آموزش, پیشگیری

آگاهی از سرطان پستان و پیشگیری به موقع این بیماری

سرطان پستان

سلامت جسمی و روانی هر فرد به برنامه ی روتین غذایی و تحرکات فیزیکی و فعالیت های ذهنی آن شخص بستگی دارد که میتواند جنبه های مختلف زندگی را در بر بگیرد.
سرطان پستان شایع ترین بدخیمی زنان است که با توجه به پیشرفت علم و آگاهی جوامع میتوان با حمایت از غربالگری و جدی گرفتن آزمایشات روتین در مراحل ابتدایی با هزینه کمتر، بدون درد و تحمل درمان های پیشرفته با عوارض جانبی خاص، این بیماری را کنترل و درمان نمود. خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش می یابد و در زنان شایع تر است. با این حال، انتظار می رود در سال 2008 حدود 1990 مورد سرطان پستان در مردان تشخیص داده شود.
سایر عوامل خطر سرطان پستان با عوامل باروری و شیوه زندگی مرتبط است. انواع ضایعات خوش خیم پستان نیز بسته به بافت شناسی، خطر نسبی سرطان پستان را افزایش می دهند. عواملی که قبلاً تصور می‌شد بر خطر تأثیر می‌گذارند، اما در واقع تأثیری ندارند، شامل چند برابری سایز، شیردهی و شیردهی هستند. عواملی که برای کاهش خطر شناخته شده‌اند عبارتند از اصل و نسب آسیایی، یائسگی زودرس، بارداری قبل از 18 سالگی و یائسگی جراحی قبل از 37 سالگی.
دستورالعمل های غربالگری سرطان پستان به دو گروه تقسیم می شود: افراد در معرض خطر متوسط و افراد در معرض خطر بالا. خطر ابتلا به سرطان پستان در طول زندگی در یک زن در معرض خطر متوسط یک هشتم است (در زنان آمریکای شمالی تا سن 85 سالگی). نشان داده شده است که غربالگری سرطان پستان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد. اجماع عمومی برای غربالگری سرطان پستان در زنان با خطر متوسط شامل مشاوره در مورد تکنیک، مزایا و محدودیت های خودآزمایی ماهیانه پستان (BSE) است. معاینه بالینی پستان (CBE) که توسط پزشک انجام می-شود. در سنین مختلف شروع شده و در فواصل مختلف ادامه پیدا می کند. و ماموگرافی سالانه از سن 40 سالگی شروع می شود.

breast cancer

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در زنان آفریقایی آمریکایی تا حدی به دلیل عدم انجام غربالگری معمول ماموگرافی و معاینه بالینی پستان ، بیشتر است. از آنجایی که غربالگری سرطان پستان برای بهبود نتایج و کاهش مرگ‌ومیر شناخته شده است، همه زنان نیاز به دسترسی برابر به معاینات غربالگری و تشخیص مناسب دارند.
CDC برنامه ملی تشخیص زودهنگام سرطان پستان و دهانه رحم را در سال 1990 برای بهبود دسترسی زنان کم درآمدی که نیاز به غربالگری و تست های تشخیصی پستان و دهانه رحم دارند، آغاز کرد. بنابراین، توافق همه سازمان های حرفه ای در مورد خطرات و مزایای خودآزمایی ماهیانه پستان و استفاده از آن در ترکیب با سایر روش های غربالگری است. اگر یک زن تصمیم به انجام خودآزمایی ماهیانه پستان داشته باشد، تکنیک مناسب لازم است، یک کار آموزشی ایده آل که توسط ماما، پزشک متخصص یا پرستاران حرفه¬ای ارائه میشود. به زنان ممکن است با استفاده از مراحلی مشابه معاینه بالینی پستان که در www.cancer.org/docroot/ CRI/content/CRI_2_6x_How_to_perform_a_breast_self_exam_5.asp توضیح داده شده است.


معاینه بالینی پستان دارای دامنه حساسیت 40٪ – 69٪ و ویژگی 88٪ – 99٪ است. هنگامی که معاینه بالینی پستان با ماموگرافی ترکیب می شود، مرگ و میر ناشی از سرطان پستان 14٪ تا 29٪ کاهش می یابد. مطالعات نشان داده اند که معاینه بالینی پستان بخش مهمی از فرآیند غربالگری سرطان پستان است و بین 4.6٪ تا 5.7٪ از سرطان های پستان را به تنهایی تشخیص می دهد.
ماموگرافی به تنهایی باعث کاهش 20 تا 30 درصدی مرگ و میر در زنانی می شود که پس از 50 سالگی به طور منظم ماموگرافی غربالگری دریافت می کنند و در زنان بین 40 تا 49 سال 17 درصد کاهش می یابد.
ویژگی ماموگرافی 94-97 درصد بالا است و حساسیت برای ماموگرافی سالانه تا 96 درصد می رسد اما در زنان جوان (40-49 ساله) با پستان های متراکم کمتر است.
با توجه به آزمایش غربالگری تصویربرداری دیجیتال ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال در زنان با پستان های متراکم که کمتر از 50 سال سن داشتند و قبل از یائسگی یا قبل از یائسگی هستند، دقیق تر از ماموگرافی فیلمی بود.
زنانی که در معرض خطر بالای سرطان پستان قرار دارند عبارتند از کسانی که قبلا رادیوتراپی در قفسه سینه دارند، سابقه خانوادگی قوی یا استعداد ژنتیکی سرطان پستان (جهش‌های BRCA1/2)، سابقه شخصی LCIS (کارسینوم لوبولار )، هیپرپلازی آتیپیک یا سرطان تهاجمی پستان. تقریباً 5 تا 10 درصد از همه سرطان‌های پستان را می‌توان به جهش‌های ژرمینال (جهش هایی که در بافت های جنسی بدن وجود دارد) ژن‌های BRCA1 یا BRCA2 نسبت داد که با 40 تا 85 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. به طور کلی غربالگری در زنان پرخطر از سنین پایین‌تر شروع می‌شود و در فواصل کوتاه‌تری انجام می‌شود.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است نسبت به ماموگرافی در زنان پرخطر برتر باشد. چندین مطالعه با استفاده از غربالگری ام آر آی در جمعیت های پرخطر در حال انجام است، اما تاکنون، غربالگری MRI برای کاهش مرگ و میر در هیچ گروهی از زنان یافت نشده است. در سطح مطالعات جهانی، اخیرا غربالگری پستان سالانه با ام آر آی به عنوان مکمل ماموگرافی در زنان با خطر ابتلا به سرطان پستان در طول زندگی 20 تا 25 درصد پذیرفته شده است.
این شامل زنان با استعداد ژنتیکی، سابقه خانوادگی قابل توجه سرطان پستان یا تخمدان، یا سابقه پرتودرمانی گوشته مرتبط با درمان لنفوم هوچکین می شود. در حال حاضر، غربالگری زنان با سایر عوامل خطر سرطان پستان، از جمله سابقه شخصی سرطان پستان، DCIS (کارسینوم مجاری پستان)، LCIS، هیپرپلازی آتیپیک یا بافت متراکم پستان، به دلیل اطلاعات ناکافی قابل پشتیبانی نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *