آموزش, پیشگیری

اطلاعات عمومی در مورد سرطان خون

پیشگیری چیست؟

پیشگیری از سرطان اقداماتی است که برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان انجام می شود. با پیشگیری از سرطان، تعداد موارد جدید سرطان در یک گروه یا جمعیت کاهش می یابد. امیدواریم این امر باعث کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان شود.

برخی از عوامل خطر سرطان را می توان اجتناب کرد، اما بسیاری از آنها نمی توانند. به عنوان مثال، هم سیگار کشیدن و هم به ارث بردن ژن های خاص، عوامل خطر برخی از انواع سرطان هستند، اما فقط می توان از سیگار کشیدن اجتناب کرد. ورزش منظم و رژیم غذایی سالم ممکن است عوامل محافظتی برای برخی از انواع سرطان باشد. اجتناب از عوامل خطر و افزایش عوامل محافظتی ممکن است خطر شما را کاهش دهد، اما به این معنی نیست که شما به سرطان مبتلا نخواهید شد.

لوسمی یک اصطلاح گسترده برای سرطان های سلول های خونی است. نوع لوسمی بستگی به نوع سلول خونی دارد که به سرطان تبدیل می شود و اینکه به سرعت یا کند رشد می کند. لوسمی اغلب در بزرگسالان بالای 55 سال رخ می دهد، اما همچنین شایع ترین سرطان در کودکان زیر 15 سال است. لوسمی لنفوسیتی مزمن نوعی سرطان است که در آن مغز استخوان تعداد زیادی لنفوسیت (نوعی گلبول سفید خون) تولید می کند.
لوسمی ممکن است گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها را تحت تاثیر قرار دهد. علائم و نشانه های لوسمی لنفوسیتی مزمن شامل تورم غدد لنفاوی و احساس خستگی است. آزمایشاتی که خون را بررسی می کند برای تشخیص لوسمی لنفوسیتی مزمن استفاده می شود.

عوامل خاصی بر گزینه های درمانی و پیش آگهی (احتمال بهبودی) تأثیر می گذارند.
به طور معمول، مغز استخوان سلول های بنیادی خون (سلول های نابالغ) را می سازد که به مرور زمان به سلول های خونی بالغ تبدیل می شوند. یک سلول بنیادی خون ممکن است به یک سلول بنیادی میلوئیدی یا یک سلول بنیادی لنفاوی تبدیل شود.

یک سلول بنیادی میلوئیدی به یکی از سه نوع سلول خونی بالغ تبدیل می شود:
گلبول های قرمز خون که اکسیژن و سایر مواد را به تمام بافت های بدن حمل می کنند. گرانولوسیت ها، گلبول های سفید خونی هستند که به مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کنند. پلاکت هایی که لخته های خون را برای توقف خونریزی تشکیل می دهند.
یک سلول بنیادی لنفوئیدی به سلول لنفوبلاست و سپس به یکی از سه نوع لنفوسیت (گلبول های سفید خون) تبدیل می شود:
لنفوسیت های B که برای کمک به مبارزه با عفونت آنتی بادی می سازند.
لنفوسیت های T که به لنفوسیت های B کمک می کنند آنتی بادی هایی را بسازند که به مبارزه با عفونت کمک می کند.
سلول های کشنده طبیعی که به سلول های سرطانی و ویروس ها حمله می کنند.
علائم و نشانه های لوسمی لنفوسیتی مزمن شامل تورم غدد لنفاوی و احساس خستگی است.
در ابتدا، CLL هیچ علامت یا علامتی ایجاد نمی کند و ممکن است در طی یک آزمایش خون معمول پیدا شود. بعداً ممکن است علائم و نشانه ها ظاهر شوند. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• تورم بدون درد غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل، معده یا کشاله ران.
• ضعف یا احساس خستگی.
• درد یا احساس پری زیر دنده ها.
• تب و عفونت.
• کبودی یا خونریزی آسان.
• پتشی (نقاط صاف، دقیق و قرمز تیره زیر پوست که در اثر خونریزی ایجاد می شود).
• کاهش وزن بدون دلیل مشخص
• عرق شبانه خیس کننده
آزمایش ها و روش های زیر ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:
معاینه فیزیکی و تاریخچه سلامت: معاینه بدن برای بررسی علائم عمومی سلامت، از جمله بررسی علائم بیماری، مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر می رسد. تاریخچه ای از عادات سلامتی بیمار و بیماری ها و درمان های گذشته نیز گرفته می شود.
شمارش کامل خون (CBC) با دیفرانسیل: روشی که در آن نمونه خون گرفته می شود و از نظر موارد زیر بررسی می شود:
• تعداد گلبول های قرمز و پلاکت ها.
• تعداد و نوع گلبول های سفید.
• مقدار هموگلوبین (پروتئینی که اکسیژن را حمل می کند) در گلبول های قرمز خون.
• بخشی از نمونه خون که از گلبول های قرمز تشکیل شده است.
• سیگار کشیدن، شیمی درمانی قبلی و قرار گرفتن در معرض اشعه ممکن است بر خطر AML تأثیر بگذارد.
هر چیزی که خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد، عامل خطر نامیده می شود. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به سرطان نیست. نداشتن عوامل خطر به این معنی نیست که سرطان نخواهید گرفت. اگر فکر می کنید در معرض خطر هستید با پزشک خود صحبت کنید. عوامل خطر احتمالی برای AML شامل موارد زیر است:

• مرد بودن
• سن بالاتر.
• سیگار کشیدن.
• داشتن درمان با شیمی درمانی یا پرتودرمانی در گذشته.
• قرار گرفتن در معرض تشعشعات موجود در محیط (مانند تشعشعات هسته ای) یا بنزن شیمیایی.
• داشتن سابقه شخصی اختلال خونی مانند سندرم میلودیسپلاستیک.
• داشتن سندرم های خاص یا اختلالات ارثی.
مطالعات شیمی خون: روشی که در آن نمونه خون برای اندازه گیری مقدار مواد خاصی که توسط اندام ها و بافت های بدن در خون آزاد می شود، بررسی می شود. مقدار غیرمعمول (بیشتر یا کمتر از حد طبیعی) یک ماده می تواند نشانه بیماری باشد.
آزمایش لاکتات دهیدروژناز: یک آزمایش آزمایشگاهی برای یکی از گروهی از آنزیم‌های موجود در خون و سایر بافت‌های بدن و در تولید انرژی در سلول‌ها. افزایش مقدار لاکتات دهیدروژناز در خون ممکن است نشانه ای از آسیب بافتی و برخی از انواع سرطان یا بیماری های دیگر باشد.
آزمایش بتا-2-میکروگلوبولین: یک آزمایش آزمایشگاهی برای بتا-2-میکروگلوبولین، یک پروتئین کوچک که به طور معمول در سطح بسیاری از سلول ها، از جمله لنفوسیت ها، و به مقدار کم در خون و ادرار یافت می شود. افزایش مقدار در خون یا ادرار ممکن است نشانه ای از برخی بیماری ها، از جمله برخی از انواع سرطان، مانند مولتیپل میلوما یا لنفوم باشد.
فلوسیتومتری: یک آزمایش آزمایشگاهی که تعداد سلول‌های یک نمونه، درصد سلول‌های زنده در یک نمونه و ویژگی‌های خاصی از سلول‌ها مانند اندازه، شکل و وجود نشانگرهای تومور (یا دیگر) را در نمونه اندازه‌گیری می‌کند. سطح سلول سلول‌های نمونه‌ای از خون، مغز استخوان یا سایر بافت‌های بیمار با رنگ فلورسنت رنگ‌آمیزی می‌شوند، در مایعی قرار می‌گیرند و سپس یکی یکی از پرتوی نور عبور می‌کنند. نتایج آزمایش بر اساس نحوه واکنش سلول هایی که با رنگ فلورسنت رنگ آمیزی شده اند به پرتو نور است. این آزمایش برای کمک به تشخیص و مدیریت انواع خاصی از سرطان ها مانند لوسمی و لنفوم استفاده می شود.

FISH (هیبریداسیون فلورسانس درجا): یک آزمایش آزمایشگاهی که برای بررسی و شمارش ژن ها یا کروموزوم ها در سلول ها و بافت ها استفاده می شود. تکه‌های DNA حاوی رنگ‌های فلورسنت در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و به نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت‌های بیمار اضافه می‌شوند. وقتی این قطعات رنگ‌شده DNA به ژن‌ها یا نواحی خاصی از کروموزوم‌های نمونه متصل می‌شوند، هنگام مشاهده زیر میکروسکوپ فلورسنت روشن می‌شوند. تست FISH برای کمک به تشخیص سرطان و کمک به برنامه ریزی درمان استفاده می شود.
آزمایش جهش ژن: یک آزمایش آزمایشگاهی که در آن سلول ها یا بافت ها برای بررسی تغییرات در ژن TP53 یا Ig VH تجزیه و تحلیل می شوند. این تغییرات ممکن است برای تعیین پیش آگهی بیمار مفید باشد.
آزمایش ایمونوگلوبولین سرم: یک آزمایش آزمایشگاهی که انواع خاصی از ایمونوگلوبولین ها (آنتی بادی ها) را در خون اندازه گیری می کند. این ممکن است به تشخیص سرطان کمک کند یا بفهمد که درمان چقدر خوب کار می کند یا اینکه آیا سرطان عود کرده است.
آزمایش ویروس هپاتیت B و ویروس هپاتیت C: آزمایشی برای بررسی وجود هپاتیت B یا ویروس هپاتیت C در خون. عفونت با یکی از این ویروس ها باعث هپاتیت (التهاب کبد) می شود.
آزمایش HIV: آزمایشی برای بررسی عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV). HIV ویروسی است که باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) می شود. رایج ترین نوع آزمایش HIV، تست آنتی بادی HIV نام دارد که آنتی بادی علیه HIV را در نمونه خون، ادرار یا مایعات از دهان بررسی می کند.
انواع مختلفی از درمان برای بیماران مبتلا به لوسمی لنفوسیتی مزمن وجود دارد.
شش نوع درمان استفاده می شود:
• انتظار مراقب
• درمان هدفمند
• شیمی درمانی
• پرتو درمانی
• ایمونوتراپی
شیمی درمانی با پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی خون محیطی
انواع جدیدی از درمان در آزمایشات بالینی در حال آزمایش هستند.
درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.
ممکن است بیماران بخواهند در مورد شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند.
بیماران می توانند قبل، در حین یا بعد از شروع درمان سرطان خود وارد آزمایشات بالینی شوند.
ممکن است نیاز به آزمایشات بعدی باشد.

منبع: سایت جهانی سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *