آموزش, اخبار

روز جهانی واکسن ایدز

قالب عکس مقاله

 

این روز فرصتی برای تشکر از داوطلبان، اعضای جامعه، متخصصان بهداشت و دانشمندانی است، که برای یافتن یک واکسن پیشگیری ایمن و موثر برای اچ آی وی همکاری می کنند. همچنین این زمان برای آموزش جوامع در مورد اهمیت تحقیقات پیشگیرانه در ارتباط با واکسن HIV می باشد.

 

HIV و سیستم ایمنی:

 

اختلال عمیق ایمنی که مشخصه ایدز است، از ارزیابی اولین بیماران مبتلا به این بیماری واضح بود، همچنین تلاش برای درک فرآیندهای بیماری های زمینه ای دیگر که باعث این اختلال می شود، یک حوزه فعال تحقیقاتی را به وجود آورد.

 

لنفوسیت‌های T کمکی

 

HIV ترجیحاً سلول‌های حامل گیرنده خاص، و به صورت عمده لنفوسیت‌های T کمکی را که نقش مهمی در تنظیم پاسخ‌های ایمنی بهینه دارند، آلوده می‌کند. از دست دادن بیش از حد و به صورت پیشرونده ی این سلول ها یک نشانگر مفید بالینی برای پیشرفت بیماری است. یک سوال کلیدی و هنوز تا حد زیادی بی پاسخ در تحقیقات HIV، مبنایی برای کاهش شدید سلول های  T به دنبال عفونت ویروسی و سرکوب عمیق سیستم ایمنی است که با پیشرفت بیماری رخ می دهد.

برنامه تحقیقاتی

برنامه‌ها و ابتکارات اصلی NCI در تحقیقات، آموزش، مطالعات بین‌المللی و آزمایش‌های بالینی، پیشرفت‌های مهمی را به سوی پیشگیری، تشخیص و درمان مؤثرتر HIV/AIDS و بدخیمی‌های مرتبط با HIV  هدایت می‌کنند.

 

دستاوردهای کلیدی دانشمندان NCI در تحقیقات HIV/AIDS

 

از ابتدای اپیدمی ایدز، دانشمندان NCI نقش عمده ای در تحقیقات بدخیمی HIV/AIDS و ایدز داشته اند. دانشمندان درون NCI و با حمایت  این سازمان چندین اکتشاف کلیدی انجام داده اند، از جمله:

 

  • کشف مشترک HIV و اثبات اینکه این ویروس عامل بیماری ایدز بوده است
  • ایجاد روش های کشت در مقیاس بزرگ برای HIV و ایجاد اولین آزمایش خون
  • شناسایی فعالیت ضد HIV و انجام اولین آزمایشات بالینی اولین داروهای ایدز – زیدوودین (AZT)، دیدانوزین (ddI) و زالسیتابین (ddC)
  • کشف هرپس ویروس مرتبط با سارکوم کاپوزی (KSHV) که به آن هرپس ویروس انسانی 8 (HHV-8) نیز می‌گویند – علت سارکوم کاپوزی
  • ساخت اولین واکسن برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که می تواند در برابر سرطان دهانه رحم (یک سرطان تعریف کننده ایدز) و سایر سرطان ها محافظت کند.

 

روز جهانی ایدز چیست؟

 

هر سال، در اول دسامبر، جهان روز جهانی ایدز را گرامی می دارد. مردم در سرتاسر جهان برای نشان دادن حمایت از افرادی که با اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند و تحت تاثیر آن هستند، و به یاد کسانی که جان خود را بر اثر ایدز از دست داده‌اند، متحد می‌شوند.

 

چرا روز جهانی واکسن ایدز را جشن می گیریم؟

 

روز جهانی واکسن ایدز به عنوان یک ابتکار جهانی برای افزایش آگاهی در مورد نیاز فوری به یک واکسن برای جلوگیری از عفونت HIV و ایدز عمل می کند. همچنین روزی برای تشکر از دانشمندان، پزشکان، داوطلبان و متخصصان بهداشتی است که در حال کار بر روی واکسن ایدز هستند.

آیا امروزه واکسنی برای ایدز وجود دارد؟

فرآیند دریافت واکسن را واکسیناسیون یا ایمن سازی می نامند. متاسفانه در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری یا درمان اچ‌آی‌وی وجود ندارد (اما درمان های برای سرکوب این ویروس و جلوگیری از گسترش آن در فرد مبتلا وجود دارد)، اما افراد مبتلا به HIV می‌توانند از واکسن‌هایی علیه سایر بیماری‌ها بهره ببرند، به‌ویژه به این دلیل سیتم ایمنی آن ها به شدت ضعیف شده، و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری‌ها هستند.

 

منبع: NCI & HIV.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *