آموزش

بهترین جملات برای عرض تسلیت کدام اند؟

بهترین جملات برای عرض تسلیت کدام اند؟

عزاداری و از دست دادن عزیزان جزء سخت‌ترین لحظات زندگی هر فرد محسوب می‌شود. فرد داغدیده در این شرایط نیازمند همدردی و آرامش از طرف دوستان و آشنایانش است؛ بنابراین استفاده از کلمات و جملات درست جهت تسلیت تاثیر مثبتی بر او خواهد داشت. جهت به کار بردن جملات برای عرض تسلیت می‌توان از روش‌های متنوعی مانند چاپ استند، پلاکارد، فرستادن گل و… استفاده کرد. به‌کار بردن جملات درست و روحیه‌بخش به این افراد تاثیری ماندگار در ذهن آن‌ها خواهد داشت؛ تا آن‌جا که بسیاری از فعالین در زمینه چاپ و نشر انواع پلاکارد و بنر از جملات، طرح‌ها و متریال‌های حرفه‌ای و زیبا برای چاپ این ابزار استفاده می‌کنند. در این مقاله با نحوه به‌کار بردن جملات مناسب برای تسلیت آشنا می‌شوید؛ بنابراین تا پایان همراه ما بمانید.

چرا استفاده از جملات در گفتن تسلیت مهم است؟

چرا استفاده از جملات در گفتن تسلیت مهم است؟همه ما می‌دانیم که تسلیت گفتن کار سختی است و باید آداب آن را به‌خوبی رعایت کرد. توجه به برخی نکات ریز و مهم می‌تواند در ساختار کلمات شما و احساسی بسیار موثر باشد که القا می‌کنید. براین اساس رعایت نکاتی مهم در خصوص استفاده از جملات درست جهت عرض تسلیت اهمیت زیادی دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

به محض شنیدن خبر سریع تسلیت بگویید

قرار نیست حتما در مراسم به‌صورت حضوری شرکت کنید تا مراتب غم و ناراحتی خود را به صاحب عزا نشان دهید. به‌محض شنیدن خبر خیلی سریع تلفن را بردارید و با گفتن مناسب جملات برای عرض تسلیت فرد را تسکین دهید. رسانه‌ای کردن تسلیت در شبکه‌های اجتماعی فرد مانند اینستاگرام کار درستی نیست؛ چراکه برخی از منتشر کردن خبر در رسانه راضی نیستند.

کارت تسلیت و گل ارسال کنید

یکی از موثرترین و البته زیباترین اقدامات برای عرض تسلیت استفاده از گل و کارت و درج جملات مورد نظر روی کارت است. این کار در عین نشان دادن احترام به فرد عزادار با ارائه جملات زیبا و آرامش‌بخش احساس اطمینان خاطر زیادی به او خواهد داد.

استند تسلیت را فراموش نکنید

شما می‌توانید مناسب‌ترین جملات برای عرض تسلیت را روی یک استند تسلیت مناسب چاپ و آن را برای بازماندگان عرضه کنید. این ابزار در عین زیبایی و منحصربه‌فرد به‌نظر رسیدن، نیازی به نصب ندارد و فضای کم‌تری را اشغال می‌کند. با کمک استندهای تسلیت احساس بهتری به فرد داغدیده خواهید داد.

نشان دهید که فرد عزادار را درک می‌ کنید

نشان دهید که فرد عزادار را درک می‌ کنیدبا استفاده از جملاتی مانند هیچ کس نمی‌تواند شرایط حال حاضر شما را درک کند و کاملا بابت این غصه حق دارید، من را شریک درد و ناراحتی خود بدانید و… نشان خواهید داد که به شرایط حال حاضر او اهمیت می‌دهید و برای غم و ناراحتی‌اش احترام قائل هستید. استفاده از جملات آرامش‌بخش این چنین قطعا به فرد حس خوبی خواهد داد و این جملات شما را هیچگاه فراموش نخواهد کرد.

پیامی کوتاه و مختصر ارائه دهید

از بهترین جملات برای عرض تسلیت جملات کوتاه و مختصر هستند. با ارائه این‌گونه جملات احساس درک شدن را بهتر به فرد انتقال خواهید داد. جملات طولانی و پرطمطراق برای کسی که عزادار و به لحاظ روحی خسته است اصلا انتخاب درستی نخواهد بود.

جملات حساس را به زبان نیاورید

حتما روی کلماتی که بیان می‌کنید حساسیت بالایی به‌خرج دهید؛ چراکه گاهی یک کلمه به جای احساس همدردی به درد فرد می‌افزاید. از گفتن کلماتی مانند راحت شد، خوبیش این است که حداقل اینطور بهتر است و… بپرهیزید. کلماتی از این دست معمولا احساس خوبی را در فرد ایجاد نمی‌کنند و حتی این حس را به او القا خواهند کرد که شما از درد و غم او چندان ناراحت نیستید. پس اگر به‌دنبال تاثیرگذاری بیشتر هستید، حتما کلمات خود را به‌خوبی تجزیه و تحلیل و سسپس آن‌ها را به زبان آورید.

از وضعیت و شرایط بازمانده سوال نپرسید

گاهی تصور می‌کنیم با پرسیدن سوال‌هایی مانند حالتان چطور است؟ اگر چیزی لازم دارید تعارف نکنید و… بپرهیزید. این جملات حس خوبی با خود به‌ همراه نخواهند آورد؛ بنابراین از بیان این قبیل جملات پرهیز کنید. سعی کنید بهترین جملات برای عرض تسلیت را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.

نام متوفی را فراموش نکنید

حتما در به‌کار بردن جملات برای عرض تسلیت از اسم متوفی استفاده کنید. اینگونه احساس بهتری به فرد داغدار خواهید داد و احترام خود به او را نشان می‌دهید. فرد فوت شده برای بازماندگانش عزیز است؛ بنابراین استفاده از اسم او حس همدردی و آرامش را از جانب شما به صاحب عزا خواهد داد. با استفاده از جملاتی زیبا مانند: او (نام متوفی) آدم خوب و مهربانی بود و یادش همیشه در ذهن ما خواهد ماند، به بازمانده نشان می‌دهید که مانند او ناراحت و غمگین هستید.

سخن پایانی

روزهای ابتدایی درگذشت یک فرد برای بازماندگانش بسیار سخت و دردناک است؛ براین اساس می‌توان جهت ابراز همدردی در انتخاب جملات برای عرض تسلیت حساسیت به‌خرج داد و بهترین کلمات را به زبان آورد. استفاده از این کلمات کمک می‌کنند تا احساس آرامش خاطر زیادی به بازمانده منتقل شود و انرژی مثبتی از سمت شما دریافت کند. در انتخاب کلمات مناسب بسیار حساس باشید و بهترین‌ها را به زبان آورید. رعایت اصول و آداب تسلیت گفتن را بیاموزید و در زمان ملاقات بازماندگان به‌کار بگیرید تا احترام و همدردی خود را به او نشان دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *