اخبار

سلامت پروستات

blog img

سلامت گوهری گرانبها است. میتوانیم با کسب دانش کافی در جهت حفظ آن بهتر عمل کنیم. هر ساله از 23 تا 29 خرداد ماه مطالبی آموزنده جهت آگاهی رسانی آقایان در سراسر جهان منتشر می شود. این هفته ((هفته سلامت مردان)) نامگذاری شده است. پروستات یک غده ی برون ریز کوچک در بدن آقایان می باشد. این عضو کوچک با انقباض خود منجر به بسته شدن مجرای ادرار در زمان انزال خواهد شد. هم چنین مواد مغذی خاصی از خود ترشح میکند که محیط مناسب و غنی را برای اسپرم ها فراهم میکند.

پروستات در آقایان با افزایش سن و با توجه به رژیم غذایی، فعالیت بدنی مناسب، سابقه ی خانوادگی و سایر بیماری های زمینه ای میتواند افزایش سایز داشته باشد. این افزایش سایز هیچ عارضه سلامتی نخواهد داشت. اما ممکن است در همه ی گروه های سنی به علت وجود عفونت، ورزش های بسیار سنگین یا استفاده از برخی داروها پروستات به صورت موقت بزرگ شود که در صورت پیگیری به موقع، کاملا قابل درمان می باشد.

در صورت انتخاب سبک زندگی بدون ورزش، مصرف فست فودها و انواع غذاهای فرآوری شده ((مانند کنسروها و مواد غذایی با مواد نگهدارنده))، استعمال دخانیات، نوشیدن الکل، تماس یا استنشاق مواد شیمیایی، سابقه ژنتیکی و مواردی از این دست، ممکن سلول های بدن تمایل به سرطانی شدن داشته باشند. علت اصلی این امر تاثیر تمامی موارد ذکر شده بر روی سلولهای بدن ما می باشد. همانطور که همه میدانیم ما میتوانیم بیماری ها را به صورت ژنتیکی به ارث ببریم یا تحت تاثیر عوامل اپی ژنتیکی، که در اثر عوامل خارجی به وجود می آیند به انواع مختلفی از بیماریها مبتلا شویم.

سرطان نیز مانند بیماری های دیگر میتواند به صورت ارثی از بدو تولد در بدن ما وجود داشته باشد یا به توسط عوامل محیطی به وجود بیاید. این بیماری بسیار خطرناک است. اما خوشبختانه امروز با پیشرفت علم در زمینه تشخیص و درمان میتوانیم بگوییم با تشخیص زودهنگام آن به راحتی و با هزینه بسیار پایین کاملا قابل درمان است. سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که سلول های غیر طبیعی در غده پروستات تشکیل شده و رشد کنند. همه رشدهای غیر طبیعی که تومور نیز نامیده می شوند، سرطانی یا بدخیم نیستند. برخی از تومورهای به وجود آمده در بدن ما سرطانی نبوده و آنها را تومور خوش خیم می نامیم.

آیا سرطان پروستات 100 درصد قابل درمان است؟

بله، اگر زود تشخیص داده شود. در برخی موارد، سرطان به قدری آهسته رشد می کند که ممکن است نیازی به درمان فوری نداشته باشید. درمان انواع سرطان ها قبل از گسترش به نقاط دیگر بدن که به آن متاستاز می گوییم. بسیار ساده تر و با هزینه پایین تر درمان می شود. پس تشخیص زودهنگام اصل مهمی در روند این بیماری است.

چگونه پروستات را چک کنیم؟

بهترین روش برای سنجش پروستات تست PSA می باشد و با یک آزمایش خون ساده انجام می شود. توصیه می شود آقایان با سن بالاتر از 40 سال، سالانه با انجام این تست از سلامت پروستات خود اطمینان حاصل کنند. نوع دیگری از تشخیص بیماریهای پروستات معاینه رکتوم دیجیتال (DRE) آزمایشی است که در آن پزشک شما یک انگشت روغن کاری شده و دستکش دار را وارد راست روده شما می کند. این امر به پزشک اجازه می دهد تا پروستات را برای وجود توده ها یا نواحی غیرعادی بررسی کند.

 

منبع: urologyhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *