گویند. زنجبیل را می‌توان به صورت تازه، خشک، پودر شده یا به عنوان روغن یا آب میوه استفاده کرد. گاهی اوقات به غذاهای فرآوری شده و لوازم آرایشی اضافه می‌شود. در این مطلب ۱۱ خواص زنجبیل تازه برای سلامتی بیان شده است که توسط تحقیقات علمی تایید شده است.

 

خاصیت اول: خواص زنجبیل از نظر طب سنتی

خواص زنجبیل از نظر طب سنتیخواص زنجبیل تازه حضور طولانی مدتی در اشکال مختلف طب سنتی و پزشکی دارد. خواص زنجبیل تازه برای کمک به هضم غذا، کاهش حالت تهوع و کمک به مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده می‌شود. عطر و طعم منحصر به فرد زنجبیل از روغن‌های طبیعی آن می‌آید که مهمترین آن جینجرول است.

جینجرول اصلی‌ترین ترکیب فعال زیستی در زنجبیل است. مسئول بسیاری از خواص دارویی زنجبیل است. بر اساس تحقیقات، جینجرول دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. به عنوان مثال، ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو که نتیجه وجود مقدار اضافی رادیکال‌های آزاد در بدن است، کمک کند.

 

خاصیت دوم: خواص زنجبیل برای حالت تهوع

به نظر می‌رسد خواص زنجبیل تازه در برابر حالت تهوع بسیار موثر است. ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ برای افرادی که تحت انواع خاصی از جراحی هستند، کمک کند. همچنین زنجبیل ممکن است به حالت تهوع مرتبط با شیمی درمانی کمک کند اما مطالعات انسانی بزرگتری مورد نیاز است. با این حال، ممکن است در مورد حالت تهوع مرتبط با بارداری، مانند حالت تهوع صبحگاهی، موثرترین باشد.

بر اساس بررسی ۱۲ مطالعه که شامل ۱۲۷۸ زن باردار بود، ۱.۱ تا ۱.۵ گرم زنجبیل می‌تواند به طور قابل توجهی علائم تهوع را کاهش دهد. با این حال، این بررسی به این نتیجه رسید که زنجبیل هیچ تاثیری بر اپیزودهای استفراغ ندارد. اگر چه زنجبیل بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، اگر باردار هستید، قبل از مصرف مقادیر زیاد با پزشک خود درباره خواص زنجبیل تازه صحبت کنید.

توصیه می‌شود زنان بارداری که نزدیک به زایمان هستند یا سقط جنین داشته‌اند از مصرف زنجبیل اجتناب کنند. زنجبیل با سابقه خونریزی واژینال و اختلالات لخته شدن خون نیز منع مصرف دارد.

 

خاصیت سوم: خواص زنجبیل برای لاغری

خواص زنجبیل برای لاغریبر اساس مطالعات انجام شده بر روی انسان و حیوان، خواص زنجبیل تازه ممکن است در کاهش وزن نقش داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل زنجبیل به طور قابل توجهی وزن بدن، نسبت دور کمر به باسن و نسبت باسن را در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کاهش می‌دهد.

همچنین زنجبیل می‌تواند به کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و سطح انسولین خون کمک کند. سطح بالای انسولین خون با چاقی مرتبط است. شواهد به نفع نقش زنجبیل در کمک به پیشگیری از چاقی در مطالعات حیوانی قوی‌تر است. توانایی و خواص زنجبیل تازه در تأثیرگذاری بر کاهش وزن ممکن است به مکانیسم‌های خاصی مرتبط باشد، مانند پتانسیل آن برای کمک به افزایش تعداد کالری سوزانده شده یا کاهش التهاب ربط دارد.

 

خاصیت چهارم: خواص زنجبیل آرتروز

استئوآرتریت (OA) یک مشکل شایع سلامتی است. این مشکل شامل تخریب مفاصل در بدن است که منجر به علائمی مانند درد مفاصل و سفتی می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که از خواص زنجبیل تازه برای درمان OA خود استفاده می‌کردند، کاهش قابل توجهی در درد و ناتوانی مشاهده کردند.

فقط عوارض جانبی خفیفی مانند نارضایتی از طعم زنجبیل مشاهده شد. با این حال، طعم زنجبیل، همراه با ناراحتی معده، تقریبا ۲۲ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه را وادار به ترک داروی شیمیایی کردند. شرکت کنندگان در مطالعه بین ۵۰۰ میلی گرم (میلی گرم) تا ۱ گرم زنجبیل هر روز به مدت ۳ تا ۱۲ هفته دریافت کردند. اکثر آن‌ها مبتلا به OA زانو تشخیص داده شده بودند.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۱ نشان داد که ترکیبی از زنجبیل، بنه، دارچین و روغن کنجد موضعی می‌تواند به کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به OA زانو کمک کند.

 

خاصیت پنجم: خواص زنجبیل برای قلب و قند خون

زنجبیل ممکن است خواص ضد دیابتی قوی داشته باشد. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ روی ۴۱ شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع ۲.۲ گرم پودر زنجبیل در روز قند خون ناشتا را تا ۱۲ درصد کاهش داد. همچنین به طور چشمگیری هموگلوبین A۱c (HbA1c) را که یک نشانگر برای سطوح طولانی مدت قند خون است، بهبود بخشید. HbA1c طی یک دوره ۱۲ هفته‌ای ۱۰ درصد کاهش یافت.

همچنین کاهش ۲۸ درصدی در نسبت آپولیپوپروتئین B/Apolipoprotein A-I و کاهش ۲۳ درصدی در مالون دی آلدئید (MDA) که محصول جانبی استرس اکسیداتیو است، وجود داشت. نسبت بالای ApoB/ApoA-I و سطوح بالای MDA هر دو از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی هستند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این فقط یک مطالعه کوچک بود. نتایج فوق العاده چشمگیر هستند اما قبل از ارائه هر گونه توصیه‌ای باید در مطالعات بزرگتر تأیید شوند. در یک خبر تا حدودی دلگرم کننده، بررسی سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسید که زنجبیل به طور قابل توجهی HbA1c را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می‌دهد. با این حال، همچنین مشخص شد که زنجبیل هیچ تاثیری بر قند خون ناشتا ندارد.

 

خاصیت ششم: خواص زنجبیل برای درمان سوء هاضمه

سوء هاضمه مزمن با درد و ناراحتی مکرر در قسمت فوقانی معده مشخص می‌شود. اعتقاد بر این است که تاخیر در تخلیه معده عامل اصلی سوء هاضمه است. جالب اینجاست که خواص زنجبیل تازه باعث تسریع تخلیه معده می‌شود.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، به افراد مبتلا به سوء هاضمه عملکردی که سوء هاضمه بدون علت شناخته شده است، کپسول زنجبیل یا دارو داده شد. یک ساعت بعد به همه آن‌ها سوپ داده شد. ۱۲.۳ دقیقه طول کشید تا معده در افرادی که زنجبیل دریافت کرده بودند، تخلیه شود. در افرادی که دارو دریافت کردند ۱۶.۱ دقیقه طول کشید.

 

خاصیت هفتم: خواص زنجبیل برای خونریزی قاعدگی

دیسمنوره به دردی اشاره دارد که در طول چرخه قاعدگی احساس می‌شود. یکی از کاربردهای سنتی خواص زنجبیل تازه برای تسکین درد از جمله درد قاعدگی است. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۹، به ۱۵۰ زن دستور داده شد که زنجبیل یا یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) را برای ۳ روز اول دوره قاعدگی خود مصرف کنند.

مطالعات جدیدتر همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که زنجبیل موثرتر از دارو است و به همان اندازه داروهایی مانند مفنامیک اسید و استامینوفن/کافئین/ایبوپروفن (نوافن) موثر است. در حالی که این یافته‌ها امیدوارکننده هستند، مطالعات با کیفیت بالاتر با تعداد بیشتری از شرکت کنندگان در مطالعه هنوز مورد نیاز است.

 

خاصیت هشتم: خواص زنجبیل برای کاهش سطح کلسترول

سطوح بالای کلسترول LDL (بد) با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. غذاهایی که می‌خورید می‌توانند تأثیر زیادی بر سطح LDL داشته باشند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ روی ۶۰ نفر مبتلا به هیپرلیپیدمی، ۳۰ نفری که روزانه ۵ گرم پودر چسب زنجبیل دریافت کردند، شاهد کاهش ۱۷.۴ درصدی کلسترول LDL (کلسترول بد) خود در طی یک دوره ۳ ماهه بودند.

در حالی که کاهش LDL چشمگیر است، مهم است که در نظر بگیرید که شرکت کنندگان در مطالعه دوزهای بسیار بالایی از زنجبیل دریافت کردند. بسیاری از آن‌ها طعم بد دهان را دلیل انصراف خود از مطالعه OA ذکر کردند که در آن دوزهای ۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم زنجبیل دریافت کردند.

دوزهای مصرف شده در طول مطالعه هیپرلیپیدمی ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر است. این احتمال وجود دارد که اکثر افراد ممکن است در مصرف دوز ۵ گرمی برای مدت طولانی برای دیدن نتایج مشکل داشته باشند. در یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۸، افرادی که روزانه ۳ گرم پودر زنجبیل (به شکل کپسول) دریافت می‌کردند، کاهش قابل توجهی در اکثر نشانگرهای کلسترول مشاهده کردند. سطح کلسترول LDL (بد) آن‌ها طی ۴۵ روز ۱۰ درصد کاهش یافت.

این یافته‌ها توسط یک مطالعه بر روی موش‌های مبتلا به کم کاری تیروئید یا دیابت پشتیبانی می‌شود. عصاره زنجبیل کلسترول LDL (بد) را به اندازه داروی کاهش دهنده کلسترول آتورواستاتین کاهش داد. افراد مورد مطالعه از هر ۳ مطالعه نیز افت کلسترول تام را تجربه کردند. شرکت کنندگان در مطالعه ۲۰۰۸ و همچنین موش‌های آزمایشگاهی کاهش‌تری گلیسیرید خون خود را مشاهده کردند.

 

خاصیت نهم: خواص زنجبیل برای پیشگیری از سرطان

خواص زنجبیل برای پیشگیری از سرطانزنجبیل به عنوان یک درمان جایگزین برای انواع مختلفی از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است. خواص ضد سرطانی به جینجرول نسبت داده می‌شود که به مقدار زیادی در خواص زنجبیل تازه یافت می‌شود. در یک مطالعه ۲۸ روزه بر روی افراد در معرض خطر طبیعی سرطان کولورکتال، ۲ گرم عصاره زنجبیل در روز به طور قابل توجهی مولکول‌های سیگنالینگ پیش التهابی در روده بزرگ را کاهش داد.

با این حال، یک مطالعه بعدی در افراد در معرض خطر بالای سرطان روده بزرگ نتایج یکسانی را به همراه نداشت. شواهدی وجود دارد، هرچند محدود، مبنی بر اینکه خواص زنجبیل تازه ممکن است در برابر سایر سرطان‌های دستگاه گوارش مانند سرطان پانکراس و سرطان کبد موثر باشد. ممکن است در برابر سرطان سینه و سرطان تخمدان نیز موثر باشد. به طور کلی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

خاصیت دهم: خواص زنجبیل برای الزایمر و عملکرد مغز

استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن می‌تواند روند پیری را تسریع کند. اعتقاد بر این است که آن‌ها از عوامل کلیدی بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط با سن هستند. برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات زیست فعال موجود در خواص زنجبیل تازه می‌توانند پاسخ‌های التهابی را مهار کنند که در مغز ایجاد می‌شوند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خواص زنجبیل تازه می‌تواند به طور مستقیم به تقویت عملکرد مغز کمک کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ روی زنان میانسال سالم، دوزهای روزانه عصاره زنجبیل برای بهبود زمان واکنش و حافظه فعال نشان داده شد. علاوه بر این، مطالعات متعدد بر روی حیوانات نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند به محافظت در برابر کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن کمک کند.

 

خاصیت یازدهم: خواص زنجبیل برای عفونت ها

جینجرول می‌تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند. در واقع، خواص زنجبیل تازه می‌تواند از رشد انواع مختلف باکتری‌ها جلوگیری کند. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۰۸، این دارو در برابر باکتری‌های دهان مرتبط با التهاب لثه و پریودنتیت بسیار موثر است. این هر دو بیماری التهابی لثه هستند. زنجبیل تازه همچنین ممکن است در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) که یکی از علل شایع عفونت‌های تنفسی است، مؤثر باشد.

 

سخن پایانی

زنجبیل مملو از مواد مغذی و ترکیبات زیست فعال است که فواید قدرتمندی برای بدن و مغز شما دارد. خواص زنجبیل تازه یکی از معدود غذاهای فوق العاده است که واقعا ارزش این اصطلاح را دارد.

لازم به ذکر است که موسسه مهرسهیلا دو خدمت ارائه می‌دهد که برهمین اساس می‌توان سفارش استند تسلیت و سفارش استند تبریک را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *