آموزش

آشنایی با ۹ تاثیر مهم پروتئین در بدن شما

best protein sources

پروتئین برای سلامتی بسیار مهم است. در واقع، این نام از کلمه یونانی پروتئوس به معنای «اولیه» یا «محل اول» گرفته شده است. پروتئین‌ها از اسیدهای آمینه تشکیل شده‌اند که به هم می‌پیوندند و زنجیره‌های بلندی را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید پروتئین را رشته‌ای از مهره‌ها در نظر بگیرید که در آن هر مهره یک اسید آمینه است. ۲۰ اسید آمینه وجود دارد که به تشکیل هزاران پروتئین مختلف در بدن شما کمک می‌کند. پروتئین‌ها بیشتر کار خود را در سلول انجام می‌دهند و کارهای مختلفی را انجام می‌دهند. در این مطلب ۹ عملکرد مهم پروتئین در بدن شما بیان شده است.

 

1.رشد و نگهداری

بدن شما برای رشد و نگهداری بافت‌ها به پروتئین نیاز دارد. با این حال، پروتئین‌های بدن شما در یک حالت چرخش ثابت هستند. در شرایط عادی، بدن شما همان مقدار پروتئینی را تجزیه می‌کند که برای ساختن و ترمیم بافت‌ها استفاده می‌کند. در مواقع دیگر، بیش از آنچه می‌تواند تولید کند، پروتئین را تجزیه می‌کند و در نتیجه نیاز بدن شما را افزایش می‌دهد.

 

2.پروتئین باعث واکنش های بیوشیمیایی می شود

آنزیم‌ها پروتئین هستند و به هزاران واکنش بیوشیمیایی کمک می‌کنند که در داخل و خارج از سلول‌های شما انجام می‌شود. ساختار آنزیم‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد با مولکول‌های دیگر درون سلول به نام سوبسترا ترکیب شوند که واکنش‌هایی را کاتالیز می‌کنند که برای متابولیسم شما ضروری هستند.

آنزیم‌ها نیز ممکن است خارج از سلول عمل کنند، مانند آنزیم‌های گوارشی مانند لاکتاز و سوکراز که به هضم قند کمک می‌کنند. برخی از آنزیم‌ها برای انجام واکنش به مولکول‌های دیگری مانند ویتامین‌ها یا مواد معدنی نیاز دارند. عملکردهای بدن که به آنزیم‌ها بستگی دارد عبارت‌اند از:

  • هضم
  • تولید انرژی
  • لخته شدن خون
  • انقباض عضلانی

فقدان یا عملکرد نامناسب این آنزیم‌ها می‌تواند منجر به بیماری شود.

 

3.پروتئین به عنوان یک پیام رسان عمل می کند

تاثیر مواد غذایی پروتئین داربرخی از پروتئین‌ها هورمون‌هایی هستند که پیام رسان‌های شیمیایی هستند که به ارتباط بین سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های شما کمک می‌کنند. آن‌ها توسط بافت‌ها یا غدد درون ریز ساخته و ترشح می‌شوند و سپس در خون شما به بافت‌ها یا اندام‌های هدف خود منتقل می‌شوند و در آنجا به گیرنده‌های پروتئینی در سطح سلول متصل می‌شوند.

 

4.پروتئین ساختار را سازماندهی می کند

برخی از پروتئین‌ها فیبری هستند. این پروتئین‌ها شامل کراتین، کلاژن و الاستین هستند که به شکل گیری چارچوب پیوندی ساختارهای خاصی در بدن شما کمک می‌کنند. کراتین یک پروتئین ساختاری است که در پوست، مو و ناخن شما وجود دارد.

 

5.پروتئین pH مناسب را حفظ می کند

پروتئین نقش حیاتی در تنظیم غلظت اسیدها و بازها در خون و سایر مایعات بدن دارد. تعادل بین اسیدها و بازها با استفاده از مقیاس pH اندازه گیری می‌شود. از ۰ تا ۱۴ متغیر است که ۰ اسیدی ترین، ۷ خنثی و ۱۴ قلیایی‌ترین است.

 

6.پروتئین مایعات را متعادل می کند

پروتئین‌ها فرآیندهای بدن را برای حفظ تعادل مایعات تنظیم می‌کنند. آلبومین و گلوبولین پروتئین‌هایی در خون شما هستند که با جذب و حفظ آب به حفظ تعادل مایعات بدن کمک می‌کنند. اگر پروتئین کافی مصرف نکنید، سطح آلبومین و گلوبولین شما در نهایت کاهش می‌یابد. در نتیجه، این پروتئین‌ها دیگر نمی‌توانند خون را در رگ‌های خونی شما نگه دارند و مایع به فضاهای بین سلول‌های شما منتقل می‌شود.

با ادامه تجمع مایع در فضاهای بین سلول‌های شما، تورم یا ادم به خصوص در ناحیه معده رخ می‌دهد. این نوعی از سوء تغذیه شدید پروتئینی به نام کواشیورکور است که زمانی ایجاد می‌شود که فرد کالری کافی مصرف می‌کند اما پروتئین کافی مصرف نمی‌کند.

 

7.پروتئین سیستم ایمنی را تقویت می کند

پروتئین سیستم ایمنی را تقویت می کندپروتئین‌ها به تشکیل ایمونوگلوبولین‌ها یا آنتی بادی‌ها برای مبارزه با عفونت کمک می‌کنند. آنتی بادی‌ها پروتئین‌هایی در خون شما هستند که به محافظت از بدن در برابر مهاجمان مضر مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کنند. وقتی این مهاجمان خارجی وارد سلول‌های شما می‌شوند، بدن شما آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که آن‌ها را برای از بین بردن برچسب‌گذاری می‌کند.

بدون این آنتی‌بادی‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند آزادانه تکثیر شوند و بدن شما را با بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند تحت تأثیر قرار دهند. هنگامی که بدن شما آنتی بادی‌هایی را علیه یک باکتری یا ویروس خاص تولید کرد، سلول‌های شما هرگز نحوه ساخت آن‌ها را فراموش نمی‌کنند. این موضوع به آنتی بادی‌ها اجازه می‌دهد دفعه بعد که یک عامل بیماری خاص به بدن شما حمله می‌کند، سریع پاسخ دهند. در نتیجه، بدن شما در برابر بیماری‌هایی که در معرض آن قرار دارد، مصونیت پیدا می‌کند.

 

8.حمل و نقل و ذخیره مواد مغذی

پروتئین‌های حمل و نقل، مواد را در سراسر جریان خون شما حمل می‌کنند (به داخل سلول یا خارج از سلول). موادی که توسط این پروتئین‌ها منتقل می‌شود شامل مواد مغذی مانند ویتامین‌ها یا مواد معدنی، قند خون، کلسترول و اکسیژن است.

 

9.پروتئین انرژی را تامین می کند

پروتئین‌ها می‌توانند انرژی بدن شما را تامین کنند. پروتئین حاوی چهار کالری در هر گرم است، همان مقدار انرژی که کربوهیدرات‌ها تامین می‌کنند. چربی‌ها با نه کالری در هر گرم بیشترین انرژی را تامین می‌کنند. با این حال، آخرین چیزی که بدن شما می‌خواهد برای انرژی استفاده کند پروتئین است زیرا این ماده مغذی ارزشمند به طور گسترده در سراسر بدن شما استفاده می‌شود.

کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها برای تامین انرژی بسیار مناسب‌تر هستند، زیرا بدن شما ذخایری را برای استفاده به عنوان سوخت حفظ می‌کند. علاوه بر این، آن‌ها در مقایسه با پروتئین به طور موثرتری متابولیزه می‌شوند. در واقع، پروتئین در شرایط عادی بدن شما را با انرژی بسیار کمی تامین می‌کند.

 

در پایان این مطلب لازم به ذکر است موسسه خیریه مهرسهیلا از دو طریق کمک مالی به خیریه و درخواست داوطلبین امکانی را فراهم کرده است تا به هموطنان عزیزمان همواره کمک و یاری رسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *