آموزش, پیشگیری

آگاهی از سرطان پستان و پیشگیری به موقع این بیماری

سرطان پستان

اگر سرطان سینه زود تشخیص داده شود، در زمانی که اندازه تومور کوچک بوده و گسترش نیافته است، درمان موفقیت آمیز را بسیار آسان تر می کند. سایز تومور در سرطان سینه و میزان گسترش آن، از مهمترین عوامل در پیش بینی و پیش آگهی یک زن مبتلا به این بیماری است. سرطان پستانی که بسیار زود تشخیص داده شود با هزینه ی بسیار کمتر و آسیب ناچیز با قابلیت ترمیم مورد درمان قرار میگیرد. با آگاهی صحیح از چگونگی معاینه پستان به صورت ماهیانه و منظم، برای آشنایی با بدن خود و تشخیص زودهنگام کیست یا توده میتوانیم به تشخیص زود هنگام بیماری خود کمک شایانی نماییم. سلامت جسمی و روانی هر فرد به برنامه ی روتین غذایی و تحرکات فیزیکی و فعالیت های ذهنی آن شخص بستگی دارد، که میتواند جنبه های مختلف زندگی را در بر بگیرد. شایان ذکر است که چاقی و اضافه وزن بالا یکی از عوامل مشترک بین تمام سرطان ها میباشد.

 

سرطان پستان

سرطان پستان شایع ترین بدخیمی زنان است، که با توجه به پیشرفت علم و آگاهی جوامع میتوان با حمایت از غربالگری و جدی گرفتن آزمایشات روتین، در مراحل ابتدایی با هزینه کمتر، بدون درد و تحمل درمان های پیشرفته با عوارض جانبی خاص، این بیماری را کنترل و درمان نمود. خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش می یابد و در زنان شایع تر است. با این حال، انتظار می رود در سال 2008 حدود 1990 مورد سرطان پستان در مردان تشخیص داده شود.

 

 

 

سرطان پستان

بافت طبیعی پستان و اجزا تشکیل دهنده پستان در این شکل قابل مشاهده میباشد.

پیشگیری از سرطان سینه

 

اجتناب از عوامل خطر و افزایش عوامل محافظتی ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند.

 

موارد زیر عوامل خطر سرطان سینه هستند:

 • سن بالاتر
 • سابقه شخصی سرطان سینه یا بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) پستان
 • خطر ارثی سرطان سینه
 • بافت سینه متراکم
 • سابقه باروری بیش از حد که منجر به قرار گرفتن بیشتر در معرض استروژن می شود
 • مصرف هورمون درمانی برای علائم یائسگی
 • پرتودرمانی سینه یا قفسه سینه
 • چاقی
 • نوشیدن الکل

 

موارد زیر عوامل محافظتی برای سرطان سینه هستند:

 • سابقه بارداری متعادل 
 • مصرف تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن یا مهارکننده ها و غیرفعال کننده های آروماتاز
 • تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن
 • مهارکننده ها و غیرفعال کننده های آروماتاز
 • ماستکتومی کاهش دهنده خطر یا پیشگیری کننده
 • برداشتن تخمدان با عملکرد نامناسب
 • ورزش کافی

 

 

 

 

 

سرطان پستان در زنان

همانطور که در شکل مشاهده میکنید قسمتی از لوبول پستان متورم و قرمزتر نشان داده شده که نشانگر وجود تومور در پستان میباشد.

 

 

 

CDC برنامه ملی تشخیص زودهنگام سرطان پستان و دهانه رحم را در سال 1990 برای بهبود دسترسی زنان کم درآمدی که نیاز به غربالگری و تست های تشخیصی پستان و دهانه رحم دارند، آغاز کرد.  بنابراین، توافق همه سازمان های حرفه ای در مورد خطرات و مزایای خودآزمایی ماهیانه پستان و استفاده از آن در ترکیب با سایر روش های غربالگری است. اگر یک زن تصمیم به انجام خودآزمایی ماهیانه پستان داشته باشد، تکنیک مناسب لازم است، این کار آموزشی ایده آل توسط ماما، پزشک متخصص یا پرستاران حرفه ای ارائه میشود.

علائم سرطان سینه

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • توده یا ضخیم شدن در یا نزدیک سینه یا در ناحیه زیر بغل.
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه.
 • گودی یا چرک در پوست سینه.
 • یک نوک پستان به سمت داخل سینه چرخید.
 • مایعات به غیر از شیر مادر از نوک پستان به خصوص اگر خونی باشد.
 • پوست پوسته پوسته، قرمز یا متورم روی سینه، نوک پستان یا آرئول (ناحیه تیره پوست اطراف نوک پستان).
 • فرورفتگی هایی در سینه که شبیه پوست پرتقال است به نام پیو نارنجی.

 

تشخیص سرطان پستان

 

معاینه فیزیکی و تاریخچه سلامت

معاینه بدن برای بررسی علائم کلی سلامت، از جمله بررسی علائم بیماری، مانند توده ها یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر می رسد. تاریخچه ای از عادات سلامتی بیمار و بیماری ها و درمان های گذشته نیز گرفته می شود.

 

معاینه پستان بالینی (CBE)

معاینه پستان توسط پزشک یا سایر متخصصان سلامت. پزشک با دقت سینه ها و زیر بازوها را برای توده ها یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر می رسد احساس می کند.

ماموگرافی

معاینه بالینی پستان دارای دامنه حساسیت 40٪ – 69٪ و ویژگی 88٪ – 99٪ است. هنگامی که معاینه بالینی پستان با ماموگرافی ترکیب می شود، مرگ و میر ناشی از سرطان پستان 14٪ تا 29٪ کاهش می یابد. مطالعات نشان داده اند که معاینه بالینی پستان بخش مهمی از فرآیند غربالگری سرطان پستان است و بین 4.6٪ تا 5.7٪ از سرطان های پستان را به تنهایی تشخیص می دهد. ماموگرافی به تنهایی باعث کاهش 20 تا 30 درصدی مرگ و میر در زنانی می شود که پس از 50 سالگی به طور منظم ماموگرافی غربالگری دریافت می کنند و در زنان بین 40 تا 49 سال 17 درصد کاهش می یابد.

MRI

این دستگاه میتواند اطالاعات بسیار مفیدی را در ارتباط با بافت سالم، آسیب دیده و حاوی انواع کیست یا تومور پستانی را با جزئیات دقیق در اختیار پزشک بگذارد.

 

 

 

با توجه به آزمایش غربالگری تصویربرداری دیجیتال ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال در زنان با پستان های متراکم که کمتر از 50 سال سن داشتند، و قبل از یائسگی هستند، دقیق تر از ماموگرافی فیلمی بود. زنانی که در معرض خطر بالای سرطان پستان قرار دارند عبارتند از کسانی که قبلا رادیوتراپی قفسه سینه انجام داده اند، سابقه خانوادگی قوی یا استعداد ژنتیکی سرطان پستان (جهش‌های BRCA1/2)، سابقه شخصی LCIS (کارسینوم لوبولار )، هیپرپلازی آتیپیک یا سرطان تهاجمی پستان. تقریباً 5 تا 10 درصد از همه سرطان‌های پستان را می‌توان به جهش‌های ژرمینال (جهش هایی که در بافت های جنسی بدن وجود دارد) ژن‌های BRCA1 یا BRCA2 نسبت داد که با 40 تا 85 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. به طور کلی غربالگری در زنان پرخطر از سنین پایین‌تر شروع می‌شود و در فواصل کوتاه‌تری انجام می‌شود.

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

ممکن است نسبت به ماموگرافی در زنان پرخطر برتر باشد. چندین مطالعه با استفاده از غربالگری ام آر آی در جمعیت های پرخطر در حال انجام است، اما تاکنون، غربالگری MRI برای کاهش مرگ و میر در هیچ گروهی از زنان یافت نشده است. در سطح مطالعات جهانی، اخیرا غربالگری پستان سالانه با ام آر آی، به عنوان مکمل ماموگرافی در زنان با خطر ابتلا به سرطان پستان در طول زندگی 20 تا 25 درصد پذیرفته شده است. این شامل زنان با استعداد ژنتیکی، سابقه خانوادگی قابل توجه سرطان پستان یا تخمدان، یا سابقه پرتودرمانی گوشته مرتبط با درمان لنفوم هوچکین می شود. در حال حاضر، غربالگری زنان با سایر عوامل خطر سرطان پستان، از جمله سابقه شخصی سرطان پستان، DCIS (کارسینوم مجاری پستان)، LCIS، هیپرپلازی آتیپیک یا بافت متراکم پستان، به دلیل اطلاعات ناکافی قابل پشتیبانی نیست.

 

 

مطالعات شیمی خون

 روشی که در آن نمونه خون برای اندازه گیری مقدار مواد خاصی که توسط اندام ها و بافت های بدن در خون آزاد می شود، بررسی می شود.

مقدار غیرمعمول (بیشتر یا کمتر از حد طبیعی) یک ماده می تواند نشانه بیماری باشد.

 

بیوپسی

برداشتن سلول‌ها یا بافت‌ها به‌منظور مشاهده آن‌ها در زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست برای بررسی علائم سرطان.  اگر توده ای در پستان پیدا شد، ممکن است بیوپسی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *