آموزش

ادویه های ضد سرطان را می شناسید؟

ادویه های ضد سرطان

بسیاری از افراد برای پیشگیری و تقویت سیستم ایمنی بدن خود سراغ غذا‌ها و میوه‌هایی با خاصیت ضد سرطان می‌روند اما آیا می‌دانستید برخی از ادویه‌ها با خاصیت قوی ضد سرطان خود می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدنتان در مقابل سرطان کمک کنند؟

دانشمندان معتقدند که غذاهای خاصی از جمله برخی گیاهان و ادویه جات حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌تواند بدن ما را از نظر بیولوژیکی تحت تأثیر قرار دهد. این تاثیر شامل تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاومت بدن در برابر رشد سرطان نیز است.

ادویه جات متعددی از منابع بالقوه برای پیشگیری و درمان سرطان‌ها هستند. مانند زعفران، پودر سیر، زنجبیل، زردچوبه، دارچین، رزماری، فلفل، رازیانه و زیره که حاوی چندین ترکیب مهم مانند کورکومین، تیموکینون، پیپرین و کاپسایسین هستند.

مکانیسم‌های اصلی ادویه‌جات در بدن شامل مهار تکثیر، انتقال و تهاجم تومور و حساسیت به پرتودرمانی و شیمی درمانی است. به همین منظور نتایج تحقیقات حاکی از آن است که برخی ادویه جات برای پیشگیری و درمان سرطان مفید هستند.

در این مقاله پس از بررسی نتایج تحقیقات مختلف، 7 ادویه با خاصیت ضد سرطان معرفی شده‌اند.

زردچوبه

ادویه زردچوبه حاوی کورکومین است. نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تومورهای سرطانی شبکه‌ای از رگ‌های خونی دارند که از آن‌ها تغذیه می‌کنند و کورکومین می‌تواند علیه این رگ‌های خونی عمل کند و اساسا سلول‌های سرطانی را تا حد مرگ خفه کند. زردچوبه با طعم ملایم و دلپذیر خود یک راه خوشمزه برای پیشگیری از سرطان محسوب می‌شود. این ادویه می‌تواند به عنوان ادویه مرغ یا حتی سبزیجات مورد استفاده قرار گیرد. یک یا دو قاشق چای خوری نیز می‌تواند به سوپ‌ها، سس‌ها، یا خورشت‌ها اضافه شود.

زردچوبهرازیانه

یکی از ترکیبات اصلی موجود در دانه‌های رازیانه آنتول است که خواص ضد سرطانی دارد. تحقیقات نشان داده است که آنتول در از بین بردن سلول‌های سرطان سینه و جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطانی سینه و کبد موثر است. در مورد این دانه شگفت انگیز پیشتر در مقاله «شگفت انگیزترین خواص دمنوش رازیانه که از آنها بی خبر هستید» به طور مفصل توضیح داده‌ایم.

رازیانه

زعفران

زعفران دارای اثرات ضد سرطانی و پیشگیری از سرطان به ویژه در سرطان‌های پوست، سارکوم و معده است که می‌تواند به عملکرد آنتی اکسیدانی و آپوپتوز آن در سلول‌های سرطانی مربوط باشد. زعفران همچنین با عملکرد پیش ساز ویتامین A می‌تواند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد.

محققان دریافته‌اند که زعفران، حاوی خواص پیشگیری از سرطان است که شامل مهار تشکیل تومور و جلوگیری از جهش‌های DNA است که می‌تواند ژن‌های سرطان را فعال کند. علاوه بر این، زعفران به کاهش اثرات مضر ناشی از داروهای شیمی درمانی کمک می‌کند.

البته این را در نظر داشته باشید که در برخی از روش‌های درمان‌ سرطان سینه باید از مصرف زعفران اجتناب شود. همچنین مطالعه دیگری ثابت کرده است که مصرف همزمان سیکلوفسفامید و عصاره زعفران اثر سمی سیکلوفسفامید را کاهش داده و باعث تولید استروژن می‌شود.

زعفرانزنجبیل

زنچبیل یکی دیگر از سلاح‌های خوشمزه در برابر پیشگیری از سرطان است که احتمالا مثل موارد قبلی در آشپزخانه خود پیدا می‌کنید. تصور می شود جینجرول و زینگرون موجود در زنجبیل، خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند و به همین دلیل می‌تواند در برابر سرطان محافظت کننده باشند.

jpg

دارچین

مطالعات نشان داده است که اجزای شیمیایی دارچین اثرات ضد توموری دارد. مشتقات اسید سینامیک می‌توانند رشد سلول‌های سرطانی ریه، سلول‌های سرطان سینه را مهار کنند. شواهد روزافزون نشان می‌دهد که دارچین به عنوان یک عامل درمانی از طریق تأثیرگذاری بر مسیر‌های متعدد مرتبط با آپوپتوز در سلول‌های سرطانی، اثرات ضد سرطانی دارد. در اینجا، ما خواص ضد سرطانی دارچین به ویژه از طریق هدف قرار دادن مکانیسم‌های مرتبط با آپوپتوز، برجسته کردیم.

علاوه بر این در نتایج آزمایش‌های اخیر سلولی سرطان سینه ذکر شده است که سینامالدئید، جزء اصلی ضد سرطان سینه در دارچین، می‌تواند از تکثیر، تهاجم و مهاجرت سلولی جلوگیری کند.

دارچینرزماری

رزماری دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد آپوپتوز، ضد تومور، ضد درد و محافظت کننده عصبی است. علاوه بر این، اثرات بالینی مهمی بر خلق و خو، یادگیری، حافظه، درد، اضطراب و خواب نیز دارد. چندین مطالعه نشان می‌دهد که عصاره رزماری می‌تواند با جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی، رشد تومور را مهار کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که رزماری به تنهایی و در ترکیب با کورکومین به پیشگیری از سرطان سینه کمک می‌کند. مطالعه دیگری نیز اثرات مشابه رزماری را بر سلول‌های سرطانی روده بزرگ نشان داد.

رزماری سرشار از کارنوسول است، یک ماده شیمیایی گیاهی که می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کاهش دهد، عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، تولید هورمون‌های مرتبط با سرطان را محدود کند و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند.

روغن رزماری دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که طبق نتایج مطالعات می‌تواند با سلول‌های سرطانی مبارزه کند.

رزماریفلفل

فلفل سیاه دارای خواص ضد اسهال، ضد اسپاسم و ضد سرطان است. همچنین همه انواع فلفل به دلیل وجود پیپرین دارای خواص تعدیل کننده ایمنی، ضد افسردگی، ضد التهاب، ضد دیابت و ضد سرطان است.

فلفل سیاه حاوی ترکیب فعالی است که تکثیر سلول‌های سرطانی را کند کرده و در مطالعات اخیر حتی ثابت شده است که فلفل باعث مرگ سلول‌های سرطانی شده است.

فلفل سیاه و قرمز به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی، خطر ابتلا به سرطان‌های ریه، کبد، کولورکتال، دهانه رحم و پروستات را کاهش می‌دهند.

فلفلزیره

استفاده از زیره به عنوان ادویه آنتی اکسیدان بدن را افزایش می‌دهد، هضم را راحت تر می‌کند، آهن را تامین می‌کند، می‌تواند قند خون را کنترل کند. مصرف زیره به شکل مکمل با کاهش وزن و بهبود کلسترول خون همراه است، اگرچه در مورد این نتیجه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

زیره حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می‌کنند. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند به خنثی کردن ذرات ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد که باعث آسیب سلولی می‌شوند کمک کنند. با خنثی کردن این ذرات، آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا جلوگیری کنند.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که کورکومین می‌تواند از سرطان جلوگیری کند، گسترش سرطان را کند کند، شیمی درمانی را موثرتر کند و از سلول‌های سالم در برابر آسیب‌های پرتودرمانی محافظت می‌کند. همچنین مطالعات متعدد نشان داده‌اند که علاوه بر اینکه عصاره و روغن دانه زیره سیاه سلول‌های مغز استخوان و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، برای درمان اختلالات خود ایمنی و حتی مبارزه با سرطان نیز مفید هستند.

زیرهپودر سیر

پودر سیر می‌تواند به جلوگیری از سرطان، به ویژه سرطان معده کمک کند. ارگانوسولفار درون سیر دارای ویژگی تقویت کننده سیستم ایمنی و خاصیت ضد سرطان زا است. دستور‌های پخت متفاوتی از غذا‌های سنتی گرفته تا مدرن با چاشنی طعم سیر وجود دارد. پیشنهاد ما این است که سیر را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون تست و بعد با نان سبوس دار سرو کنید یا در فر به همراه سبزیجات و غذاهای گوشتی بپزید.

پودر سیرسخن آخر

هزاران سال است که از ادویه جات به طور گسترده ای به عنوان طعم دهنده مواد غذایی با خاصیت دارویی استفاده می‌شود. مطالعات متعدد اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ادویه جات را ثابت کرده‌اند که مهم ترین تاثیر مربوط به پیشگیری و درمان چندین سرطان از جمله سرطان ریه، کبد، سینه، معده، روده بزرگ، دهانه رحم و پروستات است. از امروز که این مقاله را خواندید بیشتر به ادویه‌جاتی که در آشپزی و درست کردن غذا استفاده می‌کنید حساس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *