اخبار, مطالب عمومی

درمان هدفمند برای افراد مبتلا به لنفوم سلول B تهاجمی مقاوم

افراد مبتلا به لنفوم سلول B تهاجمی مقاوم

لنفوم تهاجمی سلول B نوعی لنفوم غیر هوچکین (NHL) است که به سرعت رشد و گسترش می یابد و نیاز به درمان فوری دارد. شایع‌ترین زیرگروه، لنفوم سلول B منتشر یا تهاجمی (DLBCL) است، این بیماری به سرعت از سیستم لنفاوی بیمار به سایر اندام ها یا بافت های بدن پخش می شود (متاستاز)، که می‌تواند با دوز بالای شیمی درمانی یا ایمونو شیمی‌درمانی درمان شود. یکی از علائم رایج NHL تورم بدون درد در یکی از غدد لنفاوی در کشاله ران، گردن یا زیر بغل است. محققان موسسه بین المللی سلامت یک درمان هدفمند بدون شیمی درمانی ایجاد کرده اند که میتواند به افراد مبتلا به بیماری لنفوم سلول B تهاجمی مقاوم که بیماری آن ها عود کرده یا دیگر به روش های مرسوم درمان پاسخ نمی دهد کمک کند. این درمان شامل ترکیب پنج دارو است که مسیرهای ملکولی متعددی که سلول های B  متهاجم برای بقای خود به آن نیازمند هستند را مسدود یا محدود می کند. بنابراین عملکرد این سلولهای بیماری زا را مختل می نماید.

این درمان به صورت کارآزمایی بالینی بر روی 50 نفر داوطلب انجام شد، که از درمان ناامید شده بودند یا با عود مجدد بیماری علاقه ای به درمان با روشهایی که قبلا با آن ها تحت درمان قرار گرفته بودند، نداشتند. جالب توجه این است که درصد بالایی از آن ها به صورت فوق العاده  نتیجه ای مثبت در پاسخ به این درمان خاص داشتند. این درمان حتی عارضه ی جانبی کمتری را به بیمار تحمیل می کند و بیمار میتواند زمان طولانی تری در پروسه درمان باقی بماند و بیماری را به طور کامل ریشه کن کند. هم چنین عارضه جانبی کمتر به پزشکان و محققان اجازه می دهد تا در صورت نیاز داروی دیگری را به پروسه درمان اضافه کنند. این روش میتواند در رابطه با سرطان های دیگر و با ترکیب دارویی متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد.

لنفوم B متهاجم
پت اسکن تمام بدن قبل از درمان و مقطعی از تومورهای لنفوم بزرگ (که در دو پانل بالایی با دایره قرمز نمایش داده شده اند) یک بیمار را نشان می دهد. پس از درمان، تومورها ناپدید شده اند (دو پانل پایین).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *