آموزش, اخبار

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر هر ساله از 1 تا 7 آگوست مصادف با 10 تا 16 مرداد در بیش از 120 کشور در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. این نامگذاری به سال 1992 برای ایجاد آگاهی عمومی و حمایت از شیردهی برمی‌گردد. هدف این کمپین جهانی افزایش آگاهی در مورد تغذیه با شیر مادر و مزایای آن است. آگوست ماه ملی تغذیه با شیر مادر است، ماهی که به حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر اختصاص دارد.

شعار‌ سال‌های گذشته هفته جهانی تغذیه با شیر مادر «شیر دادن به نوزاد وظیفه هر مادری است»، «هر کودکی حق مادری خود را از غذای مادرش می‌گیرد»، «شیر مادر رایگان است اما مواد مغذی را تامین می‌کند که هیچ شیر دیگری نمی‌تواند» و «شیر دادن طبیعی است و بنابراین، همه مادران باید به نوزادان خود شیر بدهند» بوده است.

موضوع تعیین شده هفته جهانی شیردهی در سال 2023 توسط اتحاد جهانی: ترویج تغذیه با شیر مادر با تاکید بر والدین شاغل است. هدف از این هفته جهانی تشویق به شیردهی و بهبود سلامت نوزادان در سراسر جهان است.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادرهمانطور که گفته شد امسال محور اصلی این هفته جهانی، شرایط مادران شاغل و شیردهی است. طبق اطلاعات موسسه World Health Organization (که به اختصار WHO نامیده می‌شود)، بیش از نیم میلیارد زن شاغل در دنیا از حمایت‌های ضروری بعد از زایمان برخوردار نیستند. بدین صورت که فقط 20 درصد از کشورها کارفرمایان را ملزم می‌کنند که برای کارمندان مرخصی و امکانات برای شیردهی یا دوشیدن شیر فراهم کنند.

نتیجه این محدودیت این است که طبق آمار جهانی تعداد نوزادان زیر 6 ماه که با شیر مادر تغذیه می‌شوند از نصف متولدین کمتر است. همچنین طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، فراوانی تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماهه اول زندگی در نوزادان ایرانی نیز 53.13 درصد است.

حمایت از شیردهی صرف نظر از نوع محل کار یا نوع قرارداد امری است که باید توسط کارفرمایان اجرا شود و در نگاه کلی زنان نباید بین شیر دادن به فرزندان و شغل خود یکی را انتخاب کنند.

کمپین اصلی هفته جهانی تغذیه با شیر مادر علاوه بر حمایت از شاغل بودن مادران بر این نکته تاکید دارد که برخوداری مادران از امکانات شیردهی در محل کار، باعث می‌شود جامعه در مسیر کار کردن پویا تر شود چرا که تغذیه با شیر مادر فواید حیاتی و تأثیرات مثبت مادام العمر برای سلامتی و تغذیه کودکان دارد که در نهایت به شکل گیری نیروی کار سالم و توانمند برای آینده منتج می‌گردد.

همچنین این کمپین تاکید دارد که همه زنان در همه جا و صرف نظر از نوع کارشان باید حداقل 18 هفته، ترجیحا بیش از 6 ماه مرخصی زایمان با حقوق، مرخصی با حقوق برای شیردهی یا دوشیدن شیر پس از بازگشت به کار و امکان بازگشت به کار پس از مرخصی را داشته باشند.

روزشمار و شعار هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر سال 1402

تاریخ روز روزشمار
10 مرداد 3 شنبه مادران شاغل و شیردهی
11 مرداد 4 شنبه قانون حامی تغذیه با شیر مادر
12 مرداد 5 شنبه شیردهی و نقش  حمایتی پدران
13 مرداد جمعه نگاه اسلام به حمایت از تغذیه با شیر مادر
14 مرداد شنبه شیردهی و آینده سالم
15 مرداد 1 شنبه رسانه و شیرمادر
16 مرداد 2 شنبه محیط کار حامی شیر مادر

به گزارش ایرنا براساس جدیدترین آمارها از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، تعداد کل کارمندان دولت در کشور ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۱۵۱ نفر است که از این تعداد، ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر بانوان یعنی ۴۲.۱۱ دهم درصد و نزدیک یک میلیون جمعیت کارمندان دولت را بانوان تشکیل می‌دهند.

همچنین طبق مصوبه شورای اداری در سال ۹۶ قرار بر این شد که میزان ۳۰ درصد از کل مدیران کشور را بانوان تشکیل دهند و براساس آمارها و داده‌های موجود از نیمه اول سال ۹۸ تا پایان شهریور سال گذشته ۲۶ درصد مدیران را بانوان تشکیل می‌دهند.

این آمار با در نظر گرفتن مسئله افزایش نرخ باروری، اهمیت رسیدگی به مسائل مادران شاغل در محل کار را نشان می‌دهد. در تبصره ۳ ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب آبان ۱۴۰۰ نیز آمده است: همه دستگاه‌های مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند با مشارکت بخش خصوصی و یا به صورت خرید خدمات نسبت به تأمین مهدکودک برای نگهداری کودکان مادران شاغل در همان دستگاه اقدام کنند.

مادران شاغلپیشنهاد موسسه خیریه مهرسهیلا به شما به عنوان مدیر یک مجموعه با هدف تغییرات مثبت در ترویج شیردهی رعایت موارد زیر است:

  • ارائه مرخصی زایمان که طبق قوانین حداقل حق یک مادر شاغل است.
  • فراهم کردن زمان و مکان برای شیردهی یا دوشیدن و نگهداری شیر مادر پس از بازگشت مادر به محل کار
  • ارائه گزینه‌هایی که باعث کاهش جدایی مادران شاغل از نوزادان پس از مرخصی زایمان می‌شود، مانند اجازه دادن به مادران برای آوردن نوزادان خود به محل کار و تامین امکانات مراقبت از کودکان در محل، ساعت کاری منعطف، امکان دورکاری و کار پاره وقت.

به امید اینکه رعایت کردن این موارد را از همین امروز در دستور کار موسسه و یا شرکت خود قرار دهید تا حتی یک نوزاد سهم بیشتری از مادر خود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *