آموزش

۶ فواید شگفت‌ انگیز زعفران برای سلامتی

saffron benefits

زعفران گران‌ترین ادویه جهان است و دلیل قیمت بالای آن روش برداشت پر زحمت آن است که تولید آن را پرهزینه می‌کند. زعفران با دست از گل Crocus sativus برداشت می‌شود که معمولا به عنوان زعفران شناخته می‌شود. اصطلاح زعفران به ساختارهای نخ مانند گل به نام کلاله اطلاق می‌شود. در این مطلب ۶ خاصیت زعفران برای سلامتی بیان شده است.

 

1.یک آنتی اکسیدان قوی است

زعفران دارای تنوع قابل توجهی از ترکیبات گیاهی است. این‌ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند و مولکول‌هایی که از سلول‌های شما در برابر رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند.

 

2.خواص زعفران خلق و خو را بهبود بخشد و علائم افسردگی را درمان کند

خواص زعفران خلق و خو را بهبود بخشد و علائم افسردگی را درمان کندزعفران به ادویه آفتابی معروف است. این موضوع فقط به دلیل رنگ متمایز آن نیست، بلکه به این دلیل است که ممکن است به عوض شدن روحیه شما کمک کند. در بررسی پنج مطالعه، مکمل‌های زعفران در درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط مؤثرتر از داروها بودند.

 

3.زعفران خاصیت مبارزه با سرطان دارد

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد مضر کمک می‌کند و آسیب رادیکال‌های آزاد با بیماری‌های مزمن مانند سرطان مرتبط است. زعفران و ترکیبات آن به طور انتخابی سلول‌های سرطانی روده بزرگ را می‌کشند یا رشد آن‌ها را سرکوب می‌کنند، در حالی که سلول‌های سالم را بدون آسیب می‌گذارند. این اثر برای پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، سینه، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر نیز اعمال می‌شود.

مطالعات نشان داده است که کروسین (آنتی اکسیدان اصلی زعفران) ممکن است سلول‌های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس‌تر کند. اگر قصد دارید درباره علائم سرطان‌های مختلف اطلاعات کسب کنید، مطالب زیر را مطالعه کنید:

 

4.زعفران ممکن است علائم PMS را کاهش دهد

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم فیزیکی، عاطفی و روانی را توصیف می‌کند که قبل از شروع دوره قاعدگی رخ می‌دهد. در زنان ۲۰ تا ۴۵ ساله، مصرف ۳۰ میلی گرم زعفران در روز در درمان علائم PMS مانند تحریک پذیری، سردرد، هوس و درد موثرتر از دارو بوده است.

 

5.مصرف زعفران ممکن است به عنوان یک غرایز جنسی عمل کند

مصرف زعفران ممکن است به عنوان یک غرایز جنسی عمل کندآفرودیزیاک‌ها غذاها یا مکمل‌هایی هستند که به تقویت میل جنسی شما کمک می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که زعفران ممکن است دارای خواص تقویت‌کننده جنسی باشد به‌ویژه در افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند. به عنوان مثال، مصرف ۳۰ میلی گرم زعفران روزانه در طی ۴ هفته به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ را نسبت به دارو در مردان مبتلا به اختلال نعوظ مرتبط با داروهای ضد افسردگی بهبود بخشید.

در زنان با میل جنسی کم به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی، ۳۰ میلی گرم زعفران روزانه در طی ۴ هفته، درد ناشی از رابطه جنسی را کاهش داده و میل و روان‌سازی جنسی را در مقایسه با دارو افزایش می‌دهد.

 

6.مصرف زعفران ممکن است اشتها را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند

خوردن میان وعده یک عادت رایج است که ممکن است باعث افزایش وزن شما شود. طبق تحقیقات، زعفران ممکن است با کاهش اشت‌ها از خوردن میان وعده‌ها جلوگیری کند. در یک مطالعه ۸ هفته‌ای، زنانی که مکمل‌های زعفران مصرف می‌کردند، به طور قابل‌توجهی احساس سیری بیشتری می‌کردند، کمتر میان وعده‌ها می‌خوردند و به طور قابل‌توجهی وزن خود را از دست دادند.

 

سایر خواص زعفران که باید بدانید

زعفران با سایر فواید سلامتی مرتبط است که هنوز به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است:

  • ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است کلسترول خون را کاهش داده و از انسداد عروق خونی و شریان‌ها جلوگیری کند.
  • زعفران ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را افزایش دهد، همانطور که در مطالعات مبتلا به دیابت مشاهده شد.
  • به نظر می‌رسد زعفران بینایی را در بزرگسالان مبتلا به AMD بهبود می‌بخشد و از آسیب رادیکال‌های آزاد که با AMD مرتبط است محافظت می‌کند.
  • خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است شناخت را در بزرگسالان مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد.

موسسه مهرسهیلا حامی بیماران مبتلا به سرطان است و از طریق کمک مالی به خیریه و قلک خیریه کمک‌های هموطنان عزیزمان را جمع آوری کرده و در اختیار افراد نیازمند قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *