آموزش

با رعایت 7 نکته معجزه آسا زندگی سالم و شادتری را تجربه کنید

tips to live a happier life

آیا بیشتر صبح‌ها با احساس سستی از خواب بیدار می‌شوید؟ آیا نوشیدنی‌های کافئین دار به یک ضرورت برای کمک به شما در طول روز تبدیل شده‌اند؟ اگر تجربه این احساسات به نظر آشنا به نظر می‌رسد، وقت آن رسیده است که راه حل‌های موقتی را کنار بگذارید که به آن‌ها تکیه می‌کنید و یک برنامه مدیریت زندگی سالم تجربه کنید. شروع این روند ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد اما به زودی با بهره مندی از مزایای یک سبک زندگی شادتر، سالم‌تر و پربارتر، انرژی خواهید گرفت تا به راه خود ادامه دهید.

 

مدیریت انرژی چیست؟

به انرژی خود به عنوان یک منبع محدود مانند پول در یک حساب فکر کنید. شما روز را با مقدار مشخصی برای خرج کردن شروع می‌کنید که از فردی به فرد دیگر بر اساس عواملی مانند سن، خواب، سطح استرس، شرایط پزشکی و سبک زندگی متفاوت است. در طول روز، چندین تراکنش (فعالیت) با برداشت انرژی و واریز انرژی به حساب خود انجام می‌شود. در حالی که ممکن است همیشه بر فعالیت‌هایی کنترل نداشته باشید که انرژی شما را کاهش می‌دهند، شما می‌توانید اقداماتی را برای واریز انرژی بیشتر به حساب خود انجام دهید.

این ۷ نکته را دنبال کنید تا انرژی خود را افزایش دهید و زندگی شادتر، سالم‌تر و پربارتر داشته باشید:

 

1.غذای مقوی مصرف کنید

داشتن زندگی شاد و سالمهمه ما می‌دانیم که غذای سالم عنصر اصلی تندرستی است اما طبیعی است که تغذیه سالم را در درجه اول به عنوان ابزاری برای کاهش وزن در نظر بگیریم. با این حال، طبق دستورالعمل‌های غذایی در سال ۲۰۱۵ برای آمریکایی‌ها، یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، لبنیات کم‌چرب و غلات کامل، چیزی است که برای انرژی مطلوب به آن نیاز دارید.

انواع غذاها را از همه گروه‌های غذایی مصرف کنید تا طیف وسیعی از مواد مغذی را دریافت کنید تا در طول روز به شما انرژی بدهند. میوه‌ها و سبزیجات تازه یا یخ زده، به ویژه سبزیجات تیره و پر از مواد مغذی، برگ سبز و کلم بروکلی و همچنین سبزیجات نارنجی رنگ، از جمله هویج و سیب زمینی شیرین را انتخاب کنید. انواع مختلفی از ماهی و حبوبات برای انتخاب پروتئین سالم وجود دارد. سعی کنید روزانه ۳ اونس غلات کامل، نان، برنج یا پاستا بخورید.

 

2.هفت تا هشت ساعت در شب بخوابید

به نظر می‌رسد خواب بیشتر مانند یک عادت سالم است که بسیاری از افراد باید آن را بهبود بخشند. ما از قبل می‌دانیم که حداقل به هفت ساعت استراحت در هر شب نیاز داریم، بنابراین چه چیزی ما را از آن باز می‌دارد؟ به این فکر کنید که چگونه می‌توانید بزرگترین مختل کننده‌های خواب خود را کنار بگذارید و این موضوع را بدانید: محرومیت از خواب می‌تواند شرایط جدی سلامتی را تداوم بخشد و همچنین بر خلق و خو، انگیزه و سطح انرژی شما تأثیر منفی بگذارد. اولویت‌بندی خواب یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا خود را برای یک روز موفق و پر انرژی آماده کنید.

 

3.با افراد مناسب آداب و معاشرت کنید

راه هایی برای داشتن زندگی شادترمدت زمانی را که با افرادی می‌گذرانید که از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برید به حداکثر برسانید. برقراری ارتباط با دیگرانی که انرژی مثبت دارند و علایق مشابهی شما را دارا هستند، شما را هیجان زده می‌کند و انرژی طول روز شما را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، افرادی که با آن‌ها ارتباط ندارید یا دیدگاه‌های منفی دارند، اغلب شکایت می‌کنند یا انتخاب‌های ضعیفی انجام می‌دهند، فقط انرژی شما را تخلیه می‌کنند.

 

4.از شنیدن بیش از حد اخبار اجتناب کنید

یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباط با سراسر جهان دنبال کردن اخبار است. این خبرها می‌تواند آموزشی، سرگرم کننده و حتی نشاط‌ آور باشد. متأسفانه، اخبار اغلب مملو از داستان‌هایی از رنج و ناراحتی است. این داستان‌ها می‌توانند دیدگاه شما را نسبت به جهان منحرف کنند و باعث شوند به جای تشخیص خوبی‌هایی که شما را احاطه کرده، روی بدترین ترس‌هایتان تمرکز کنید. شما نمی‌توانید به طور کلی از این داستان‌ها اجتناب کنید اما سعی کنید تا زمانی که می‌توانید، به ویژه در زمان‌های سخت، قرار گرفتن در معرض خود را به حداقل برسانید.

 

5.ورزش منظم داشته باشید

چگونه زندگی سالم داشته باشیمآیا در نیمه روز احساس بی‌حالی می‌کنید؟ آیا تا به حال درگیر کارهای ساده روزمره، مانند خرید مواد غذایی یا کارهای خانه شده‌اید؟ برخلاف آنچه ممکن است فکر کنید، دریافت ۱۵۰ دقیقه فعالیت هفتگی توصیه شده توسط دستورالعمل‌های فعالیت بدنی می‌تواند به حساب انرژی شما بیفزاید و از آن کم نشود. چگونه؟ ورزش استرس و تنش را تسکین می‌دهد، ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و استقامت را افزایش می‌دهد که به بدن شما کمک می‌کند تا در سایر وظایف یا فعالیت‌های فیزیکی کارآمدتر کار کند.

 

6.هر روز کاری معنادار انجام دهید

به چه چیزهایی علاقه دارید؟ آیا استعداد خاصی دارید که دوست دارید بیشتر آن را تمرین کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید؟ هر روز کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید، حتی اگر چیزی به سادگی پختن یک غذای سالم یا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه‌تان باشد. تلاش برای چیزهایی که برای شما مهم هستند به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را به گونه‌ای ذخیره کنید که بهترین لحظات را برای شما رقم می‌زند.

 

7.افکار خوب تان را به دیگران هدیه دهید

حفظ ذهنیت دلسوزانه راه دیگری برای حفظ انرژی است. یکی از نمونه‌های تمرین این طرز تفکر، توجه مهربان نامیده می‌شود، مانند زمانی که درخواست قلک خیریه برای کمک به دیگران می‌دهیم یا از طریق کمک مالی به خیریه قصد داریم به دیگران یاری رسانیم. به عنوان مثال، سعی کنید با یک غریبه تماس چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید، در حالی که فکر می‌کنم «آرزوی خوبی برای شما دارم». در عوض این عمل مثبت می‌تواند شما را از قضاوت آن شخص باز دارد. قضاوت دیگران می‌تواند باعث شود که ما درباره خود قضاوت کنیم و این نوع گفتگوی درونی منفی می‌تواند خسته کننده باشد.

 

سخن پایانی

با هر قدمی که به سمت این سرمایه‌گذاری مهم مراقبت از خود بردارید، احساس بهتری خواهید داشت. در ادامه چند فعالیت ساده ذکر شده است که به شما کمک می‌کند بیشتر مراقب خود باشید:

  • انرژی خود را زیر نظر داشته باشید. «وضعیت» انرژی خود را در نقاط مختلف در طول روز اندازه بگیرید و عددی از ۱ تا ۱۰ به آن اختصاص دهید که ۱۰ بالاترین سطح انرژی است. به جزئیات روز خود توجه کنید تا بتوانید افراد یا رویدادهایی را شناسایی کنید که بیشترین تأثیر را بر شما دارند.
  • تغییرات تدریجی ایجاد کنید. هنگامی که از برخی از افراد یا رویدادهایی آگاه شدید که انرژی شما را خراب می‌کنند، قدم‌های بعدی خود را در نظر بگیرید. به جای اینکه همه چیز را به یکباره انجام دهید، حوزه‌ای را انتخاب کنید که برای شما مهم است و نسبت به اهدافی واقع بین باشید که تعیین می‌کنید. به عنوان مثال، اگر بی‌نظمی در خانه شما منبع بزرگی از استرس روزانه است، هر هفته یک کابینت، کمد یا کشو را برای پاک کردن آن انتخاب کنید، به جای اینکه خود را به یکباره انجام دهید. سپس زمانی که احساس آمادگی کردید به سمت هدف بعدی خود بروید.
  • برنامه ریزی و اولویت‌بندی کنید. به زمان‌هایی در طول روز توجه کنید که سطح انرژی شما به بالاترین سطح می‌رسد. تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید با اولویت‌بندی کارهای مهم در زمانی که احساس شادابی و کارایی می‌کنید، از آن لحظات استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *