مقالات دانشجویی

تحلیلی که 50 ناحیه ژنومی جدید مرتبط با ریسک سرطان کلیه را شناسایی می‌کند

ناحیه ژنومی جدید مرتبط با ریسک سرطان کلیه

در آنالیز جدید استعداد ژنتیکی به سرطان کلیه ، یک تیم بین المللی از محققان 50 ناحیه جدید در سراسر ژنوم شناسایی کرده است که مرتبط با خطر ابتلا به سرطان کلیه است .

این دیدگاه میتواند برای ارتقا درک ما از اساس مولکولی سرطان کلیه ،آگاهی از تلاش های غربالگری برای افرادی که بیشترین ریسک را دارند و تشخیص هدف های دارویی جدید مورد استفاده قرار میگیرد .

این مطالعه توسط دانشمندان در موسسه ملی سرطان که بخشی از موسسه ملی سلامت است ، سرپرستی شده است .

در مطالعه اسبق همبستگی سراسر ژنوم مردم اروپایی، 13 ناحیه ژنوم که مرتبط با ریسک سرطان کلیه است شناسایی شده است؛ با این حال جامعه مورد مطالعه متنوع نبود. محققان مطالعه همبستگی سراسر ژنوم را روی شرکت کنندگان با دودمان مختلف ژنتیکی که شامل 29020 فرد مبتلا به سرطان کلیه و 835670 فرد بدون سرطان کلیه بودند ، انجام دادند .

تجزیه و تحلیل داده های حاصل از اطلاعات منتشر شده ، بیو بانک (بانک اطلاعات پزشکی) و مطالعات جدید به شناسایی 50 ناحیه جدید مرتبط با ریسک ابتلا به سرطان کلیه منجر شد ، که تعداد نهایی این مناطق را به 63 میرساند .

در میان تنوع ژنتیکی تازه شناسایی شده چندین مورد با خطر ابتلا به سرطان سلول پاپیلاری کلیه ( دومین زیر گروه رایج از سرطان کلیه) مرتبط است.

یک نوع دیگر در ژن وی اچ ال در افراد با تبار افریقایی رایج بود و تخمین زده میشود که 3 برابر بیشتر با خطر ابتلا به سرطان سلول‌های کلیر کلیوی (شایع ترین نوع سرطان کلیه )  مرتبط است .

سرانجام محققین از داده های مطالعه  برای ارزیابی خطر کلی ابتلا افراد به سرطان کلیه استفاده کردند ، که به عنوان امتیاز ریسک پلی ژنیک شناخته میشود و میتواند با عوامل خطر ثابت مثل فشار خون بالا سیگار کشیدن و بالا بودن شاخص توده بدنی ترکیب شود و احتمال تشخیص زود هنگام بیماری را امکان پذیر میکند .

 

ترجه شده توسط: مهرناز دهکانی، کارشناس علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *