آموزش

ژن به عنوان کلید یادگیری و حافظه شناسایی شد

ژن کلید یادگیری و حافظه

نقش ژن یادگیری و حافظه

 

محققان نقش مهمی برای ژنی با نام KDM5B در یادگیری و حافظه شناسایی کردند. مطالعه آنها نشان می دهد که موش هایی با عملکرد کاهش یافته این ژن نقص قابل توجهی در حافظه و توانایی یادگیری نشان می دهند. آزمایشات نشان داد که KDM5B برای تقویت اتصالات عصبی ضروری است، که برای تشکیل حافظه بسیار مهم است. این کشف نه تنها درک عملکردهای شناختی را عمیق تر می کند، بلکه راه های جدیدی را برای رسیدگی به ناتوانی های ذهنی و شرایطی مانند اوتیسم باز می کند.

 

حقایق کلیدی

 

  1. عملکرد ژن در حافظه: KDM5B نقش مهمی در تنظیم قدرت اتصالات عصبی دارد که برای یادگیری و حافظه بسیار مهم است.
  2. تأثیر بر ناتوانی ذهنی: در حالی که KDM5B با اوتیسم و ناتوانی‌های ذهنی مرتبط است، تأثیر مستقیم آن بر یادگیری و حافظه، بینش جدیدی را برای اهداف درمانی بالقوه ارائه می‌کند.
  3. روش تحقیق: این مطالعه شامل اصلاح ژنتیکی موش‌ها برای کاهش عملکرد KDM5B در بزرگسالان، جداسازی تأثیر ژن بر یادگیری از اثرات رشدی، با یافته‌های قابل‌توجه در مورد زوال شناختی و تشنج‌های صرع بود.

این ژن که KDM5B نام دارد قبلاً با برخی از اختلالات ناتوانی ذهنی و اوتیسم مرتبط بوده است. در جمعیت عمومی، برخی از انواع نیز با کاهش عملکرد مغز مرتبط هستند، اگرچه برای ایجاد ناتوانی آشکار یا علائم رفتاری کافی نیستند.

 

 

KDM5B

KDM5B می‌تواند ساختار ماده ژنتیکی سلول‌های ما را تغییر دهد، که این تغییر تعیین می‌کند، آیا ژن‌های لازم برای رشد یا عملکرد مغز در زمان مناسب به مقدار صحیح بیان می‌شوند یا خیر

 

کاهش عملکرد ژن

 

اکنون، محققان دریافته‌اند، که کاهش عملکرد ژن در مغز منجر به از دست دادن توانایی یادگیری، حافظه و کاهش توانایی مغز برای تقویت ارتباطات بین نورون‌ها می‌شود. که در شکل گیری خاطرات نقش بسیار مهمی دارد. مطالعه جدید بر روی موش ها که در مجله علوم اعصاب منتشر شده است، توضیح می‌دهد که موش‌هایی که بدون ژن سالم KDM5B و یا دست ورزی شده به صورت ژنتیکی پرورش یافته‌اند، توانایی‌های یادگیری و حافظه بدتری دارند.

 

هیپوکامپ

 

به منظور رد این احتمال که این اثر ممکن است ناشی از تأثیر بر رشد مغز باشد، محققان همچنین میزان این ژن را در گروه جداگانه‌ای از موش‌های بالغ، در هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز که مسئول حافظه است، کاهش دادند. آنها دریافتند که کاهش عملکرد ژن منجر به تشنج های صرع در برخی موش ها و بدتر شدن یادگیری و حافظه آنها می شود. آزمایشات نشان داد که تقویت اتصالات بین نورون ها (سلولهای عصبی) در طول شکل گیری حافظه کاهش یافته است.

 

تحقیقات بالینی

 

حافظه و توانایی یادگیری برای افزایش پتانسیل فکری ما اساسی است، با این حال هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد مکانیسم های زیربنایی وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که KDM5B برای یادگیری و حافظه مهم است، و بینش جدیدی در مورد مکانیسم‌های اساسی حافظه و یادگیری ارائه می‌کند، که در مسیر یافتن راه‌های جدید برای بهبود این عملکردها بسیار مهم است. KDM5B می‌تواند ساختار ماده ژنتیکی سلول‌های ما را تغییر دهد، که تعیین می‌کند آیا ژن‌های لازم برای رشد یا عملکرد مغز در زمان مناسب به مقدار صحیح بیان شوند یا خیر.

دانشمندان کشف کرده‌اند که این ژن تأثیر مستقیمی بر یادگیری و حافظه دارد، که از هر تأثیری در طول رشد مغز متمایز است. این ژن اکنون برای محققانی که در جستجوی درمان‌های جدید برای بیماری‌هایی از جمله اوتیسم و سایر اختلالات ناتوانی ذهنی هستند، بسیار جالب خواهد بود.

 

منبع:Neurosciencenews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *