آموزش, اخبار

روز جهانی سالمندان

مقدمه
سالمندان گروه بسیار ارزشمندی از جامعه می باشند، که روزگار جوانی خود را در خدمت جامعه و اهداف والایی که تاثیر آن در امروز ما نمایان شده سپری کرده اند. امروز باید قدردان آن ها بوده و برای آرامش، رفاه و سلامتی ایشان کوشاتر از قبل باشیم.

تاریخچه روز جهانی سالمندان

در 14 دسامبر 1990،
مجمع عمومی سازمان ملل متحد یا (UNGA) The United Nations General Assembly  اول اکتبر را به عنوان روز جهانی سالمندان یا (IDOP) international day of older person اعلام کرد. پیش از این، طرح اقدام بین‌المللی وین در مورد سالمندی در سال 1982 توسط مجمع جهانی سالمندی به تصویب رسید و در همان سال توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

اهداف روز جهانی سالمندان سازمان ملل متحد 2023
افزایش حمایت از حقوق بشر نسل های کنونی و آینده شهروندان سالخورده در سراسر جهان با افزایش آگاهی از اعلامیه جهانی حقوق بشر The Universal Declaration of Human Rights (UDHR) و تعهدات الهام بخش از سوی همه ذینفعان است.
بحث و کسب دانش از مدل های بین نسلی برای دفاع از حقوق بشر در همه جا و تشویق دولت‌ها و نهادهای سازمان ملل به بازنگری در شیوه‌های فعلی خود برای ادغام رویکرد زندگی به حقوق بشر در کارشان و اطمینان از مشارکت فعال همه ذینفعان، از جمله جامعه مدنی، نهادهای ملی حقوق بشر، و خود افراد مسن، برای تقویت همبستگی و مشارکت بین نسلی در تلاش هستند.

نکات بهداشتی برای سالمندان
سالمندان باید غذا، آب، سرپناه، لباس و مراقبت های بهداشتی کافی از طریق تأمین پول، کمک های خانوادگی و اجتماعی و خودیاری داشته باشند. افراد مسن باید بتوانند کار کنند یا به گزینه های درآمدزای جایگزین دسترسی داشته باشند.
سالمندان باید به برنامه های آموزشی و آموزشی مناسب دسترسی داشته باشند. به افراد مسن باید اجازه داده شود در موقعیت هایی زندگی کنند که برای تغییر نیازها و توانایی های آنها هم ایمن و هم انعطاف پذیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *