اخبار

راهی جدید برای مبارزه با سرطان پستان: آزمایش خونی که عود آن را پیش‌بینی می‌کند

پیش بینی سرطان پستان

آزمایش خون «بسیار حساسی» توسط پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان لندن انجام شد که قادر به «پیش بینی» عود سرطان پستان در بیماران، سال ها قبل از تشخیص اسکن، قابل شناسایی می‌باشد.

این آزمایش حضور دی ان ای (DNA) تومور را قبل از عود کامل تشخیص می‌دهد و در پیش بینی عود سرطان در بیماران، با دقت 100 درصد عمل می‌کند.

پژوهشگران این آزمایش را بر روی 78 بیمار مبتلا به انواع مختلف سرطان پستان در مراحل اولیه انجام دادند و از طریق «نمونه‌برداری بافتی مایع»، به دنبال 1800 جهش دی ان ای (DNA) در خون بودند که از سلول‌های سرطانی آزاد می‌شوند. نتایج این تحقیق در کنفرانس سرطان شناسی بالینی ارائه شد که نشان داد آزمایش خونی می‌تواند سرطان را به طور میانگین 15 ماه قبل از ظهور علائم یا شناسایی آن در اسکن تشخیص دهد.

زود هنگام ترین تشخیص، 41 ماه پیش از تاییدبا اسکن بود.

دکتر سایمون وینسنت از مرکز سرطان پستان بیان کرد که «تشخیص زودهنگام سرطان پستان یکی از ابزارهای اصلی مقابله با این نوع سرطان است و آزمایش‌های جدید می‌توانند علائم عود سرطان را بیش از یک سال قبل از ظهور آن تشخیص دهند که این موضوع بسیار جذاب است». او اظهار داشت که این پژوهش هنوز در مراحل اولیه خود است اما تشخیص زودهنگام عود سرطان پستان احتمالات درمان موثرتر آن را افزایش می‌دهد و می‌تواند از گسترش و غیرقابل درمان شدن آن جلوگیری کند.

هنوز مشخص نیست چه زمانی این آزمایش میتواند در دسترس عموم قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *