آموزش

سرطان تیروئید: علل، علائم، درمان و نحوه تشخیص

thyroid cancer treatment

سرطان باعث می‌شود سلول‌ها در بدن شما بدون کنترل رشد کنند. سرطان‌ها برای قسمتی از بدن نامگذاری می‌شوند که از آنجا شروع می‌شوند. سرطان تیروئید سرطانی است که از غده تیروئید شروع می‌شود.

تیروئید یک غده کوچک پروانه‌ای شکل در قاعده گلو است. این بخشی از سیستم غدد درون ریز است، سیستم بدن که هورمون‌هایی را برای تنظیم عملکرد بدن تولید می‌کند. تیروئید هورمون تیروکسین می‌سازد که به بدن کمک می‌کند تا موارد زیر را تنظیم کند:

 • متابولیسم
 • فشار خون
 • ضربان قلب
 • دمای بدن
 • وزن بدن

هنگامی که سرطان تیروئید ایجاد می‌شود، سلول‌های سرطانی غیرطبیعی می‌توانند سلول‌های طبیعی را از بین ببرند. همچنین آن‌ها می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند. انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می‌زند که حدود ۴۳۸۰۰ مورد جدید سرطان تیروئید در سال ۲۰۲۲ تشخیص داده می‌شود.

در حالی که سرطان تیروئید می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، در زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان رخ می‌دهد. در واقع، این پنجمین سرطان شایع در زنان در سراسر جهان و در ایالات متحده است.

عواملی از جمله قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش می‌تواند بر خطر ابتلا به سرطان تیروئید تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، هنگامی که چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ حادثه راکتور هسته‌ای خود را تجربه کرد، افزایش چشمگیری در سرطان تیروئید، به ویژه در کودکان خردسال آن منطقه مشاهده شد. اتفاقات مشابهی پس از انفجار بمب اتمی در هیروشیما رخ داد. قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه از طریق پرتودرمانی یا اشعه ایکس، به ویژه در دوران کودکی، یک عامل خطرناک محسوب می‌شود.

نشانه ها و علائم سرطان تیروئید کدام اند؟

نشانه ها و علائم سرطان تیروئیدسرطان تیروئید می‌تواند بیماری‌های دیگر را تقلید کند. علائم سرطان تیروئید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده‌ای در گلو؛
 • تورم یا ندول در گردن شما؛
 • گردن درد که از جلو شروع می‌شود و گاهی به سمت گوش حرکت می‌کند؛
 • گرفتگی صدا؛
 • تغییرات صدا که از بین نمی‌روند؛
 • مشکل در بلع؛
 • مشکل در تنفس؛
 • سرفه‌های مداوم؛

عوامل خطر سرطان تیروئید

یک عامل خطر نشان می‌دهد که فردی با ویژگی‌های خاص یا سابقه پزشکی ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به یک بیماری خاص داشته باشد. برخی از عوامل خطر را می‌توان تغییر داد، در حالی که برخی دیگر نمی‌توانند. اما فقط به این دلیل که شما یک یا چند عامل خطر را دارید به این معنی نیست که ناگزیر به بیماری مرتبط با آن مبتلا خواهید شد. عوامل خطر مرتبط با سرطان تیروئید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زن بودن
 • داشتن سابقه خانوادگی سرطان تیروئید
 • داشتن یک بیماری ارثی، مانند بیماری کاودن یا پولیپ آدنوماتوز خانوادگی
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه در دوران کودکی، مانند اشعه ایکس یا پرتودرمانی
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفت کش
 • اضافه وزن یا چاقی

یک بررسی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که داشتن رژیم غذایی با ید، ماهی و غذاهای دریایی بیشتر در جمعیت‌های دارای کمبود ید ممکن است منجر به کاهش اندکی در خطر ابتلا به سرطان تیروئید شود. ید اضافی نیز ممکن است با خطر سرطان تیروئید مرتبط باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک نقش ید در ایجاد سرطان تیروئید مورد نیاز است. ژنتیک ممکن است علت سرطان تیروئید در ۲ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان مدولاری تیروئید باشد.

انواع سرطان تیروئید کدامند و چه مشکلاتی را به وجود می آورند؟

انواع سرطان تیروئید کدامند و چه مشکلاتی را به وجود می آورند؟سرطان‌های تیروئید نسبتا نادر هستند. با این حال، طبق ACS، سرطان تیروئید یکی از سرطان‌هایی است که به سرعت در حال افزایش در ایالات متحده است.

این افزایش ممکن است به دانش متخصصان در مورد سرطان تیروئید، توانایی تشخیص بیماری و پیشرفت‌های فناوری پزشکی نسبت داده شود تا اینکه افراد بیشتری به سرطان تیروئید مبتلا می‌شوند. سه نوع اصلی سرطان وجود دارد که ظاهر سلول‌های سرطانی آن‌ها را به این صورت طبقه‌بندی می‌کند:

 • تمایز یافته، با سلول‌هایی که شبیه سلول‌های تیروئید معمولی به نظر می‌رسند.
 • مدولاری، با سلول‌هایی که از سلول‌های C ما رشد می‌کنند، سلول‌هایی که هورمونی را تولید می‌کنند که کلسیم و فسفات را در خون تنظیم می‌کند.
 • آناپلاستیک، با سلول‌هایی که متفاوت از سلول‌های تیروئید معمولی به نظر می‌رسند.

انواع سرطان تیروئید می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان تیروئید پاپیلاری

سرطان تیروئید پاپیلاری شکلی از سرطان تیروئید است که به خوبی تمایز یافته است. این شایع‌ترین نوع سرطان تیروئید است. این نوع سلول سرطانی به کندی رشد می‌کند. با این حال، هنگامی که آن‌ها رشد می‌کنند، می‌توانند به غدد لنفاوی گسترش یابند. سرطان پاپیلاری اغلب با موفقیت درمان می‌شود و میزان مرگ و میر پایینی دارد.

سرطان تیروئید فولیکولی

سرطان تیروئید فولیکولی (FTC) دومین نوع شایع سرطان متمایز تیروئید است. در مکان‌هایی که افراد رژیم غذایی کمبود ید مصرف می‌کنند، نرخ FTC بالاتری وجود دارد. کمبود ید ممکن است با انواع خاصی از سرطان تیروئید، از جمله FTC مرتبط باشد اما تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع مورد نیاز است. مانند سرطان پاپیلاری، FTC چشم‌انداز خوبی دارد، حتی اگر در صورت‌عدم درمان به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند.

سرطان تیروئید سلول هارتل

سرطان تیروئید سلول هورتل ۵ درصد از کل تشخیص‌های سرطان تیروئید را تشکیل می‌دهد. این یک نوع سرطان تیروئید فولیکولی است و می‌تواند تهاجمی‌تر از انواع دیگر باشد. همچنین شانس بیشتری برای متاستاز یا انتشار به سایر نقاط بدن دارد.

عواملی مانند سن، اندازه تومور در هنگام تشخیص، مرحله سرطان در هنگام تشخیص و جنسیت ممکن است بر چشم‌انداز افراد مبتلا به سرطان سلول هارتل تأثیر بگذارد.

سرطان تیروئید مدولاری پراکنده

سرطان تیروئید مدولاری پراکنده (MTC) از سلول‌های C غده تیروئید شما منشاء می‌گیرد. این سلول‌ها هورمونی می‌سازند که میزان کلسیم خون شما را کنترل می‌کند. بین ۷۵ تا ۸۵ درصد از سرطان تیروئید مدولاری پراکنده است، به این معنی که ارثی نیستند. سرطان مدولاری پراکنده تیروئید عمدتا در افراد مسن رخ می‌دهد. اگر در مراحل I تا III تشخیص داده شود، MTC می‌تواند چشم‌انداز خوبی داشته باشد.

سرطان مدولاری تیروئید خانوادگی

این نوع سرطان مدولاری تیروئید ارثی است و در خانواده‌ها دیده می‌شود. می‌تواند هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد.

سرطان تیروئید آناپلاستیک

سرطان تیروئید آناپلاستیک تهاجمی‌ترین شکل سرطان تیروئید است. تمایز نیافته است، به این معنی که سلول‌ها شبیه سلول‌های غده تیروئید طبیعی نیستند.

در حالی که نادر است، این نوع سرطان می‌تواند به نقاط دوردست بدن نیز متاستاز دهد. از آنجایی که سریع گسترش می‌یابد، ممکن است تا زمانی که قبلا گسترش نیافته باشد، تشخیص داده نشود. این موضوع می‌تواند درمان آن را دشوارتر کند. تمام سرطان‌های تیروئید آناپلاستیک مرحله IV در نظر گرفته می‌شوند.

لنفوم تیروئید

این یک نوع نادر از سرطان تیروئید است. در گلبول‌های سفید خون واقع در غده تیروئید شروع می‌شود. لنفوم تیروئید می‌تواند اغلب در افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو، یک بیماری خودایمنی مزمن رخ دهد که به تیروئید آسیب می‌رساند.

به طور کلی، لنفوم تیروئید ممکن است چشم‌انداز خوبی داشته باشد. عواملی که می‌توانند بر چشم‌انداز تأثیر بگذارند ممکن است شامل سن، اندازه تومور در تشخیص، مرحله و نوع درمان باشد.

سرطان تیروئید چگونه تشخیص داده می ‌شود؟

سرطان تیروئید چگونه تشخیص داده می ‌شود؟نتایج یک معاینه فیزیکی یا آزمایش آزمایشگاهی می‌تواند وجود سرطان تیروئید را نشان دهد. به عنوان مثال، معاینه گردن ممکن است توده کوچک یا بزرگی را در تیروئید نشان دهد. غدد لنفاوی نیز ممکن است بزرگ شده و شناسایی شوند. آزمایش‌ها و روش‌های آزمایشگاهی مورد استفاده برای تشخیص سرطان تیروئید عبارتند از:

 • بیوپسی با سوزن ظریف یا هسته. در طول بیوپسی، پزشک سلول‌های تیروئید را برای آزمایش سرطان برمی‌دارد. این روش می تواند به شناسایی نوع سرطان کمک کند.
 • تست‌های عملکرد تیروئید. این آزمایش خون سطح هورمون تیروئید را اندازه گیری می‌کند.
 • سونوگرافی تیروئید. سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می‌کند که تصاویری از غده تیروئید را نشان می‌دهد، به ویژه برای بررسی هر گونه گره مشکوک و همچنین هر مکانی که سرطان ممکن است گسترش یافته باشد.
 • سی تی اسکن و ام آر آی. این آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است برای بررسی دقیق مناطقی انجام شود که سرطان تیروئید در آنجا گسترش یافته است.
 • اسکن تیروئید. این آزمایش تصویربرداری از مقدار کمی ید رادیواکتیو برای آزمایش عملکرد تیروئید شما استفاده می کند.

سرطان تیروئید چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به نوع سرطان شما، اندازه تومور و متاستاز یا گسترش آن دارد.

درمان سرطان تیروئید: عمل جراحی

برداشتن قسمتی یا تمام تیروئید بهترین درمان برای تومورهای سرطانی با اندازه ۱ تا ۴ سانتی متر است. اگر هر غدد لنفاوی تحت تأثیر قرار گرفته باشد، پزشکان ممکن است آن‌ها را نیز بردارند. این روش ممکن است بر توانایی بدن شما برای تولید هورمون‌های تیروئید تأثیر بگذارد. اگر چنین باشد، مکمل‌های خوراکی می‌توانند جایگزین هورمون‌های تیروئید شوند. ممکن است بعد از جراحی لارنگوسکوپی انجام شود تا مطمئن شود تارهای صوتی شما همانطور که باید کار می‌کنند.

درمان سرطان تیروئید: ید درمانی

غده تیروئید تقریبا تمام ید موجود در بدن را جذب می‌کند. بنابراین، با مصرف ید رادیواکتیو، پزشکان ممکن است از این عملکرد تیروئید برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده کنند. پزشکان ممکن است پس از جراحی از درمان با ید رادیویی برای تخریب بافت تیروئید باقی مانده پس از عمل یا درمان سرطان تیروئید استفاده کنند که به غدد لنفاوی شما گسترش یافته است.

درمان سرطان تیروئید: پرتودرمانی خارجی

استفاده از امواج تابشی خارجی می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد که غده تیروئید را هدف قرار می‌دهد. پزشکان از این نوع درمان عمدتا در سرطان‌های مدولاری و آناپلاستیک تیروئید استفاده می‌کنند.

درمان سرطان تیروئید: شیمی درمانی

شیمی درمانی دارویی است که به داخل رگ شما تزریق می‌شود یا به صورت خوراکی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی مصرف می‌شود. پزشکان ممکن است این روش را به همراه پرتودرمانی برای کسانی که سرطان تیروئید آناپلاستیک تشخیص داده شده است، به درمان شما اضافه کنند.

داروی سرطان تیروئید چیست؟

پیشرفت‌های پزشکی، دانشمندان را به ساخت داروهای جدیدتری سوق داده است که می‌توانند تغییرات درون سلول‌ها را هدف قرار دهند که باعث سرطانی شدن آن‌ها می‌شود. این داروها به عنوان مهارکننده‌های کیناز نیز شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند کمک کنند پروتئین کیناز به سلول‌های دیگر دستور ندهد چگونه رشد کنند. همچنین این داروها می‌توانند تومورها را از تشکیل رگ‌های خونی جدید مسدود کنند که برای رشد نیاز دارند.

عوارض سرطان تیروئید چیست و آیا سرطان تیروئید خطرناک است؟

حتی اگر برای برداشتن غده تیروئید خود عمل جراحی انجام دهید، احتمالا همچنان به درمان نیاز خواهید داشت. پزشک خطر عود سرطان و اثرات بالقوه‌ای را بررسی می‌کند که روی بدن شما داشته یا هنوز دارد. درمان‌های خاص، مانند درمان با ید رادیویی و شیمی‌درمانی نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

همچنین، اگر غده تیروئید شما برداشته شود، احتمالا باید روزانه دارو مصرف کنید تا جایگزین هورمون‌هایی شود که غده تیروئید شما مسئول آن است. این دارو به نام لووتیروکسین (سینتروئید، لووکسیل، تیروسینت و غیره) به حفظ متابولیسم شما کمک می‌کند و در عین حال از عود مجدد سرطان جلوگیری می‌کند.

طول عمر بیماران سرطان تیروئید چقدر است؟

افرادی که در مراحل اولیه سرطان تیروئید تشخیص داده می‌شوند، عموما به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند و بهبود می‌یابند. برخی از انواع سرطان تیروئید نسبت به سایرین میزان عود بیشتری دارند.

سرطان تیروئید ۹۵ درصد بقای ۵ ساله دارد. این آمار به این معنی است که ۹۵ درصد از افرادی که سرطان تیروئید تشخیص داده شده است، ۵ سال پس از تشخیص زنده خواهند بود. نرخ بقای خاص‌تر به سن، اندازه و نوع سلول تومور، سرعت رشد آن و این موضوع بستگی دارد که آیا به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است.

چگونه از ابتلا به سرطان تیروئید پیشگیری کنیم؟

در بیشتر موارد، علت سرطان تیروئید مشخص نیست، به این معنی که برای بسیاری از افراد هیچ راه شناخته شده‌ای برای پیشگیری از آن وجود ندارد. سرطان مدولاری تیروئید می‌تواند ارثی باشد، بنابراین اگر خانواده شما سابقه این نوع سرطان تیروئید را دارند، بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک می‌تواند شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد که می‌تواند میزان احتمال ابتلا به سرطان تیروئید را تعیین کند.

آیا سر‌طان تیروئید کشنده است؟

انواع مختلفی از سرطان تیروئید وجود دارد. آن‌ها بر اساس نوع سلول سرطانی طبقه‌بندی می‌شوند. اگرچه نمی‌توانید از سرطان تیروئید پیشگیری کنید اما اکثر انواع آن قابل درمان هستند. پزشکان اغلب تمام یا بخشی از غده تیروئید را برمی دارند و از درمان‌های هدفمند برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده استفاده می‌کنند. پس از جراحی، ممکن است همچنان نیاز به مراجعه منظم به پزشک داشته باشید تا علائمی مبنی بر عود سرطان را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *