اخبار, مطالب عمومی

ارتباط میکروبیوم روده و کاهش استرس

میکروبیوم روده

بدن ما دستگاه شگفت انگیزی است که با بالاترین هماهنگی بین اعضای داخلی کار می کند و ما را هشیار، سلامت و فعال نگه می دارد. تمامی ارگان های بدن ما از طریق گردش خون با هم در ارتباط هستند و به نحوی بر عملکرد یکدیگر تاثیر می گذارند. تغییرات هورمونی در بدن ما به صورت زنجیره وار به وقوع می پیوندد و کاهش یا افزایش یک هورمون میتواند چرخه ی هورمونی دیگری را دچار افزایش یا کاهش کند و در حقیقت از محدوده نرمال خارج نماید. شاید در نگاه اول بسیار عجیب به نظر برسد که روده ی ما میتواند بر تغییر عملکرد مغز تاثیر بگذارد. اما اگر نکته سنج باشیم میدانیم که سیگنال هایی از روده به مغز فرستاده می شوند که مغز را از گرسنگی آگاه می سازد. همچنین سیگنالهای متفاوتی در زمان سیری و هوس خوردن یک چیز خاص برای برقراری ارتباط بین روده و مغز ایجاد میگردد.

محققان مرکز میکروبیوم Goodman-Luskin آمریکا از طریق اسکن MRI در بزرگسالان با شرایط سلامت روان میزان انعطاف پذیری آنها را بررسی کردند. تعداد افراد این مطالعه 100 نفر بود. آن ها همچنین با بررسی و تجزیه و تحلیل مدفوع این افراد میزان و نوع میکروبیوم روده را مورد سنجش قرار دادند. در نهایت نتایج جالبی به دست آمد. افراد با نمرات انعطاف پذیری بالاتر، یعنی کسانی که در مقابله با استرس و سختی‌ها بهتر عمل میکردند، همچنین میکروبیوم‌های روده سالم تری داشتند. باکتری‌های روده آن‌ها مواد شیمیایی ضد التهاب و یک مانع بسیار قوی در روده تولید می‌کنند که برای جذب مواد مغذی و مسدود کردن سموم ضروری است.

محققان با توجه به نتایج به دست آمده از این مطالعه ی بالینی معتقدند که یک ارتباط دو طرفه میان روده و مغز وجود دارد. روده سالم دارای میکروبیوم سالمی است و می‌تواند بر عملکرد مغز تأثیر مثبت بگذارد، در حالی که استرس، اضطراب و احساسات منفی که در مغز ما شکل میگیرد و سیگنال های متفاوتی نسبت به زمان آرامش میفرستد، می‌تواند میکروبیوم روده را مختل کند و چرخه‌ای نامناسب و دارای اختلال ویژه ایجاد کند. این تحقیقات میتواند در توسعه علم روانشناسی و عملکرد بهتر روان هر شخص نقش به سزایی داشته باشد. در آینده با توجه به این علم میتوانیم پروبیوتیک های شخصی سازی شد وارد بازار کنیم که منجر به بهبود عملکرد میکروبیوم روده ما شود و در نهایت به ما کمک کنند تا بهتر با استرس و اضطراب ناشی از محیط  یا حالت روحی خاص خودمان مقابله کنیم. این تغییر و تحولات در شناخت بدن انسان ها و نحوه ی تعامل اعضای بدن میتواند انقلابی در علم روان شناسی و شاخه های مرتبط با آن باشد.

این تحقیق نشان می‌دهد که حفظ میکروبیوم روده سالم از طریق یک رژیم غذایی متعادل، تکنیک‌های موثر مدیریت استرس و احتمالا پروبیوتیک‌های شخصی می‌تواند اجزای ضروری در افزایش انعطاف پذیری و بهبود سلامت روان ما باشد. این به عنوان یادآوری است که نقش روده فراتر از هضم است و نقش مهمی در سلامت و آرامش ما دارد.

بهبود میکروبیوم روده

برای بهبود میکروبیوم روده رژیم غذایی که حاوی ترکیب غذا‌های متنوع و غنی از فیبر می باشد برای شما ضروری است. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات زیادی بخورید تا رشد باکتری‌های مفید را در روده ی خود رشد دهید. غذا‌های تخمیر شده مانند ماست، کفیر، کلم ترش و کیمچی شامل پروبیوتیک‌هایی می باشند که در دسته بندی باکتری‌های خوبی قرار دارند، آنها به هضم غذا کمک و ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. مصرف غذا‌های فرآوری شده و اقلام پر قند را محدود کنید، زیرا می‌توانند به فلور طبیعی روده شما آسیب برسانند. مصرف آب کافی و مدیریت استرس نیز به سالم ماندن روده کمک شایانی می کند. ورزش منظم با تاثیرات ویژه ی خود منجر افزایش تنوع میکروبی و سلامت دستگاه گوارش می شود. مصرف یک مکمل پروبیوتیک با کیفیت بالا را در رژیم غذایی خود در اولویت قرار بدهید، اما ابتدا با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید تا بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

منبع: Nature Mental Health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *