آموزش, پیشگیری

سرطان سر و گردن

سرطان سر و گردن

سرطان های سر و گردن چیست؟

 

سرطان هایی که در مجموع به عنوان سرطان های سر و گردن شناخته می شوند، معمولاً در سلول های سنگفرشی که سطوح مخاطی سر و گردن را پوشانده اند (به عنوان مثال، در داخل دهان، گلو و حنجره) شروع می شوند.

این سرطان ها به عنوان کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن شناخته می شوند.

سرطان های سر و گردن همچنین می توانند در غدد بزاقی، سینوس ها، یا ماهیچه ها یا اعصاب سر و گردن شروع شوند، اما این نوع سرطان بسیار کمتر از کارسینوم سلول سنگفرشی است.

 

اعضای درگیر در سرطان های سر و گردن

 

 • حفره دهان: شامل لب ها، دو سوم جلوی زبان، لثه ها، پوشش داخلی گونه ها و لب ها، کف (پایین) دهان زیر زبان، کام سخت (بالای استخوانی دهان)، و ناحیه کوچک لثه پشت دندان عقل.

 

 • گلو (فارنکس): حلق یک لوله توخالی به طول حدود 5 اینچ است که از پشت بینی شروع شده و به مری منتهی می شود. دارای سه قسمت است: نازوفارنکس (قسمت بالای حلق، پشت بینی). اوروفارنکس (قسمت میانی حلق، شامل کام نرم [پشت دهان]، پایه زبان و لوزه ها)؛ هیپوفارنکس (قسمت پایینی حلق).

 

 • حنجره: جعبه صدا یک گذرگاه کوتاه است که توسط غضروف درست زیر حلق در گردن تشکیل شده است. جعبه صدا حاوی تارهای صوتی است. همچنین دارای یک تکه بافت کوچک به نام اپی گلوت است که حرکت می کند تا جعبه صدا را بپوشاند تا از ورود غذا به مجرای هوا جلوگیری کند.

 

 • سینوس های پارانازال و حفره بینی: سینوس های پارانازال فضاهای توخالی کوچکی در استخوان های سر اطراف بینی هستند. حفره بینی فضای توخالی داخل بینی است.

 

 • غدد بزاقی: غدد بزاقی اصلی در کف دهان و نزدیک استخوان فک قرار دارند. غدد بزاقی بزاق تولید می کنند. غدد بزاقی جزئی در سراسر غشاهای مخاطی دهان و گلو قرار دارند.

 

 

 

 

سرطان های نواحی سرو گردن

نواحی سرطان سر و گردن محل سینوس های پارانازال، حفره بینی، حفره دهان، زبان، غدد بزاقی، حنجره، و حلق (شامل نازوفارنکس، اوروفارنکس و هیپوفارنکس) را نشان می دهد.
سرطان های مغز، چشم، مری، غده تیروئید و پوست سر و گردن معمولاً جزو سرطان های سر و گردن طبقه بندی نمی شوند.

 

 

 

اگر کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن گسترش یابد، تقریباً همیشه این کار را به صورت موضعی و/یا به غدد لنفاوی گردن انجام می دهد.

گاهی اوقات، سلول های سنگفرشی سرطانی را می توان در غدد لنفاوی بالای گردن پیدا کرد، در حالی که هیچ شواهدی از سرطان در سایر قسمت های سر و گردن وجود ندارد، احتمالاً به این دلیل که تومور اولیه اولیه بسیار کوچک است.

هنگامی که این اتفاق می افتد، سرطان کارسینوم سلول سنگفرشی متاستاتیک با اولیه ناشناخته (مخفی) نامیده می شود.

 

 

چه چیزی باعث سرطان سر و گردن می شود؟

 

مصرف الکل و تنباکو (از جمله دود دست دوم و تنباکوی بدون دود، که گاهی اوقات «تنباکوی جویدنی» یا «انفیه» نامیده می‌شود) دو عامل خطر مهم برای سرطان‌های سر و گردن، به‌ویژه سرطان‌های حفره دهان، هیپوفارنکس و جعبه صدا هستند.

افرادی که هم از تنباکو و هم از الکل استفاده می کنند نسبت به افرادی که به تنهایی از تنباکو یا الکل استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان ها هستند.

اکثر کارسینوم های سلول سنگفرشی سر و گردن دهان و جعبه صدا در اثر مصرف تنباکو و الکل ایجاد می شوند.

 

عفونت با انواع سرطان‌زای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، به ویژه HPV نوع 16، یک عامل خطر برای سرطان‌های اوروفارنکس است که لوزه‌ها یا پایه زبان را درگیر می‌کند.

در تمامی کشورها، بروز سرطان های دهان و حلق ناشی از عفونت HPV در حال افزایش بوده که با تزریق واکسن گارداسیل در حال کنترل میباشد.

حدود سه چهارم سرطان های دهان و حلق ناشی از عفونت مزمن HPV است.

اگرچه HPV را می توان در سایر سرطان های سر و گردن تشخیص داد، اما به نظر می رسد که علت تشکیل سرطان تنها در اوروفارنکس باشد.

سایر عوامل خطر

 

شناخته شده برای سرطان های خاص سر و گردن عبارتند از:

 

پان (کوید فوفل).

استفاده از پاان (کوید فوفل) در دهان، یک رسم رایج در آسیای جنوب شرقی، به شدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان های دهان مرتبط است.

 

قرارگیری در معرض بیماری در محل کار.

 

قرار گرفتن شغلی در معرض گرد و غبار چوب یک عامل خطر برای سرطان نازوفارنکس است  قرار گرفتن در معرض صنعتی خاص، از جمله قرار گرفتن در معرض آزبست و الیاف مصنوعی، با سرطان جعبه صوتی مرتبط است، اما افزایش خطر همچنان بحث برانگیز است.

افرادی که در مشاغل خاصی در صنایع ساختمانی، فلزی، نساجی، سرامیک، چوب بری، و صنایع غذایی کار می کنند ممکن است خطر ابتلا به سرطان جعبه صوتی را افزایش دهند.

قرار گرفتن در معرض صنعتی با گرد و غبار چوب، گرد و غبار نیکل یا فرمالدئید یک عامل خطر برای سرطان سینوس های پارانازال و حفره بینی است

 

قرارگیری در معرض تشعشع.

تابش به سر و گردن، برای شرایط غیر سرطانی یا سرطان، یک عامل خطر برای سرطان غدد بزاقی است .

عفونت ویروس اپشتین بار.

عفونت با ویروس اپشتین بار یک عامل خطر برای سرطان نازوفارنکس و سرطان غدد بزاقی است .

 

اصل و نسب.

اصل و نسب آسیایی، به ویژه اصل و نسب چینی، یک عامل خطر برای سرطان نازوفارنکس است.

 

اختلالات ژنتیکی زمینه ای.

برخی از اختلالات ژنتیکی، مانند کم خونی فانکونی، می تواند خطر ابتلا به ضایعات پیش سرطانی و سرطان را در اوایل زندگی افزایش دهد .

 

علائم سرطان سر و گردن چیست؟

 

علائم سرطان سر و گردن ممکن است شامل یک توده در گردن یا زخم در دهان یا گلو باشد که بهبود نمی‌یابد و ممکن است دردناک باشد، گلودردی که از بین نمی‌رود، مشکل در بلع، و تغییر یا گرفتگی صدا در صدا این علائم همچنین ممکن است ناشی از سایر شرایط کمتر جدی باشد. مهم است که در مورد هر یک از این علائم با پزشک یا دندانپزشک مشورت کنید.

 

علائم سرطان در نواحی خاصی از سر و گردن عبارتند از:

 

 • حفره دهان. یک لکه سفید یا قرمز روی لثه، زبان یا مخاط دهان. رشد یا تورم فک که باعث می شود پروتزها نامناسب یا ناراحت کننده شوند. و خونریزی یا درد غیرعادی در دهان.
 • گلو. درد هنگام بلع؛ درد در گردن یا گلو که از بین نمی رود. درد یا زنگ در گوش؛ یا مشکل شنوایی
 • حنجره. مشکل در تنفس یا صحبت کردن، درد هنگام بلع یا گوش درد.
 • سینوس های پارانازال و حفره بینی. سینوس هایی که مسدود شده اند و پاک نمی شوند. عفونت های مزمن سینوسی که به درمان با آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند. خونریزی از طریق بینی؛ سردرد مکرر، تورم یا سایر مشکلات چشم؛ درد در دندان های بالایی؛ یا مشکلات با دندان مصنوعی
 • غدد بزاقی. تورم زیر چانه یا اطراف استخوان فک، بی حسی یا فلج ماهیچه های صورت، یا درد در صورت، چانه یا گردن که از بین نمی رود.

سرطان سر و گردن چقدر شایع است؟

 

سرطان های سر و گردن تقریباً 4 درصد از کل سرطان ها را در ایالات متحده تشکیل می دهند .

 

این سرطان ها در مردان بیش از دو برابر زنان شایع است . سرطان های سر و گردن نیز در افراد بالای 50 سال بیشتر از افراد جوان تشخیص داده می شود.

 

محققان تخمین زدند که بیش از 68000 مرد و زن در ایالات متحده در سال 2021 به سرطان سر و گردن مبتلا خواهند شد . اکثر آنها با سرطان دهان، گلو یا جعبه صدا تشخیص داده می شوند. سرطان سینوس پارانازال و حفره بینی و سرطان غدد بزاقی بسیار کمتر شایع است.

 

چگونه می توانم خطر ابتلا به سرطان سر و گردن را کاهش دهم؟

 

افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن هستند – به ویژه کسانی که از تنباکو استفاده می کنند – باید با پزشک خود در مورد راه های قطع مصرف دخانیات برای کاهش خطر صحبت کنند.

 

اجتناب از عفونت دهانی HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان های سر و گردن مرتبط با HPV را کاهش دهد.

در ژوئن 2020، سازمان غذا و داروی آمریکا واکسن HPV گارداسیل 9 را برای پیشگیری از سرطان های دهان و حلق و سایر سرطان های سر و گردن ناشی از انواع HPV 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 در افراد سنی تایید کرد.

9 تا 45 سال اطلاعات بیشتر درباره این واکسن‌ها در برگه اطلاعات واکسن‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) موجود است.

اگرچه هیچ آزمایش غربالگری استاندارد یا معمولی برای سرطان سر و گردن وجود ندارد، دندانپزشکان ممکن است حفره دهان را برای علائم سرطان در طی یک معاینه معمول بررسی کنند.

 

سرطان سر و گردن چگونه درمان می شود؟

درمان سرطان سر و گردن می تواند شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند، ایمونوتراپی یا ترکیبی از درمان ها باشد. برنامه درمانی برای هر بیمار به عوامل مختلفی از جمله محل تومور، مرحله سرطان و سن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

تحقیقات نشان داده است که بیماران مبتلا به تومورهای اوروفارنکس HPV مثبت، پیش آگهی بسیار بهتر و شانس بیشتری برای درمان کامل نسبت به بیماران مبتلا به تومورهای HPV منفی به دنبال درمان مشابه دارند .

به همین دلیل، آزمایش‌های بالینی در حال انجام در حال بررسی این موضوع هستند که آیا بیماران مبتلا به سرطان‌های HPV مثبت را می‌توان با رژیم‌های فشرده‌تر، مانند پرتودرمانی با شدت کمتر یا ایمونوتراپی درمان کرد.

 

انواع سرطان سر و گردن

 

 • سرطان هیپوفارنکس
 • سرطان حنجره
 • سرطان لب و حفره دهان
 • سرطان گردن سنگفرشی متاستاتیک با مخفی اولیه
 • سرطان نازوفارنکس
 • سرطان اوروفارنکس
 • سینوس پارانازال و سرطان حفره بینی
 • سرطان غدد بزاقی

بیماران و پزشکان آنها باید گزینه های درمانی را به دقت بررسی کنند. آنها باید در مورد هر نوع درمان و اینکه چگونه ممکن است ظاهر بیمار، صحبت کردن، غذا خوردن یا نفس کشیدن بیمار را تغییر دهد و اینکه چگونه هر درمان می تواند بر کیفیت زندگی آنها تأثیر بگذارد، بحث کنند.

 

منبع: National cancer institute

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *