آموزش

از روغن سیاه دانه چه استفاده ای میشود و چه خواصی دارد؟

benefits black seed oil

روغن سیاه دانه یک ماده گیاهی است که از گیاه سیاهدانه به دست می‌آید که بومی اروپای شرقی و آسیای غربی است. روغن سیاه دانه که به دلیل خواص دارویی قوی خود شناخته شده است، یک درمان طبیعی است که مردم برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از آن استفاده می‌کنند، از جمله:

  • سردرد
  • کمر درد
  • فشار خون بالا
  • عفونت
  • التهاب

همچنین به لطف محتوای آنتی اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات زیست فعال، فهرستی طولانی از مزایای و خواص روغن سیاه دانه سلامت و زیبایی مبتنی بر علم را به همراه دارد. این مطلب نگاهی دقیق‌تر به ۱۰ مورد از بهترین مزایای مبتنی بر شواهد روغن سیاه دانه خواهد انداخت.

قبل از اینکه به مطالعه این مطلب بپردازید، لازم به ذکر است موسسه مهرسیهلا خدماتی همچون قلک خیریه؛ کمک مالی به خیریه و استند تبریک را برای کمک به بیماران مبتلا به سرطان ترتیب داده است.

 

1.خواص روغن سیاه دانه ممکن است آکنه را کاهش دهد

 آیا روغن سیاه دانه برای پوست صورت مفید استآیا روغن سیاه دانه برای پوست صورت مفید است؟ برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خواص روغن سیاه دانه می‌تواند برای بیماری‌های پوستی مانند آکنه مفید باشد. این موضوع ممکن است به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی مرتبط با خواص روغن سیاه دانه باشد.

بر اساس یک تحقیق، زمانی که افراد لوسیون ساخته شده با روغن سیاه دانه را روی ناحیه پوستی دارای آکنه استفاده می‌کردند، پس از ۲ ماه ضایعات آکنه به میزان قابل توجهی کاهش یافتند. به طور مشابه، یک مطالعه بر روی ۶۰ نفر شرکت‌کنندگان را دو بار در روز به مدت ۶۰ روز، ژل موضعی ساخته شده با روغن سیاه دانه را روی پوست استفاده کردند.

 

2.خواص روغن سیاه دانه می تواند به درمان پسوریازیس کمک کند

جالب توجه است، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که خواص روغن سیاه دانه می‌تواند به درمان پسوریازیس، یک بیماری التهابی مزمن کمک کند که با لکه‌های قرمز پوسته پوسته روی پوست مشخص می‌شود.

یک مطالعه نتایج نشان داد که استفاده از خواص روغن سیاه دانه روی پوست باعث کاهش التهاب و کاهش علائم پسوریازیس در موش‌ها می‌شود. در حال حاضر تحقیقات زیادی در مورد اثرات و خواص روغن سیاه دانه بر پسوریازیس در افراد در دسترس نیست. با این حال، یک مطالعه کوچک روی ۱۲ نفر، اثرات یک کرم گیاهی حاوی روغن سیاه دانه را به همراه سایر مواد مانند روغن زیتون، روغن درخت چای، کره کاکائو و ویتامین‌های A و B۱۲ ارزیابی کرد.

آن‌ها دریافتند که ۸۳ درصد از شرکت کنندگان حداقل ۷۵ درصد کاهش شدت پسوریازیس خود را پس از استفاده روزانه از کرم گیاهی به مدت ۱۲ هفته روی ناحیه آسیب دیده تجربه کردند. توجه به این نکته مهم است که در این مطالعه از روغن سیاه دانه به همراه مواد دیگر استفاده شده است، بنابراین هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا خواص روغن سیاه دانه پشت اثرات مفید آن بوده است، وجود ندارد. تحقیقات بیشتری برای بررسی چگونگی تأثیر و خواص روغن سیاه دانه بر پسوریازیس در افراد مورد نیاز است.

 

3.خواص روغن سیاه دانه باعث بهبود زخم می شود

روغن سیاه دانه حاوی ترکیبی به نام تیموکینون است که به دلیل توانایی آن در تحریک رشد بافت و بهبود زخم مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات روی حیوانات نشان داده است که تیموکینون به دلیل اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی خود ممکن است به درمان سوختگی‌ها، برش‌ها و زخم‌های دیابتی کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره سیاه دانه به طور قابل توجهی بهبود زخم را در موش‌های مبتلا به دیابت در مقایسه با گروه کنترل افزایش می‌دهد. مطالعه دیگری بر روی حیوانات نشان داد که استفاده از روغن سیاه دانه به تنهایی یا همراه با عسل به بهبود و تسریع بهبود زخم در موش‌ها کمک می‌کند. با این حال، مطالعات بیشتری برای درک اینکه آیا خواص روغن سیاه دانه و تیموکینون نیز می‌توانند باعث بهبود زخم در انسان شوند، مورد نیاز است.

 

4.آیا روغن سیاه دانه برای مو مفید است؟

آیا روغن سیاه دانه برای مو مفید است؟به دلیل خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، روغن سیاه دانه اغلب به محصولات مراقبت از مو، از جمله ماسک‌ها و شامپوهای مو اضافه می‌شود. اگرچه بسیاری از این محصولات ادعا می‌کنند که درخشندگی، استحکام، حجم و بافت مو را بهبود می‌بخشند، تحقیقات بسیار کمی در مورد خواص روغن سیاه دانه برای سلامت مو انجام شده است.

با این حال، یک مطالعه بسیار کوچک در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مخلوط کردن روغن نارگیل با روغن سیاه دانه باعث افزایش رشد مو می‌شود، زمانی که افراد آن را سه بار در روز روی پوست سر خود قرار می‌دهند. به طور مشابه، مطالعه‌ای روی ۹۰ نفر نشان داد که روغن مو حاوی ترکیبی از روغن سیاه دانه و سایر مواد گیاهی به طور قابل توجهی ریزش مو را پس از ۹۰ روز کاهش می‌دهد.

توجه به این نکته مهم است که این درمان‌های مطالعه روغن سیاه‌دانه را با سایر مواد ترکیب می‌کردند، بنابراین نمی‌توانیم با اطمینان بدانیم که آیا خواص روغن سیاه‌دانه باعث بهبود در این موارد شده است یا خیر. بنابراین، علی‌رغم این نتایج امیدوارکننده، مطالعات وسیع‌تر و با کیفیت بالا برای بررسی اینکه چگونه روغن سیاه دانه می‌تواند بر سلامت مو در صورت استفاده به تنهایی تأثیر بگذارد، ضروری است.

 

5.خواص روغن سیاه می تواند در درمان ویتیلیگو کمک کند

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه می‌تواند برای درمان ویتیلیگو مفید باشد، اختلالی که باعث از بین رفتن رنگدانه در پوست می‌شود. یک مطالعه روی ۳۳ فرد مبتلا به ویتیلیگو نشان داد که استفاده از کرم تهیه شده با روغن سیاه دانه روی پوست دو بار در روز باعث بهبود رنگدانه در دست‌ها، صورت و ناحیه تناسلی پس از ۶ ماه می‌شود.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۴ روی ۵۲ نفر نشان داد که استفاده موضعی از روغن سیاه دانه به مدت ۶ ماه به طور قابل توجهی اندازه ضایعات ویتیلیگو را به ویژه در بازوها، تنه، سر و گردن کاهش می‌دهد. محققان پیشنهاد کرده‌اند که خواص روغن سیاه دانه ممکن است به دلیل توانایی آن در پخش ملانین در پوست باشد. ملانین نوعی رنگدانه طبیعی است که در مو، پوست و چشم شما یافت می‌شود.

 

6.خواص روغن سیاه دانه التهاب را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده است که روغن سیاه دانه دارای خواص ضد التهابی قوی است. این موضوع می‌تواند برای جنبه‌های مختلف سلامتی مفید باشد زیرا برخی تحقیقات نشان می‌دهد که التهاب می‌تواند در ایجاد بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سرطان نقش داشته باشد.

طبق بررسی ۱۰ مطالعه، مصرف روغن سیاه دانه ممکن است نشانگرهای متعدد التهاب را کاهش دهد و در عین حال سطح آنتی اکسیدان‌های خون را افزایش دهد. نه تنها این موضوع صادق است بلکه بررسی به این نتیجه رسید که خواص روغن سیاه دانه ممکن است در کاهش التهاب موثرتر از سایر اشکال سیاه دانه باشد.

 

7.چگونه با روغن سیاه دانه لاغر شویم؟

چگونه با روغن سیاه دانه لاغر شویم؟اگرچه روش دقیق عملکرد آن نامشخص است، به نظر می‌رسد روغن سیاه دانه باعث کاهش وزن و کاهش چربی بدن می‌شود. یک مطالعه به بررسی اثرات و خواص روغن سیاه دانه بر روی ۸۴ زن مبتلا به چاقی پرداخت.

کسانی که روزانه ۳ گرم روغن سیاه دانه به مدت ۸ هفته مصرف کردند و از رژیم غذایی کم کالری پیروی کردند، نسبت به افرادی که به تنهایی از رژیم غذایی کم کالری پیروی کردند، کاهش بیشتری در وزن بدن و چربی شکم داشتند.

مطالعه دیگری روی ۴۵ زن مبتلا به اضافه وزن یا چاقی نشان داد که مصرف روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم روغن سیاه دانه به مدت ۸ هفته باعث کاهش اشت‌ها و کاهش شاخص توده بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی بدن می‌شود.

علاوه بر این، یک بررسی از ۱۱ مطالعه به این نتیجه رسید که مکمل‌های سیاه‌دانه می‌توانند وزن بدن، شاخص توده بدنی و چربی شکم را به طور متوسط کاهش دهند، اما اشاره کرد که تحقیقات با کیفیت بالا هنوز مورد نیاز است.

 

8.مصرف روغن سیاه دانه کنترل قند خون را بهبود می بخشد

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خواص روغن سیاه دانه می‌تواند برای تثبیت سطح قند خون مفید باشد. در واقع، یک بررسی از ۷ مطالعه نشان داد که سیاه دانه می‌تواند به بهبود نشانگرهای متعدد کنترل قند خون، از جمله سطح انسولین و سطح قند خون در طول روزه داری و بعد از غذا کمک کند.

بررسی دیگری از ۲۳ مطالعه یافته‌های مشابهی داشت و اشاره کرد که سیاه‌ دانه در کاهش قند خون ناشتا و کاهش سطح هموگلوبین A۱C مؤثر است که معیاری برای کنترل طولانی‌مدت قند خون است. علاوه بر این، بررسی ۱۷ مطالعه حتی به این نتیجه رسید که روغن سیاه دانه در کاهش سطح قند خون ناشتا موثرتر از پودر سیاه دانه است.

 

9.مصرف روغن سیاه دانه می تواند علائم اگزما را کاهش دهد

چندین مطالعه نشان داده‌اند که روغن سیاه دانه می‌تواند علائم اگزما را کاهش دهد، یک بیماری پوستی که با پوست خشک و خارش مشخص می‌شود. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۲ نشان داد که روغن سیاه دانه به اندازه کرم بتامتازون، نوعی کورتیکواستروئید، در بهبود کیفیت زندگی و کاهش شدت اگزمای دست زمانی که به صورت موضعی دو بار در روز به مدت ۴ هفته استفاده شود، موثر است.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که تجویز خوراکی و موضعی تیموکینون، ترکیبی که در روغن سیاه دانه یافت می‌شود، التهاب را کاهش داد و علائم اگزما را در موش‌ها بهبود بخشید. همچنین روغن سیاه دانه می‌تواند باعث بهبود زخم و محافظت در برابر باکتری‌های مضر شود. این به طور بالقوه می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های پوستی مرتبط با اگزما کمک کند. با این حال، مطالعات جدیدتر و با کیفیت بالا در انسان هنوز مورد نیاز است.

 

10.روغن سیاه دانه می تواند به پیشگیری از سندرم متابولیک کمک کند

تحقیقات نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه می‌تواند به پیشگیری از سندرم متابولیک کمک کند، مجموعه‌ای از شرایط که می‌تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

در یک مطالعه روی ۵۵ فرد مبتلا به فشار خون بالا، شرکت کنندگان ۲.۵ میلی لیتر روغن سیاه دانه را دو بار در روز به مدت ۸ هفته مصرف کردند. در پایان مطالعه، افرادی که این درمان را دریافت کردند، چندین پیامد مثبت داشتند. آن‌ها کاهش سطح فشار خون دیاستولیک، کلسترول تام، کلسترول LDL (بد) و قند خون ناشتا را تجربه کردند که همگی از اجزای سندرم متابولیک هستند.

مطالعات متعدد دیگر نشان داده‌اند که روغن سیاه دانه ممکن است با کاهش چربی شکم، کاهش قند خون و بهبود سطح کلسترول و فشار خون، عوامل خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد. با این حال، به خاطر داشته باشید که یک رژیم غذایی کامل و سالم و یک سبک زندگی فعال بهترین پیشگیری از سندرم متابولیک است. مکمل‌هایی مانند روغن سیاه دانه به عنوان مکملی برای یک سبک زندگی سالم بهترین عملکرد را دارند.

 

خاصیت روغن سیاه دانه چیست؟

روغن سیاه دانه یک ماده گیاهی قدرتمند است که با انواع فواید سلامتی و زیبایی همراه است. به ویژه، ممکن است التهاب را کاهش دهد، سطح قند خون را کاهش دهد، سلامت پوست و مو را بهبود بخشد و به شما در مدیریت وزن کمک کند. همچنین همه کاره، مقرون به صرفه است و به طور گسترده در اکثر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های بهداشتی در دسترس است، و آن را به یک ماده عالی برای آماده کردن تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *