آموزش, اخبار

درمان با لنفوسیت نفوذ کننده به تومور

درمان با TIL

لنفوسیت نفوذ کننده به تومورTIL

 

اولین درمان سرطان TIL تاییدیه FDA را برای ملانوما پیشرفته دریافت کرد. در رویدادی که بیش از سه دهه در حال ساخت است، سازمان غذا و دارو (FDA) لیفیلوسل  را تایید کرده است، اولین درمان سرطان که از سلول‌های ایمنی به نام لنفوسیت‌های نفوذکننده تومور یا TILs استفاده می‌کند. در 16 فوریه اعلام شد، تصمیم آژانس همچنین باعث می‌شود که لیفیلوسل اولین درمان سلولی مورد تایید برای یک تومور جامد، ملانوم سرطان پوست باشد.

 

 تایید درمان

 

تایید لیفیلوسل  بر اساس یافته های یک کارآزمایی بالینی است. در میان بیش از 70 شرکت کننده که با دوز لیفیلوسل که در نهایت توسط FDA تایید شده تحت درمان قرار گرفتند، تقریباً یک سوم حداقل اندازه تومورهای آنها کاهش یافت (پاسخ تومور)، و همچنین ناپدید شدن کامل تومورها (یک پاسخ کامل) در چندین شرکت کننده. علاوه بر این، حدود 40 درصد از افرادی که سرطان آنها به لیفیلوسل پاسخ داده شد، هنوز یک سال پس از دریافت درمان یک‌بار تزریق، پیشرفتی در سرطانشان مشاهده نشد. که این خبر بسیار امیدوار کننده است.

لنفوسیت های نفوذ کننده تومور

لنفوسیت های نفوذ کننده تومور یا TIL ها سلول های T هستند که از تومور خود بیمار جمع آوری می شوند. پس از جداسازی از نمونه تومور، TIL ها به میلیاردها افزایش یافته و دوباره به بیمار تزریق می شوند.

 

 

دکتر Wermke گزارش داد که همه شرکت کنندگان در کارآزمایی دارای عوارض جانبی ناشی از درمان بودند. با این حال، بیشتر آنها خطرناک نبودند و عمدتاً ناشی از شیمی درمانی قبل از تزریق لیفیلوسل و IL-2 بودند. شایع ترین آن ها شامل کم خونی، تب بالا، و افت قابل توجه سطح پلاکت ها و گلبول های سفید خاص بود.

 

فاکتورهای مورد نیاز این درمان

 

اما، دکتر شرفمن هشدار داد، “چندین فاکتور محدود کننده” برای استفاده از لیفیلوسل در بیماران وجود دارد. او گفت که از جمله آنها این است که بیماران برای دریافت آن باید نسبتاً سالم باشند. یعنی به جز سرطان بیماری دیگری نداشته باشند و ارگان های دیگر که درگیر سرطان نیستند کاملا سالم باشند، که این امر همیشه برای افراد مبتلا به سرطان پیشرفته که تحت درمان های دیگر قرار گرفته اند، صدق نمی کند. وی اضافه نمود: «بیماران واقعاً باید عملکرد طبیعی قلب و ریه داشته باشند.

 

طراحی TIL های بهتر

 

محققان در حال حاضر در مسیر یافتن راه‌هایی برای ساخت TIL‌هایی که قوی‌تر هستند و می‌توانند در طیف وسیع‌تری از تومورهای جامد استفاده شوند. برای مثال، گروه دکتر روزنبرگ در NCI، فرآیندی را برای شناسایی TIL هایی که به شدت تومور را تشخیص می دهند و به احتمال زیاد به آن حمله می کنند، توسعه داده اند. محققان همچنین مهندسی ژنتیک TIL ها را با هدف افزایش تعداد افرادی که به درمان پاسخ می دهند یا نیاز به شیمی درمانی قبل از تزریق یا IL-2 پس از تزریق را از بین می برند، آغاز کرده اند.

منبع: Cancer.gov

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *