مطالب آموزشی

تعریف بیماری سرطان پروستات

 

پروستات غده ای است به اندازه یک گردو که وظیفه آن فراهم آوردن جریان منی (ماده ای شیری رنگ) برای تغذیه اسپرم ها می باشد. این غده تنها در مردان یافت می‌ شود و برداشتن کامل آن مشکل خاصی برای مردها به وجود نمی آورد.
سرطان پروستات در اثر تکثیر نامنظم و فزاینده سلولهای بدخیم بافتهای پروستات بوجود آمده و موجب افزایش حجم در هر یک از اجزای سلولی غده پروستات می‌شود.
این بیماری یکی از شایع ترین سرطان ها در بین مردان و شایع ترین سرطان آقایان در انگلیس به شمار می آید و حدود یک چهارم سرطان های مردان را تشکیل می دهد. در امریکا، بعد از سرطان پوست، سرطان پروستات شایع ترین سرطان مردان است.
در هر سال تقریباً ۳۲۰۰۰ مرد در کشور انگلیس داده می شوند و بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در اثر این بیماری فوت می شوند.
سرطان پروستات در زیر ۵۰ سالگی نادر است ولی با افزایش سن، شیوع بیماری بیشتر می شود. داشتن پدر یا برادر مبتلا به سرطان پروستات، خطر ابتلای فرد به این بیماری را افزایش می دهد. چنانچه سرطان پروستات زود تشخیص داده می شود درمان آن بسیار موفقیت آمیز است.
حدود ۶۰% تمام سرطان های پروستات هنگامی تشخیص داده می شوند که محدود به پروستات هستند. شانس ۵ سال زنده ماندن فرد در صورتی که بیماری در زمان محدود بودن به پروستات تشخیص داده می شود ۱۰۰% است.
در ۲۰ سال گذشته، شانس زنده ماندن در تمام مراحل بیماری در اثر تشخیص و درمان زودرس افزایش یافته است. سرطان پروستات در مرحل اولیه ممکن است با علایمی همراه نباشد و تنها به وسیله معاینه منظم پروستات به وسیله پزشک تشخیص داده شود.

نکته

به دلیل ترس، مراجعه به پزشک به منظور معاینه از نظر سرطان پروستات، اغلب می توان وجود بیماری را به طور زودرس تشخیص داد. در مردان آمریکایی آفریقایی تبار، میزان بروز سرطان پروستات ۶۰% بیش از سفید پوستان آمریکا و میزبان مرگ و میر آنان در اثر سرطان مزبور نیز حدود ۲ برابر بالاتر از سفید پوستان است.
پی گیری به وسیله پزشک در مواردی که در معاینه فرد از راه مقعد علایم غیر طبیعی موجود است یا مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در خون وی بالا نشان داده می شود بسیار اهمیت دارد. ممکن است پزشک آزمایش PSA را درخواست نماید.
بر طبق نظر موسسه سرطان آمریکا چنانچه آمارها در حد کنونی باقی بمانند احتمال ایجاد سرطان پروستات به شکل زیر خواهد بود:
۱- از زمان تولد تا ۳۹ سالگی: ۱ در ۱۰۰۰۰
۲- از ۴۰ تا ۵۹ سالگی: ۱ در ۴۵
۳- از ۶۰ تا ۷۹ سالگی: ۱ در ۶
۴- از هنگام تولد تا زمان مرگ: ۱ در ۶
۵- معمولاً سرطان پروستات در مراحل اولیه علامت و نشانه ای ندارد و به همین دلیل، غربالگری و معاینه و آزمایش های تشخیص آن اهمیت زیادی دارند. معاینه فیزیکی، اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (specific antigen; PSA prostate) و معاینه انگشتی رکتوم (DRE digital rectal exam;) چنان چه مجموعاً هر سال یک بار (به ویژه پس از ۵۰ سالگی) به وسیله پزشک انجام شوند.

علائم هشدار دهنده سرطان پروستات

یکی از مهمترین علائم سرطان پروستات مشکل دفع ادراربه این ترتیب که احساس دفع شدید ادرار عارض می شود اما بعد از مراجعه به توالت هیچ چیز دفع نشود، یا دفع ادرار به صورت کامل صورت نگیرد بلکه کم کم باشد. از دیگر علائم می توان موارد زیر را نام برد:
۱-مشکل در شروع یا توقف جریان ادرار
۲-عدم توانایی در ادرار
۳-داشتن ادرار کدر و وجود خون و یا ترشح چرکی به همراه ادرار یا منی
۴-داشتن درد هنگام انزال
۵-داشتن درد در مفصل ران و یا درد پشت و یا درد کمر
۶- ناتوانی جنسی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *