اخبار

پیش بینی الگوی از دست دادن کروموزوم X را در زنان مسن

حذف کروموزوم X

محققان توانستند تغییرات ژنتیکی ارثی خاصی را شناسایی کنند که ممکن است توسط آن بتوانیم، از دست دادن یک نسخه از دو کروموزوم X یک زن را که با افزایش سن اتفاق می افتد، پیش‌بینی کنیم. هر خانم ممکن است با تغییرات محیطی و تحت تاثیر فاکتورهای ژنتیکی که به ایشان ارث رسیده است، در طی روند افزایش سن تغییراتی در ژن های خود داشته باشد. این گونه‌های ژنتیکی ممکن است منجر به تقویت سلول‌های خونی غیرطبیعی (که تنها یک نسخه از کروموزوم X دارند) شوند که با تکثیر این سلول های خونی غیر طبیعی با کارایی متفاوت، عملکرد سیستم ایمنی و تمامی فاکتورهای وابسته به سلول های خونی ما تغییر خواهند کرد، که ممکن است سبب ابتلا به چندین بیماری از جمله سرطان بشود. این پدیده ی خاص که به عنوان از دست دادن موزاییک کروموزوم X یا mLOX شناخته می شود، اخیرا توجه دانشمندان را به خود جلب کرده و تحقیقات بسیاری روی آن صورت گرفته است.

برای درک بهتر علل و اثرات mLOX، محققان گلبول‌های سفید در گردش تقریباً 900000 زن را در هشت بانک زیستی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که 12 درصد از آنها به این بیماری مبتلا بودند. محققان 56 نوع تغییر ژنتیکی رایج را شناسایی کردند که در نزدیکی ژن‌های مرتبط با بیماری‌های خودایمنی و استعداد ابتلا به سرطان قرار دارند، که این تغییرات در سنین بالا بر توسعه mLOX تأثیر می‌گذارند. همچنین دریافتند که mLOX خطر ابتلا به سرطان خون و حساسیت به عفونت هایی که باعث ذات الریه می شوند را بالا می برد. جامعه آماری بسیار گسترده میتواند به ما اطمینان دهد که میتوان پاسخ های به دست آمده را به سایر جوامع تعمیم دهیم، یعنی نتیجه گیری ما با ضریب اطمینان بالاتری مورد تایید قرار می گیرد.

این تحقیقات میتواند در راستای پیشگیری از سرطان و بیماری خاص که منشاء ارثی دارند، به بانوان و حفظ سلامت آن ها کمک کند. همچنین با آگاهی از تغییرات ژنتیکی در این گروه خاص میتوانیم با هزینه ی پایین تر و با استفاده از روش های درمانی و  داروهای خاص از انتشار این سلولهای غیر طبیعی جلوگیری کنیم. البته تمامی تحقیقات جدید نیازمند تکرار پذیری هستند تا بتوانند مجوز وزارت بهداشت جهانی را دریافت کنند.

دانشمندان پیشنهاد می کنند که تحقیقات آینده باید بر نحوه تعامل mLOX با انواع دیگر تنوع ژنتیکی در قومیت های دیگر که از نظر ژنتیکی متفاوت هستند و حذف کروموزوم X در روند افزایش سن، برای تغییرات احتمالی خطرات این بیماری تمرکز کند، تا بتوانیم به صورت بالینی از اطلاعات به دست آمده استفاده نماییم.

کروموزوم X

با بالا رفتن سن برخی از زنان، گلبول های سفید خون آنها می تواند یک نسخه از کروموزوم X را از دست بدهد.

منبع: NCI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *