آموزش, اخبار

روز جهانی خیریه ها

روز جهانی خیریه
در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۲ طی پیشنهادی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد، قطعنامه‌ای با رای مثبت همه ۴۴ عضو سازمان ملل تصویب شد مبنی بر این که ۵ سپتامبر(14 شهریور) به عنوان روز جهانی خیریه اعلام شود. موسسات خیریه سازمان‌های غیرانتفاعی هستند که برای حمایت از اهدافی که به نفع جامعه است از مردم پول جمع‌آوری می‌کنند. هر ساله موسسات خیریه در سراسر جهان به نجات و بهبود زندگی مردم، مبارزه با بیماری‌ها، محافظت از کودکان و امید دادن به هزاران نفر کمک می‌کنند.

تاریخچه روز جهانی خیریه

در سال 2012 به منظور ارج نهادن به کار مهمی که خیریه‌‌ها انجام می‌دهند، سازمان ملل تصمیم گرفت تا روز جهانی خیریه به رسمیت شناخته شود. دلیل انتخاب این تاریخ همزمانی با سالگرد مرگ مادر ترزای کلکته است. مادر ترزا در 26 آگوست 1910 متولد شده بود. او در سال 1950 با همراهی یک جماعت مذهبی کاتولیک خیریه‌ای را تأسیس کرد. کار اصلی این خیریه این بود که برای کسانی که اعضای خانوادشان بر اثر سل، جذام، و ایذر می‌مردند خانه جدید می‌ساخت. علاوه بر این ساخت مدارس، پرورشگاه‌، کلینیک‌، داروخانه‌ و ارائه برنامه‌های مشاوره خانواده و کودکان را در برنامه‌های خود داشتند.

سازمان ملل متحداین تاریخ توسط سازمان ملل متحد تعیین شد و این سازمان نقش بسیار مهمی در مورد تلاش‌های خیریه‌ای که در سراسر جهان به خصوص در این تاریخ انجام می‌شود، دارد. سازمان ملل از همه کشورهای عضو و همچنین سازمان‌ها و افراد مختلف دعوت می‌کند تا با انجام هر کاری که می‌توانند برای قدردانی تلاش‌های خیریه خود این روز را جشن بگیرند. سازمان ملل فعالیت‌هایی را تشویق می‌کند که آگاهی، آموزش و کمک‌های خیریه را افزایش می‌دهند، به گونه‌ای که نشان دهد کمک‌های خیریه تا چه حد مهم است.

ضرورت خیریه برای جامعه

وجود خیریه حیاتی است، زیرا ما را قادر می‌سازد تا با بخش‌های وسیع‌تری از جامعه ارتباط برقرار و به کسانی که بیشتر به کمک نیاز دارند کمک کنیم. به همین دلیل است که روز جهانی خیریه بسیار مهم است. این روز آگاهی در مورد خیریه و اینکه چرا کمک به نیازمندان مهم است را افزایش می‌دهد.

خیریه، مانند دیگر مفاهیم داوطلبانه و بشردوستانه، پیوند اجتماعی راستینی را فراهم و به ایجاد جوامع همدل‌تر کمک می‌کند. موسسات خیریه می‌توانند بدترین اثرات بحران‌های انسانی را کاهش دهند و خدمات عمومی را در مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، مسکن و حمایت از کودکان تکمیل کند. از کارکرد‌های دیگر موسسات خیریه می‌توان به نقششان در پیشرفت فرهنگ، علم، ورزش و حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی اشاره کرد. همچنین حقوق حاشیه نشینان و محرومان را به رسمیت می‌شناسند.

ضرورت خیریه برای جامعهروز جهانی خیریه در خدمت افزایش مسئولیت اجتماعی در سراسر جهان است، حمایت ما از اهداف خیریه را افزایش می‌دهد و همه را به واسطه همبستگی اجتماعی دور هم جمع می‌کند. این روز فرصتی عالی برای شرکت در رویدادهای خیریه‌ای است. روز جهانی خیریه یادآور این است که اقدامات ساده خیریه می‌تواند بدترین اثرات بحران‌ها مانند بیماری‌ را کاهش دهد.

موسسه خیریه مهر سهیلا از سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون بیش از 400 بیمار تحت حمایت قرار گرفتند. هیچ چیز در این دنیا شادتر از یک عمل خیریه نیست. روز جهانی خیریه را به همه همراهان خیریه مهر سهیلا تبریک می‌گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *