آموزش

آسم و آلرژی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

allergies vs asthma

آسم آلرژیک یک وضعیت تنفسی است و در آن حالت راه‌های هوایی که از طریق آن تنفس می‌کنید، با استنشاق یک ماده حساسیت‌زا مختل می‌شوند. آلرژن‌های رایج شامل گرده، شوره و هاگ‌های کپک هستند و این نوع آسم هم در کودکان و هم در بزرگسالان بسیار شایع است. علائم آسم آلرژیک می‌تواند شامل تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه، گرفتگی بینی، خارش چشم و بثورات پوستی باشد.

 

آسم آلرژیک چیست؟

آسم آلرژیک چیست؟برای بسیاری از افراد، آلرژی نقش مهمی در زندگی آن‌ها دارد. آلرژی می‌تواند بر آنچه می‌خورید، محصولاتی که استفاده می‌کنید و حتی نحوه تنفس شما تاثیر بگذارد. هنگامی که آلرژی با یک بیماری تنفسی به نام آسم ترکیب می‌شود، آسم آلرژیک نامیده می‌شود.

هنگامی که شما آلرژی دارید، بدن شما به چیزی که فکر می‌کند یک تهدید است، واکنش نشان می‌دهد و تمام سیستم دفاعی خود را برای مبارزه با خطر به کار می‌گیرد. این کار توسط سیستم ایمنی بدن شما انجام می‌شود و سیستم ایمنی بدن شما معمولا برای محافظت از شما در برابر بیماری اقدام می‌کند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما فکر می‌کند که خطری وجود دارد، یک ماده شیمیایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) آزاد می‌کند. این ماده برای مقابله و محافظت از بدن شما ساخته شده است. با این حال، مقادیر بالای IgE می‌تواند باعث سفت شدن راه‌های هوایی شود و تنفس را دشوار کند. آسم یک بیماری ریوی است که باعث می‌شود راه‌های هوایی:

 • به طور خاص در پوشش‌های راه هوایی متورم یا تحریک شود (به نام التهاب).
 • مقادیر زیادی مخاط غلیظ تر از حد معمول تولید کند.
 • به دلیل سفت شدن ماهیچه‌های اطراف راه‌های هوایی باریک شود.

 

چه چیزی باعث آسم آلرژیک می شود؟

علت آسم مشخص نیست. با این حال، برای کسانی که آسم آلرژیک دارند، دلیل شروع علائم مربوط به آلرژن‌ها است. این تفاوت اصلی بین آسم آلرژیک و سایر انواع آسم است. وقتی آلرژن‌ها استنشاق می‌شوند و علائم آسم را تحریک می‌کنند. هنگامی که علائم شدید آسم را تجربه می‌کنید، به آن حمله آسم می‌گویند.

 

آلرژن های رایج کدامند که می توانند باعث آسم آلرژیک شوند؟

آلرژن های رایج کدامند که می توانند باعث آسم آلرژیک شوند؟آلرژن‌ها در اطراف شما یافت می‌شوند و آن‌ها می‌توانند در محیط‌های داخلی و خارجی شما باشند. هنگامی که آسم آلرژیک دارید، استنشاق این آلرژن‌ها می‌تواند علائم شما را تحریک کند. مهم است که بدانید چه چیزی می‌تواند باعث آسم شما شود تا بتوانید وضعیت خود را کنترل کنید. آلرژن‌های احتمالی که می‌توانند باعث ایجاد آسم آلرژیک شوند می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • شوره: این پوسته پوسته است و معمولا در حیوانات خانگی دیده می‌شود. مو اغلب با شوره به عنوان یک آلرژن رایج گروه‌بندی می‌شود.
 • گرده: یک ماده پودری است که از گیاهان می‌آید. رایج‌ترین انواع گرده‌هایی که باعث آسم آلرژیک می‌شوند، علف‌های هرز هستند.
 • کپک: معمولا در مکان‌هایی که رطوبت را در خود نگه می‌دارند (زیرزمین‌ها) یافت می‌شود، کپک هاگ‌هایی تولید می‌کند که وارد هوا می‌شوند و می‌توانند آسم شما را تحریک کنند.
 • کنه‌های گرد و غبار: مایت‌های گرد و غبار بسیار کوچک و به شکل عنکبوت در سطوح نرم خانه شما (فرش ها، پوشش‌های نرم مبلمان و لباس) زندگی می‌کنند. آن‌ها پوسته‌ها را می‌خورند که شما به طور طبیعی همیشه آن‌ها را می‌ریزید. هم خود کنه‌ها و هم مدفوع آن‌ها آلرژن هستند.
 • سوسک‌ها: این آفات را می‌توان در بسیاری از خانه‌ها و ساختمان‌های دیگر یافت. آسم شما می‌تواند توسط مدفوع، بزاق و سایر قسمت‌های بدن سوسک‌ها تحریک شود.

برخی افراد از آلرژی فصلی رنج می‌برند. این موارد آلرژی‌هایی هستند که در زمان خاصی از سال شعله‌ور می‌شوند. این دسته اغلب به دلیل شکوفه دادن بسیاری از گیاهان به بهار مرتبط است. در این فصل از سال، گرده‌های بیشتری نسبت به فصول دیگر (پاییز یا زمستان) در هوا وجود دارد.

 

علائم آسم آلرژیک چیست؟

علائم آسم آلرژیک چیست؟اگر آسم آلرژیک دارید، ممکن است بسیاری از علائم مشابهی را داشته باشید که با سایر انواع آسم تجربه می‌کنید. این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس تنگی نفس.
 • سرفه‌های مکرر به خصوص در شب.
 • خس خس سینه (صدای سوت در حین تنفس).
 • احساس سفتی قفسه سینه (احساس می‌کنید چیزی به سینه شما فشار می‌آورد یا فشار می‌دهد).

این علائم می‌تواند در طول حمله آسم بسیار شدید باشد. اگر علائم آسم شدید دارید، مطمئن شوید که یک برنامه درمانی در نظر گرفته ایدو این طرح اغلب شامل یک دستگاه تنفسی است (گاهی اوقات به عنوان یک استنشاق نجات از آن یاد می‌شود). همچنین شما می‌توانید علائمی را تجربه کنید که بیشتر مرتبط با آلرژی هستند. این علائم معمولا شدت کمتری نسبت به علائم آسم دارند و ممکن است زمانی رخ دهند که در معرض یک آلرژن قرار بگیرید. این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بینی گرفتگی
 • خارش یا دویدن چشم.
 • عطسه کردن.
 • راش و کهیر.

 

چگونه آسم آلرژیک را مدیریت کنم؟

هدف اصلی درمان آسم آلرژیک، کنترل این بیماری است. برخی از مواردی که پزشک شما ممکن است در مورد آن‌ها با شما صحبت کند عبارت‌اند از:

 • آموزش نحوه شناسایی محرک‌ها. پزشک به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه چیزی باعث ایجاد آسم شما می‌شود و راه‌هایی برای جلوگیری یا مدیریت این آلرژن‌ها پیدا کنید. اغلب، این محرک‌ها در محیط شما یافت می‌شوند. هنگامی که آن‌ها را شناختید، می‌توانید تعاملات خود را با آن‌ها مدیریت کنید.
 • یافتن بهترین دارو برای شما. هر دارویی مناسب نیست و پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا بیابد کدام دارو علائم آسم شما را بدون ایجاد عوارض جانبی منفی کنترل می‌کند. انواع مختلفی از داروها برای آسم آلرژیک (اغلب از طریق استنشاقی داده می‌شود) وجود دارد. برای کار با پزشک خود وقت بگذارید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.
 • تدوین برنامه منظم. مهم است که برنامه‌ای داشته باشید که به شما کمک کند بدانید چه زمانی داروهای خاص را مصرف کنید، اگر داروها مؤثر نبودند چه کاری انجام دهید و در این مواقع با چه کسی تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که موسسه مهرسهیلا خدماتی همچون کمک مالی به خیریه و سفارش استند تسلیت را در کنار قلک خیریه ارائه می‌دهد تا به کمک هموطنان عزیز به بیماران مبتلا به سرطان کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *